به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی آذربایجان‌غربی؛

نشست تخصصی «دانشجو و دانشگاه در آینده انقلاب اسلامی از دیدگاه امام خمینی(ره)» برگزار شد

۱۹ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۸:۵۱ کد : ۸۵۹۳ فرهنگی
مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور آذربایجان غربی با بیان اینکه امام خمینی «ره» طرفدار عقلانیت اسلامی بود، گفت: ایشان صرفا جریان سنتی را نمی پذیرفت و معتقد بود که زنان نیز باید در صحنه حضور داشته باشند و درواقع یک سیاست مدرن را در بحث ولایت فقیه مطرح کرد.
نشست تخصصی «دانشجو و دانشگاه در آینده انقلاب اسلامی از دیدگاه امام خمینی(ره)» برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی آذربایجان‌غربی، حجت الاسلام والمسلمین بیگی مسوول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه پیام نور آذربایجان غربی، در نشست تخصصی دانشجو و دانشگاه در آینده انقلاب اسلامی از دیدگاه امام خمینی(ره)، که به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان برگزار شد، اظهار کرد: امروز منظومه فکری امام راحل به یک کتاب تبدیل شده و باید در دانشگاه ها به عنوان یک ایده سیاسی و تفکر نویی که امام خمینی(ره) از نوجوانی به دنبال آن بود، تدریس شود.
وی افزود: امام خمینی(ره)، از روز نخست به فکر تشکیل یک حکومت اسلامی بود و اکنون این ایده باید در دانشگاهها تدریس شود، کشور ما از قرن های قبل نیز اسلامی بوده و یک تناقض بین اسلام و تجددخواه ها وجود داشته و هنر، دین و سیاست همواره مدنظر بوده و در قرن نوزدهم به صورت ایدئولوژی با این موارد رفتار شد.
حجت الاسلام والمسلمین بیگی با بیان اینکه امام راحل در اوج جنگ و بده بستان های تجددطلب، نواندیش و نوگرا ظهور کرد، خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره)، در زمانی آمد که جنگ جدی بین اسلام و تجددخواه ها وجود داشته و ایشان صحنه را برای دانشجویان آن دوران تعریف کرد.
وی با تاکید بر اینکه فلسفه و عرفان را نمی توان از یکدیگر تفکیک کرد، یادآور شد: کسانی که به دنبال عرفان هستند، قطعا نمی توانند فلسفه را بپذیرند و امام خمینی(ره) از تمام این موارد عبور کرد، امام طرفدار عقلانیت اسلامی بود و صرفا جریان سنتی را نمی پذیرفت و معتقد بود که زنان نیز باید در صحنه حضور داشته باشند و درواقع یک سیاست مدرن را در بحث ولایت فقیه مطرح کرد.
مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه پیام نور آذربایجان غربی ادامه داد: ایده های نظام ما امروز در دانشگاه های جهان تدریس می شود، چرا که امام راحل یک ایده پرداز جهانی بودند، بطوذی که ایشان مخالف تروریست بود و از جمله مولفه های امام اصل جامعیت اسلام است که دو نوع اسلام را در جهان تعریف کردیم که یکی تحجرگرا و دیگری اسلام التفاطی بود.
وی خاطرنشان کرد: دومین مولفه اندیشه امام راحل، توحید اجتماعی بوده، یعنی اجتماعی که بدون توحید باشد، تبدیل به جنگ، خون ریزی، ناامنی و غارت خواهد شد و درواقع توحید اجتماعی، امنیت روانی جامعه را تامین می کند و به مجریان کشور مربوط است و دولت باید مولد توحید اجتماعی باشد.
حجت الاسلام والمسلمین بیگی بیان کرد: تقدم فرهنگ بر مباحثات اجتماعی از دیکر مولفه های امام راحل بود و فرهنگ ناب اسلامی باید بر مسائل اجتماعی غلبه کند که رعایت اخلاق انتخاباتی، داد و ستد، سخنوری و اشتغال از جمله این موارد به شمار می رود.
وی با اشاره به اینکه یکی از آرمان های امام خمینی(ره) این بود که دانشجوی ایرانی باید ایده پرداز باشد، گفت: آرمان خواهی در دوران دانشجویی بسیار ایده آل بوده و تفکرگرایی در بین دانشجویان در اوج خود بوده و هست و دانشجو نباید رفتار و نگاه احساسی و سطحی به مسائل داشته باشد و اندیشیدن به معنای واقعی باید در وجود دانشجو متبلور شود و همچنین همگرایی در بین دانشجویان از دیگر مواردی است که امام راحل همواره بر آن تاکید می کردند.
ادامه‌ی مراسم به‌صورت پرسش و پاسخ بین دانشجویان پایان یافت.
 


( ۱ )

نظر شما :