پژوهش‌های محققان رویان جهاددانشگاهی نشان داد؛

استفاده از سلول‌های بیان‌کننده CD۱۳۳ در ترمیم تخریب سر استخوان ران

۰۶ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۱:۱۰ کد : ۴۹۵۷ پژوهشی تاپ خبر
نتایج پژوهش‌های صورت گرفته در پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی نشان داد استفاده از سلول‌های بیان‌کننده CD۱۳۳ بی‌آنکه عارضه جانبی قابل توجهی ایجاد کند، می‌تواند در بهبود عوارض ناشی از تخریب سر استخوان ران مفید باشد.
استفاده از سلول‌های بیان‌کننده CD۱۳۳ در ترمیم تخریب سر استخوان ران

 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل ازایسنا، تخریب سر استخوان ران به دلیل فقدان خون‌رسانی، شرایطی است که طی آن عروق موجود در این استخوان تخریب شده و به علت نبود اکسیژن و مواد مغذی، سلول‌های استخوانی در این ناحیه از بین می‌روند. اگر این تخریب متوقف نشود، درنهایت استخوان به‌طور کامل تخریب خواهد شد.

بیماران مبتلا به تخریب سر استخوان ران دچار درد در این ناحیه هستند و نمی‌توانند حرکات طبیعی این استخوان را انجام دهند. تا امروز روش مؤثری برای درمان قطعی این بیماری یافت نشده است. پژوهش‌های اخیر نشان داد که استفاده از سلول‌های بنیادی مزانشیمی حاصل از تمایز سلول‌های بنیادی پرتوان برای درمان این عارضه مؤثر و بی‌خطر است، اما برای استفاده از آنها پژوهش‌های تکمیلی ضروری است.

با وجود توجه به سلول‌های مزانشیمی، سلول‌های پیش‌ساز اندوتلیالی رده دیگری از سلول‌ها هستند که در ترمیم موثرند.

یکی از نشانگرهای سلول‌های پیش‌ساز اندوتلیالی CD133 است. نشان داده شده است که، استفاده از سلول‌های CD133 برداشت شده از مغز استخوان بیمار می‌تواند کارکرد سلول‌های اندوتلیال و ترمیم استخوان را تسهیل کند.

به منظور بررسی ایمنی و کارایی سلول‌های بیان‌کننده CD133 در بهبود تخریب سر استخوان ران، دکتر عمادالدین، شاهده کریمی، علی اصغر کریمی، دکتر بهاروند و همکارانشان در پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی و دانشگاه علوم پزشکی فسا، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن سلول‌های مذکور از مغز استخوان خود بیمار برداشته شده و به محل تخریب شده استخوان تزریق شدند، سپس میزان بهبود عوارض بیماری ۲، ۶ و ۱۲ ماه پس از تخریب بررسی شد.

نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Cytotherapy به چاپ رسیده است، نشان داد، در تمام بیماران مورد آزمایش شرایط بیماران به صورت معنی‌داری بهبود یافته و میزان حرکت بدون درد بیماران افزایش یافته بود. همچنین عارضه جانبی معنی‌داری در بیماران دیده نشد.


نظر شما :