دکتر طیبی در بازدید از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان:

پارک‌های علم و فناوری جهاددانشگاهی توسعه می‌یابد

۰۶ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۷:۳۷ کد : ۴۹۷۰ عمومی تاپ خبر
رییس جهاددانشگاهی در بازدید از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اظهار کرد: جهاددانشگاهی در حال فعالیت و توسعه ی پارک های علم و فناوری است و برای توسعه امکانات و فضای فعالیت این واحد ها و شرکت ها در حد توان مجموعه در حال پیگیری و تلاش هستیم.
پارک‌های علم و فناوری جهاددانشگاهی توسعه می‌یابد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان، 4 بهمن ماه، رییس جهاددانشگاهی، در جریان بازدید از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و جلسات هم اندیشی با دکتر مهدی کشمیری قائم مقام معاون پژوهش و فناوری در امور فناوری و مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری و نیز رئیس و معاونین شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان گفت: تمام شرکت ها  و واحدهای فناوری که در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان حضور دارند، مراحل پیش رشد، رشد و توسعه یافتگی خود را طی نموده اند و جهاددانشگاهی نیز با همین دیدگاه در حال فعالیت و توسعه ی پارک های علم و فناوری است و برای توسعه امکانات و فضای فعالیت این واحد ها و شرکت ها در حد توان مجموعه در حال پیگیری و تلاش هستیم.

وی افزود: جهاددانشگاهی در برنامه ی توسعه خود،  تبدیل فعالیت های پژوهشی و فناوری درون جهاددانشگاهی به شرکت ها  و مدیریت حرفه ای این شرکت ها را پیش بینی کرده و در این راستا در حال تلاش هستیم و با دیدگاه ایجاد شرکت های مستقل مشکلی نداریم و حتی فضا را برای  بخش خصوصی بمنظور استفاده از این امکانات باز کرده ایم.

دکتر طیبی با بیان این مطلب که باید در راستای شکوفائی استعدادهای جوانان، دانشجویان و اساتید حرکت کنیم افزود: در پارک های علم و فناوری جهاددانشگاهی فرآیند ایجاد زیر ساخت ها بمنظور رشد و تعامل واحدها و شرکت های فناور را بوجود آورده ایم و آماده ایم در فضاهای فیزیکی و زمین های در اختیار با منابع بخش خصوصی و بخشی هم از منابع جهاددانشگاهی فضاهای فیزیکی فعالیت شرکت ها را توسعه دهیم .همچنین فضای مناسب فعالیت را در پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع خلاق ایجاد و بر گسترش آن تاکید داریم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: ضمن بیان موفقیت ها و توسعه های انجام پذیرفته در پارک های علم و فناوری باید  در بیان معضلات و مشکلات شرکت ها و واحدهای فناور مستقر در این پارک ها نیز جدی بود و بطور مستمر به دنبال مطالبه گری بمنظور رفع مشکلات و معضلات بود.

 

جهاددانشگاهی اولین مدل و الگوی شکل گیری شهرک های علمی و تحقیقاتی بود

قائم مقام امور فناوری و سرپرست دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این جلسه گفت: جهاددانشگاهی اولین مجموعه ای بود که از لحاظ تفکری و الگو پذیری، در حوزه ی پژوهش و فناوری و ایجاد شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، بصورت واقعی مد نظر ما بود. ادبیات آنروز ما نگاه به مدل جهاددانشگاهی بود.

دکتر مهدی کشمیری افزود: تنها استفاده از مزیت معافیت مالیاتی انگیزه ی حضور واحدها و شرکت ها در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان نبوده و همجواری با دانشگاه صنعتی اصفهان و ایجاد تعامل دو سویه، استفاده از مزیت برند شهرک و ارتباط موثر شهرک با دولت و دسترسی به صنایع بزرگ را می توان از جمله مزایای دیگر استقرار شرکت ها در شهرک دانست.

وی افزود: جهاددانتشگاهی می تواند بمنظور توسعه ی پارک های علم و فناوری خود از نمونه ی عینی این شهرک و روند شکل گیری و توسعه ی آن، استفاده کند.

وی تصریح کرد: مشکلی خیلی از پارک های علم و فناوری کشور که بصورت ساختمان هستند، عدم فضای کافی بمنظور توسعه ی این شرکت ها در محیط پارک هاست و شرکت ها بعد از بزرگ شدن مجبور به ترک پارک ها برای دستیابی به فضای فیزیکی بیشتر می شوند و این با اهداف اولیه پارک ها، که گردهمایی و هم افزائی بوده در تناقض است.

دکتر کشمیری افزود: تصور اینکه چنین فضاهایی فقط یک محیط آزمایشگاهی است، درست نیست و در حد تولید سبک، محدود و های تک نیز وجود دارد.

وی تاکید کرد: پارک های علم و فناوریی که شرکت ها در آن مستاجر نشین باشند، چون باور نکرده اند اینجا محیط اصلی بیزینس آنهاست، یک سکته جدی در آن شرکت ها اتفاق می افتد.

وی بمنظور توسعه و موفقیت پارک های علم و فناوری جهاددانشگاهی به ارائه پیشنهاد، توصیه و راهکارهایی پرداخت.

گفتنی است دکتر پور عابدی معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی و دکتر محمد حسین ایمانی خوشخو رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع خلاق و عضو هیات امنای جهاددانشگاهی نیز به ارائه دید گاه های خود پرداختند.

همچنین مهندس حمید مهدوی رییس پارک علم و فناوری شیخ بهایی اصفهان نیز در خصوص تاریخچه شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و کسب  افتخارات و فعالیت های انجام پذیرفته، مطالبی ارائه داد.

 بازدید از پارک علم و فناوری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان همچنین بازدید از واحدها و شرکت های مستقر در مرکز رشد تخصصی دانشگاه هنر اصفهان، از جمله برنامه های سفر یک روزه دکتر طیبی به اصفهان بود.

گفتنی است، این بازدید با حضور مهندس مرتضی تیموری رییس واحد صنعتی اصفهان، محمود مراثی رییس واحد اصفهان، و دکتر عبدالحسین رضایی رییس موسسه ی آموزش عالی جهاددانشگاهی اصفهان برگزار شد.

 

 


( ۱ )

نظر شما :