در دیدار روسای جهاددانشگاهی و موسسه فرهنگی اکو (ECI) رقم خورد؛

توسعه‌ی همکاری‌های فرهنگی منطقه اکو در قالب یک تفاهم‌نامه مشترک

۱۹ خرداد ۱۳۹۷ | ۲۳:۵۳ کد : ۶۴۳ فرهنگی تاپ خبر
تفاهم‏‌نامه همکاری مشترک بین جهاددانشگاهی و موسسه فرهنگی اکو (ECI) با محوریت فرهنگ، هنر و تمدن منطقه اکو به امضای روسای این دو مجموعه رسید.
توسعه‌ی همکاری‌های فرهنگی منطقه اکو در قالب یک تفاهم‌نامه مشترک

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین جهاددانشگاهی و موسسه فرهنگی اکو با حضور دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی و دکتر محمدمهدی مظاهری رییس موسسه فرهنگی اکو عصر امروز ۱۹ خرداد در محل موسسه فرهنگی اکو منعقد شد.

در این تفاهم‌نامه آمده است، نظر به رسالت و ماموریت موسسه فرهنگی اکو (ECI) در پاسداشت میراث فرهنگی غنی و مشترک کشورهای عضو و اهمیت و ضرورت تسهیل و تقویت تعاملات اندیشمندان منطقه در حوزه فرهنگ و تمدن و نقش آن در گسترش تعاملات فرهنگی، هنری، رسانه‌ای، دانشگاهی و پژوهشی میان کشورهای منطقه اکو، این تفاهم‌نامه با محوریت فرهنگ، هنر و تمدن منطقه اکو، بین جهاددانشگاهی و موسسه فرهنگی اکو امضا شد.

از جمله موضوع‌های این تفاهم‌نامه می‌توان به مشارکت در اجرای طرح‌ها و پروژه‏های علمی ـ فرهنگی از جمله تالیف، ترجمه و انتشار کتب و نشریات علمی در زمینه فرهنگ و هنر منطقه اکو، اجرای رویدادهای مشترک علمی و نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری در سطح ملی و بین‌المللی، تحقیق و پژوهش در زمینه میراث فرهنگی مشترک کشورهای منطقه اکو، تدوین و برگزاری دوره‏های آموزشی در حوزه فرهنگ و هنر کشورهای عضو اکو، راه‏اندازی مراکز فرهنگی مورد نیاز منطقه اکو، انجام همکاری مشترک در زمینه ارتقای سطح گردشگری منطقه به منظور معرفی میراث فرهنگی ایران و کشورهای منطقه و استفاده از ظرفیت رسانه‏ای جهاددانشگاهی (ایسنا، ایکنا و سیناپرس) برای اطلاع‏رسانی شایسته در زمینه فعالیت‏های مشترک اشاره کرد.

دکتر طیبی رییس جهاددانشگاهی در این مراسم ضمن برشماری خدمات مختلف جهاددانشگاهی در زمینه‌های فرهنگی در کشور از جمله برگزاری موفق مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، همایش خلیج فارس و مسابقات مناظره دانشجویان، بیان کرد: آماده‌ی همکاری کامل با کشورهای عضو اکو هستیم و این تجارب فرهنگی را در اختیار این موسسه قرار خواهیم داد.

وی افزود: حضور در کشورهای خارجی در همه‌ی حوزه‌ها جزو سیاست‌های جدی جهاددانشگاهی است و ما در این زمینه مصمم هستیم.

دکتر محمدمهدی مظاهری رییس موسسه فرهنگی اکو نیز در این مراسم با برشمردن حوزه‌های مختلف توسعه‌ی فرهنگی در کشورهای عضو اکو، گفت: در زمینه‌ی دیپلماسی عمومی در حوزه‌های مختلف فرهنگی کشورهای اکو، ظرفیت‌های بی‌شماری وجود دارد.

وی با اشاره به سابقه‌ی همکاری مثبت و دستاوردهای مفید و مختلف جهاددانشگاهی در کشور و منطقه، اظهار کرد: ما در زمینه‌های مختلف فرهنگی بین کشورهای عضو اکو خواستار توسعه‌ی همکاری با این نهاد هستیم.

دکتر طیبی و دکتر مظاهری با تاکید بر توسعه زیرساخت‌های فرهنگی در کشورهای همسایه و منطقه، بر این نکته تاکید کردند که برای تاثیرگذاری در کشورهای منطقه، ابتدا باید بستر فرهنگ را در آن کشورها گسترش داد.

گفتنی است، کشورهای عضو اکو شامل ده کشور جمهوری اسلامی ایران، پاکستان، ترکیه، افغانستان، جمهوری آذربایجان، جمهوری قزاقستان، جمهوری قرقیزستان، جمهوری تاجیکستان، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان می‌باشد.


نظر شما :