اعلام فراخوان ‌مرحله استانی هشتمین مسابقات ملی مناظره دانشجویان در خراسان‌شمالی

۲۴ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۴ کد : ۵۳۴۳ فرهنگی
رییس جهاددانشگاهی خراسان شمالی از اعلام فراخوان ‌مرحله استانی هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران در استان خبر داد.
اعلام فراخوان ‌مرحله استانی هشتمین مسابقات ملی مناظره دانشجویان در خراسان‌شمالی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان شمالی، دکتر رضا شاهین فر اظهار کرد: ثبت‌نام مرحله استانی هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران در استان از 17 بهمن ماه سال ۹۷ آغاز شده است و دانشجویان علاقه مند تا پایان بهمن ماه برای ثبت نام مهلت دارند.

وی با اشاره به لزوم گفتمان سازی در حوزه های مختلف علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در دانشگاه ها، افزود: مناظرات دانشجویی مصداق بارزی از کرسی‌های آزاد اندیشی است که ضمن ترویج فضای مناسب برای فکر کردن در بین دانشجویان، با رعایت اصول مناظره موجب تقویت پژوهش، پرسشگری و توسعه فرهنگ نقد و گفت و گو در بین دانشجویان می‌شود.

دکتر شاهین فر گفت: هر مسابقه داورانی از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دارد و بر اساس آیین نامه داوری و در قالب فرم‌های امتیاز دهی قضاوت خواهند کرد، مسابقه در هر مرحله حذفی است و این شیوه تا رسیدن دو گروه به مرحله نهایی ادامه دارد و گروه‌های برتر به مرحله منطقه‌ای و سپس به مرحله کشوری راه پیدا می‌کنند.

وی با اشاره به خط ‌مشی این دوره از مسابقات مناظره افزود: التزام به اخلاق علمی در نقد و نقل آرا، اشخاص و آثار،  پرهیز از ورود در نزاع های غیرعلمی و مجادلات روزمره و مرسوم، اهتمام به‌روزآمدی و کارایی مباحث، نقل ها و منابع، اهتمام به واقعی بودن دفاع از موضوعات از خط مشی این دوره از مسابقات مناظره دانشجویی است.

رئیس جهاد دانشگاهی خراسان شمالی تشکیل تیم چهارنفره مناظره، انتخاب دو عضو مناظره‌کننده، دو نفر عضو محقق، معرفی یک نفر از اعضای هیئت علمی به‌عنوان سرپرست گروه و آگاهی و اشراف نسبت به آیین‌نامه‌‌های برگزاری داوری مسابقات را از جمله شرایط لازم برای شرکت در این مسابقات عنوان کرد.

وی با اشاره به سه مرحله‌ای بودن مسابقات مناظره دانشجویی بیان کرد: این دوره از مسابقات در سه مرحله استانی، منطقه‌ای و کشوری برگزار می‌شود.

دکترشاهین فر ادامه داد: در این دوره از مسابقات علاوه بر صدور گواهینامه برای کلیه تیم‌های شرکت‌کننده به تیم‌های برتر استانی که به مرحله منطقه‌ای نیز راه خواهند یافت، جوایزی اهدا می‌شود.

وی افزود: در هر مناظره چهار نفر شرکت می‌کنند که دو تن از آنان برای اثبات قضیه(موافق) و ۲ تن دیگر برای نفی آن(مخالف) می‌کوشند و برای به کرسی نشاندن نظر خود اقامه دلیل می‌کنند.

رییس جهاددانشگاهی خراسان شمالی بیان کرد: مناظره مرکزی است برای تجزیه و تحلیل، استدلال، برخورد و سوال، استدلال‌های گروه موافق که در جهت تأیید گزاره پیشنهادی است و استدلال‌های گروه مخالف نیز در جهت رد گزاره پیشنهادی است.

وی با بیان اینکه مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران با مشارکت دانشگاه های استان برگزار می شود، یادآور شد: علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با چگونگی فرآیند برگزاری مسابقات به دبیرخانه مسابقات مناظره دانشجویی به نشانی خراسان شمالی - سایت اداری ارکان- جهاددانشگاهی خراسان شمالی - معاونت فرهنگی مراجعه و یا با شماره تلفن 32285752 تماس حاصل کنند.


نظر شما :