معاون فرهنگی جهاددانشگاهی:

شبکه ملی دانشگاه‌پژوهی ایران راه‌اندازی شد

۰۹ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۴:۲۰ کد : ۵۰۴۵ فرهنگی تاپ خبر
هم‌زمان با آغاز ایام‌ا... دهه مبارک فجر و در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی طی مراسمی، در معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی شبکه ملی دانشگاه‌پژوهی ایران راه‌اندازی شد.
شبکه ملی دانشگاه‌پژوهی ایران راه‌اندازی شد

 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی ، در مراسم راه اندازی شبکه ملی دانشگاه‌پژوهی ایران دکتر عیسی علیزاده معاون فرهنگی جهاددانشگاهی ضمن تأکید بر ضرورت دریافت اطلاعات و کسب دانش پیرامون موضوعات مبتلابه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به سابقه رصد مسائل فرهنگی توسط مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) طی هجده سال گذشته اشاره کرد و افزود: «مسائل مختلف دانشگاه و یا موضوعات مورد نظر مدیران و تصمیم‌سازان، و تحقیق و پژوهش کامل و وسیع در حوزه‌های گوناگون، یکی از خروجی‌های قابل ملاحظه این شبکه ملّی است، چراکه جهاددانشگاهی از طریق ارتباط‌های درون‌سازمانی و برون‌سازمانی و همچنین با توجه به شبکه ارتباطی دانشگاهی می‌تواند تمام جوانب موضوعات مبتلابه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی را با سرعت و دقت انجام داده و در اختیار برنامه‌ریزان قرار دهد.

دکترعلیزاده تأکید کرد: در هر کدام از سرشاخه‌های این شبکه ملی، گردآوری و سازماندهی داده‌ها، پردازش و تحلیل آنها و نیز تولید و تفسیر اطلاعات صورت پذیرفته و گزارش‌های مدیریتی، برگه‌های سیاستی و توصیه‌های سنجیده جهت اطلاع هیأت رئیسه دانشگاه‌ها و مدیران میانی و اجرایی آماده و ارائه می‌شود.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی با تأکید بر سنجش فرهنگ دانشگاهی به صورت مستمر‏، ‏به گسترش و پیچیدگی روزافزون آموزش عالی اشاره کرد وگفت مطابق یافته های نظرسنجی‌های مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در حال حاضر میانگین حمایت دانشجویان از آزادی رسانه‌ها و اطلاعات 71 از صد، و میانگین باور آنها به آزادی 65 از صد، می‌باشد که خود مبیّن ضرورت راه‌اندازی این شبکه ملّی است. دکتر علیزاده با تأکید بر روند مطالعه و بررسی پنج ساله راه‌اندازی این شبکه از دست‌اندرکاران مطالعاتی و پژوهشی این امر قدردانی نمود.

دکتر علیزاده ضمن تأکید بر همکاری‌های بین واحدی در جهاددانشگاهی، عملیاتی شدن فعالیت‌های شبکه ملی دانشگاه‌پژوهی ایران را از طریق همکاری با اداره کل مطالعات فرهنگی معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی خواستار شد.

در ادامه این مراسم مهدی عباسی مدیرکل مطالعات فرهنگی معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی از اجرای موج دوم سنجش سبک زندگی دانشجویان ایران خبر داد و اشاره کرد: موج اول این طرح ملی نظر نسجی در هفت شاخص در سال 1393 به صورت ملّی اجرا شده و در حال حاضر مقدمات اجرای موج دوم آن فراهم شده است. وی افزود نتایج طرح مذکور پیشتر در قالب کتاب منتشر شده است که با توجه به رسیدن آن به چاپ دوم، نشان‌دهنده توجه جامعه علمی طرح مذکور است. عباسی ضمن تأکید بر آن که این سنجش مبنی بر یک مدل بومی است که توسط پژوهشگران جهاددانشگاهی و مرکز افکارسنجی ایسپا عملیاتی شده، از انتشار کتاب «سنجش تجربی فرهنگ دانشگاهی» ظرف یک ماه آینده به عنوان اولین محصول شبکه ملی دانشگاه‌پژوهی ایران خبر داد.

 

 

 

 


( ۱ )

نظر شما :