نشست تخصصی " تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب نقش دانشگاهیان در تحقق آن " برگزار شد

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۶:۱۷ کد : ۷۷۱۲ فرهنگی
نشست " تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب و نقش دانشگاهیان در تحقق آن " برگزار شد.
نشست تخصصی " تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب نقش دانشگاهیان در تحقق آن " برگزار شد


 به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان، نشست " تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب و نقش دانشگاهیان در تحقق آن " برگزار شد.
مسؤول دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: خیلی ها انتظار داشتند که بیانیه دوم انقلاب سیاسی باشد، ولی بر خلاف نظر آنها، بیانیه بیشتر شامل تأکید بر شعارهای اولیه انقلاب اسلامی و ضرورت تحقق آنها بود و مقام معظم رهبری در پیام هایی بر ضرورت تفسیر و تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب تأکید کردند و فرمودند بیانیه گام دوم انقلاب باید گفتمان عمومی در دانشگاه ها شود .
حجت‌الاسلام عمادی، در بخش دیگر سخنان خود به تحلیل و تفسیر معنای " گفتمان عمومی " پرداخت و افزود : گفتمان عمومی ، ادبیاتی است که در یک محیط باید آنقدر تکرار شود که تبدیل به باور عمومی یک جامعه شود. البته باید توجه داشت که بیانیه گام دوم انقلاب ۴۰ سال آینده را ترسیم می‌کند و نیاز است همه موارد آن مورد بررسی جدی قرار گیرد و در این زمینه باید به طور مفصل نشست ها و کارگاه های مختلف در دانشگاه‌ها برگزار شود .
همچنین دکتر سعید شریفی دیگر سخنران این نشست، به بررسی و تحلیل کلیات این بیانیه پرداخت و گفت : تحلیل و تفسیر بیانیه دوم به خاطر گستردگی در یک الی دو جلسه امکان پذیر نیست و باید جلسات متعدد با شرکت متخصصان حوزه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی درباره آن برگزار شود.
وی، یکی از ویژگی های بارز بیانیه گام دوم را "‌واقع‌گرایی " آن عنوان و خاطر نشان کرد: ممکن است از رهبر یک جامعه این انتظار وجود داشته باشد که شعار گونه برخورد کند ولی این بیانیه منطبق بر واقعیات است و حاوی نظریه های مطرح در حوزه سیاست بین الملل است .
این مدرس دانشگاه تصریح کرد : این بیانیه از گذشته و حال می گوید و وضعیت آینده را متصل به حال و گذشته ترسیم می‌کند و با واقع‌بینی به نکات قابل دسترس اشاره می کند . البته این بیانیه با یک چالش شروع می‌شود و آن" هسته شدن " کشورمان است . زیرا یک تقسیم ‌بندی هسته پیرامونی در مورد کشورها وجود دارد و کشورهای هسته سعی دارند به کشورهای پیرامون اجازه هسته شدن را ندهند .
وی، در بخش دیگری از سخنان خود به بحث " تمدن نوین اسلامی "  اشاره و افزود: طبق بیانیه گام دوم انقلاب ما در سال ۲۰۵۹ باید " تمدن نوین اسلامی " را بنا کرده باشیم . هر تمدنی به یک سری الزامات نیاز دارد که انقلاب ما این الزامات را در نظریه تمدن نوین خود دارد و این یک بیانیه زمینه ساز است که برای قیام آخرالزمان زمینه را فراهم می کند .
دکترشریفی در بخش دوم سخنان خود " نسل جوان " را مخاطب اصلی بیانیه گام دوم انقلاب دانست و گفت : اکثر نسل جوان ما اکنون در دانشگاه ها در حال تحصیل هستند و به طور کلی ما کشور جوانی هستیم زیرا ۳۶ میلیون جوان داریم و اولین باب از بیانیه گام دوم انقلاب هم مربوط به پژوهش و رشد علمی می باشد لذا ما باید مرز های علمی خودمان را توسعه دهیم و از چالش " بازتولید مکانیکی آثار علمی " خارج شویم زیرا آثار علمی هم اکنون هدفمند نیست بلکه روش مند است، یعنی به جای حل مسائل اصلی جامعه به سمت نظریه آزمایی و بالا بردن شاخص هایی مانند تولید مقاله پرداخته‌ایم که البته موارد بد نیست، ولی کافی هم نیست.
وی، " آگاهی بخشی " و " مطالبه‌گری " را مهم‌ترین وظیفه دانشگاهیان در مورد بیانیه گام دوم انقلاب برشمرد .
 گفتنی است؛ این نشست 16 اردیبهشت ماه، توسط گروه نیاز سنجی و مطالعات معاونت فرهنگی واحد و با مشارکت دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی اصفهان و حضورجمعی از مسؤولان و مدیران واحد، دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی اصفهان و نمایندگان تشکل های دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان، برگزار شد.

 

 


( ۵ )

نظر شما :