حمایت استانداری در راه‌اندازی فاز نیمه‌صنعتی تولید جلبک جهاد‌دانشگاهی مازندران

۰۷ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۷:۱۳ کد : ۴۹۹۶ عمومی تاپ خبر
استاندار مازندران با حمایت از جهاددانشگاهی در حل مسائل توسعه‌ای استان گفت: اقدام این نهاد در راه‌اندازی فاز نیمه‌صنعتی تولید جلبک، می‌تواند مورد حمایت دولت نیز قرار بگیرد.
حمایت استانداری در راه‌اندازی فاز نیمه‌صنعتی تولید جلبک جهاد‌دانشگاهی مازندران


به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی مازندران، احمد حسین‌زادگان، استاندار مازندران ظهر دیروز، هفتم بهمن‌ماه در دیدار با سیدحمید‌رضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی ‌که در ساری انجام شد، با اشاره به اینکه جهاد‌دانشگاهی در سال‌های گذشته مورد توجه قرار نگرفته است، گفت: دلیل اصلی کم‌توجهی عدم شناخت مردم و دستگاه‌های اجرایی نسبت به فعالیت‌های این نهاد است و نیاز است تا فعالیت‌ها و شرح وظایف جهاد‌دانشگاهی بیشتر از گذشته منعکس شود.
وی با اشاره به توانمندی جهاد‌دانشگاهی مازندران و انجام فعالیت‌هایی مناسب این نهاد، تصریح کرد: جهاد‌دانشگاهی در مسائل توسعه آب مازندران باید کاربردی‌تر و عملیاتی‌تر وارد شود.
‌استاندار مازندران با اشاره به اینکه اولویت نخست کشور، رفع مشکلات اقتصادی است، اظهار کرد: جهاد‌دانشگاهی مازندران در حل مسائل اقتصادی جامعه ورود پیدا کرده و اقدام این نهاد در راه‌اندازی فاز نیمه‌صنعتی تولید جلبک، می‌تواند مورد حمایت دولت نیز قرار بگیرد.
حسین‌زادگان با تأکید بر اینکه اصلاح نژاد در دام می‌تواند انقلابی در تولید گوشت در مازندران ایجاد کند، گفت: چنانچه جهاددانشگاهی مازندران در این زمینه وارد شود از آن حمایت می‌کنیم.
وی با اشاره به اینکه جهاد‌دانشگاهی می‌تواند در حوزه‌های کشاورزی، برنج مقاوم به کم آبی، جلبک، گردشگری در مزرعه و اصلاح نژاد دام در مازندران ورود پیدا کند، اظهار کرد: در بحث تفاهم‌نامه صورت گرفته استاندار سابق مازندران با جهاددانشگاهی در موضوعات مرتبط با توسعه استان، تمامی تعهدات صورت گرفته را می‌پذیرم.
استاندار مازندران با بیان اینکه با توجه به کم آبی در سال گذشته، نیاز به تحقیقات در تغییر الگوی کشت داریم، گفت: در زمینه گیاهان دارویی و یا سایر طرح‌هایی که دارای توجیه اقتصادی است می‌بایست الگوهای مناسب به مردم معرفی شود.
 

آمادگی جهاددانشگاهی برای ورود به مسائل توسعه‌محور در مازندران

رییس جهاددانشگاهی با بیان اینکه این نهاد آمادگی ورود به مسائل توسعه‌محور مازندران را دارد، اظهار کرد: پژوهش در حوزه پزشکی همچون رویان و مرکز تحقیقات سرطان، کشاورزی و اصلاح نژاد دام، شبیه‌سازی حیوانات در حال انقراض بخش دیگری از فعالیت‌های جهاددانشگاهی است.

دکترحمیدرضا طیبی اظهار کرد: جهاددانشگاهی در حوزه فرهنگی علاوه بر خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا، فعالیت‌های مناسبی در حوزه انتشارات، مباحث قرآنی و مناظرات دانشجویی انجام داده است.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی در مباحث پژوهشی نیز به خوبی ورود کرده است، گفت: پژوهش در حوزه پزشکی همچون رویان و مرکز تحقیقات سرطان، کشاورزی و اصلاح نژاد دام، شبیه سازی حیوانات در حال انقراض بخش دیگری از فعالیت‌های جهاددانشگاهی است.

رئیس جهاددانشگاهی با اشاره به ضرورت توجه به قابلیت بهره‌گیری از گیاهان دارویی در کشور، تصریح کرد: نخستین پژوهشکده گیاهان دارویی در کشور توسط جهاددانشگاهی راه‌اندازی شده است.

دکترطیبی با تأکید بر اینکه مباحث گردشگری نیز مورد توجه جهاددانشگاهی قرار دارد، گفت: نخستین پژوهشکده گردشگری و دانشکده علمی فرهنگی با هدف ارتقای هویت ایرانی اسلامی در کشور راه‌اندازی شده است.

دکترطیبی با بیان اینکه گردشگری در مزرعه می‌تواند به‌عنوان یک الگو در مازندران اجرایی شود، خواستار حمایت مادی و معنوی استانداری از این موضوع شد.

وی با اشاره به اینکه در فعالیت‌های آموزشی دانشجویان را به سوی کارآفرینی سوق می‌دهیم و شعارمان هر دانشجو یک کارافرین است، افزود: توسعه مشاغل خانگی بر اساس مزیت‌های بومی استان‌ها در دستور کار جهاددانشگاهی قرار دارد.

رئیس جهاددانشگاهی با اشاره به اینکه به‌دلیل طبیعت بسیار مناسب مازندران و نزدیکی به پایتخت، مباحث مربوط به گردشگری می‌تواند در دستور کار قرار گیرد، گفت: گردشگری مزرعه، می‌تواند به‌عنوان یک مدل گردشگری در مازندران معرفی و اجرایی شود که نیازمند حمایت مادی و معنوی استانداری است.

دکترطیبی با بیان اینکه در زمینه پسماند نیز جهاد دانشگاهی تجربه مناسبی دارد و می تواند آن را به مسئولان اجرایی استان ارائه دهد، تصریح کرد: با توجه به خشکسالی موجود تحقیقات درباره تولید برنج مقاوم به کم‌آبی می‌تواند در مازندران صورت بگیرد.

واحد عبدالهیان رئیس جهاد‌دانشگاهی مازندران نیز در این دیدار با بیان اینکه تمامی برنامه‌های جهاد‌دانشگاهی مازندران متناسب با ظرفیت‌های ذاتی این استان است، اظهار کرد: ورود جهاد‌دانشگاهی مازندران در بحث پسماند موید این بحث است و به نظر می‌رسد با توجه به مسئله حاد پسماند در این استان، این امر باید نهادسازی شود تا یک مجموعه خاص متولی پاسخگویی نسبت به این موضوع شود و تمام ظرفیت‌های علمی و اجرایی مازندران را گرد هم بیاورد تا مشکل را برطرف کند.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی با محوریت توسعه مازندران فعالیت می‌کند، گفت: در راستای توسعه مازندران، حضور در اتاق فکر توسعه و تعالی استان و تشکیل پنج کمیته ذیل کارگروه مدیریت دانش و توسعه رسانه‌ای که مسئولیت آن برعهده جهاد انشگاهی است، در دستور کار قرار گرفته است.

رییس جهاددانشگاهی مازندران با اشاره به اینکه در توسعه استان هر مأموریتی که بر روی زمین مانده است را به جهاددانشگاهی واگذار کنید، اظهار کرد: برای توسعه استان نیاز است که به صورت فعالانه و مسئولانه ورود کنیم و برای تحقق آن نیز انجام حمایت‌های مادی و معنوی ضرورت دارد.


( ۱ )

نظر شما :