رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران بیان کرد:

امنیت غذایی، امنیت سلامت وامنیت اقتصادی در گرو حفاظت از ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور

۱۵ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۷:۰۷ کد : ۵۳ پژوهشی تاپ خبر
دکترشاهزاده فاضلی در خصوص به ثبت رسیدن ۱۵ فروردین به عنوان روز ملی "ذخایر ژنتیکی و زیستی "در تقویم جمهوری‌ اسلامی ایران گفت: این ذخایر از آنجا که در ارتباط مستقیم با امنیت غذایی، امنیت سلامت، امنیت اقتصادی و در نهایت امنیت ملی هستند از یک سو و از سوی دیگر، منجر به حفاظت از تنوع زیستی کشور می‌شوند، حائز اهمیت هستند .
امنیت غذایی، امنیت سلامت وامنیت اقتصادی در گرو حفاظت از ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، دکترشاهزاده فاضلی گفت:اهمیت منابع و ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور به عنوان سرمایه عظیم ملی و رکن اصلی تحقیقات، پژوهش ها و پیشرفت ها در حوزه‌های مختلف بیولوژی و زیست فناوری  و خصوصا بهره برداری از این ثروت در زمینه‌های مهمی مانند امنیت اقتصادی، سلامت و غذایی بر متخصصان و سیاستگذاران پوشیده نیست. لذا امید است  با حمایت متولیان، شاهد رشد حداکثری تولیدات داخلی و حمایت از کالای ایرانی باشیم.
رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در خصوص به ثبت رسیدن 15 فروردین به عنوان روز ملی "ذخایر ژنتیکی و زیستی "در تقویم جمهوری‌ اسلامی ایران گفت: این ذخایر از آنجا که در ارتباط مستقیم با امنیت غذایی، امنیت سلامت، امنیت اقتصادی و در نهایت امنیت ملی هستند از یک سو و از سوی دیگر، منجر به حفاظت از تنوع زیستی کشور می‌شوند، حائز اهمیت هستند .
وی گفت: مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران نسبت به سال های قبل تقریبا شاهد نزدیک به رشد ۵۰ درصدی افزایش میزان خدمات و‌ ارایه نمونه های زیستی به مراکز دانشگاهی ،تحقیقاتی و حوزه صنعت زیست فناوری بوده است و از آنجاکه ایران  به عنوان یکی از مجموعه کشورهایی که از  تنوع زیستی بالایی برخوردار است نیازمند  حمایت و تقویت هرچه بیشتر مراکز ذخایر زیستی و ژنتیکی است.
دکترشاهزاده فاضلی افزود: تقویت مراکز ذخایر زیستی و ژنتیکی به آن معناست  که بتوان ذخایر ژنتیکی ‌را خوب شناسایی و نگهداری کرد تا قابلیت بهره برداری آن ها برای مراکز تحقیقاتی از جمله دانشکده ها، پژوهشکده ها و شرکت های دانش بنیان فراهم‌ شود که  این موضوعات جزو وظایفی است که به عهده مراکز ذخایر ژنتیکی و‌ زیستی است و این کارها قاعدتا هزینه هایی را در پی دارد که این هزینه ها از مراحل درآمدی که برای کشور تولید می‌کنند بسیار ناچیز است و باید بازنگری شود.
لذا  تقویت مراکز ذخایر زیستی و ژنتیکی نیاز به سرمایه گذاری ابتدای امر دارد تا این ذخایر به عنوان کتابخانه های ژنتیکی کشور تغذیه شوند و در سایر کشورهای دنیا هم به همین شکل است و به خوبی در این بخش سرمایه گذاری می کنند زیرا مزایای متعدد آن به توانمندی کشور می انجامد.
دکتر شاهزاده فاضلی با اشاره به شعار سال 97که از سوی مقام معظم رهبری به حمایت از کالای ایرانی نام‌گذاری شد، افزود: کالای ایرانی ما تجهیزات مصنوعی را شامل نمی شود و اگر کلان بنگریم  محصولات خدادادی و طبیعی ایران در زمینه گیاهی، جانوری یا میکروارگانیسم ها و‌ مشتقات حاصل از آن ارزش بالایی دارد که باید با مشارکت بین بخشی و جمعی آن را حفظ کرد تا شاهد تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی باشیم.
رییس مرکزملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، افزایش تعداد نمونه های ذخایر زیستی را از مهمترین اقدامات این مرکز در سال 96 خواند و گفت: تعداد این نمونه ها نسبت به سال 95 حدود 10 درصد افزایش یافته است. بنابراین نمونه های زیستی از نظر اقتصادی و در معرض انقراض بودن در اولویت هستند.
وی یکی از دلایل کندی جمع آوری ذخایر زیستی را کمبود اعتبار دانست و ادامه داد: علیرغم تنگناهای مالی سال گذشته این مرکز توانستیم به این موفقیت دست یابیم
دکتر شاهزاده فاضلی گفت: چندسال از نامگذاری این روز می گذارد ولی آشنایی مردم و توجه مسئولان به این حوزه کم است که باید اهتمام جدی تری به این موضوع انجام گیرد؛ حفظ این ذخایر، متضمن سلامتی و تندرستی مردم و گام اساسی در تهیه غذای سالم آنان است.
 


نظر شما :