مرحله‌ی استانی سومین مسابقات ملی دفاع سه‌دقیقه‌ای در آذربایجان‌غربی برگزار شد

۲۶ دی ۱۳۹۷ | ۱۵:۵۹ کد : ۴۷۲۷ فرهنگی
مرحله استانی سومین دوره مسابقات ملی دفاع سه دقیقه ای در استان آذربایجان غربی با حضور سرپرست جهاددانشگاهی آذربایجان غربی و معاون فرهنگی دانشگاه ارومیه و مسوولان فرهنگی دانشگاههای استان با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.
مرحله‌ی استانی سومین مسابقات ملی دفاع سه‌دقیقه‌ای در آذربایجان‌غربی برگزار شد

 به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان آذربایجان غربی، دکترامین رستم زاده  سرپرست  جهاد دانشگاهی استان آذربایجان غربی گفت: مرحله استانی سومین  دوره مسابقات ملی دفاع سه دقیقه ای  برای اولین بار به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان آذربایجان غربی  و با همکاری دانشگاه ارومیه و سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی در ارومیه برگزار شد.

سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی افزود:  از اهداف این مسابقات تشویق و کمک به تقویت و پرورش مهارت های ارتباطی، ایده پردازی، فن بیان و خلاقیت های دانشجویی، کمک به تکمیل چرخه تولید علم و فناوری و تبدیل آن به محصول و ثروت می باشد.

دکتررستم زاده بیان کرد: در این دوره از مسابقات 15 نفر شرکت کننده  حضور داشتند که  7 نفر در  مقطع ارشد و 8 نفر مقطع دکتری بودند  و از نظر جنسیت  شرکت کنند گان هم 60 درصد آقا و 40 درصد خانم تشکیل شده بود.

سرپرست جهاد دانشگاهی استان آذربایجان غربی در ادامه گفت : 75 درصد شرکت کنندگان گروه علمی علوم انسانی و 25 درصد هم از رشته های غیر علوم انسانی  حضور داشتند.

دکتررستم زاده با اشاره به مهارتهای متفاوت و تکنیک‌های خلاق زندگی در تحقق سبک زندگی موفق خاطر نشان کرد: در جهان امروز فن ارتباطات بعنوان یک هنر در تعالی شخصی و اجتماعی بسیار ارزشمند است و ارتباط مستقیمی در تحقق یک سبک زندگی موفق دارد.

وی گفت: باید فن ارتباطات از ابعاد مختلف واکاوی و در بستر های متفاوت مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان از ارتباطات و ابزارهای آن به نحو موثر در تعالی شخصیتی، شغلی و زندگی سایر عرصه های مدنظر بهره برد.

سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی گفت: فن بیان یکی از ابزارهایی است که بتوانیم آنچه را که در اندیشه و حاصل تفکراتمان است به دیگران هم انتقال دهیم و اگر نتوانیم این پروسه را به درستی انجام دهیم در واقع از یک ظرفیت فکری جامعه در راستای توسعه غافل خواهیم بود لذا مهم است که به چه شکلی و در چه قالبی داشته‌های ذهنمان را خلاقانه و کیفی و اثرگذار ارائه دهیم تا بر اساس آن به ناداشته های مورد نیاز برسیم.

دکتر رستم زاده ادامه داد: از سویی زمان یکی از مولفه‌های مهمی است که هر از گاهی در ارزش گذاری آن در عرصه‌های مختلف دچار غفلت می‌شویم در حالیکه ثانیه به ثانیه وقت انسان ارزشمند بوده و باید با یقین و اعتقاد برای ارزش آفرینی از هر ثانیه زندگی مدل عملیاتی برنامه ریزی و ثروت آفرینی و تعالی بخشی داشته باشیم.

وی گفت: با این الزامات ضروری، مسابقات دفاع سه دقیقه در راستای ضرورت اهمیت سنجی دانشجویان نسبت به زمان و ماحصل آنچه محصول اندیشه تفکر و مطالعاتشان است و اینکه درک و بصیرت عمیق نسبت به یافته‌های تحقیقاتی اشان منجر به فهم و در نتیجه ارائه کاربردی و اثر بخش آن در حوزه‌های مورد نیاز جامعه می‌شود این مسابقات برای دانشجویان به اجرا درآمد.

سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی ادامه داد: صیقل اثر بخش و اثر ساز فن بیان و مهمتر از آن وقوف و اشراف علمی به کلید واژه‌های آنچکه حاصل ساعت‌ها و ماه‌ها تحقیق و مطالعه رساله و پایان نامه دانشجویان است و ارایه جوهر و مدل شماتیک یک محصول فکری و علمی به خلاقانه ترین و اثر بخش ترین ابزار می‌تواند بخشی از سبک زندگی تعالی بخش دانشجویان و دانش آموختگان باشد که در این رویداد بر آن تکیه شده است.

در ادامه این مراسم دکتر علیجو معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ارومیه با تقدیر از فعالیتهای جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی گام های ارزشمندی در طراحی و اجرای برنامه های بکر و خلاقانه در حوزه نیاز روز جامعه دانشگاهی برداشته و روز به روز شاهد توسعه کیفی اینچنین برنامه های از سوی این نهاد هستیم.

وی با اعلام اینکه  جهاد دانشگاهی در طراحی و تدوین و اجرای برنامه های خلاقانه پیش قدم است افزود: برگزاری مسابقات ملی دفاع از پایان نامه های دانشجویی برای اولین بار در استان در راستای فرهنگسازی و تقویت مهارتهای ارتباطی و فن بیان، کمک به تکمیل چرخه تولید علم وفناوری و تبدیل آن به محصول و ثروت موثر بوده و امیدورایم در ساله ای آتی نیز ادامه داشته باشد.

وی برگزاری مسابقت ملی دفاع 3 دقیقه ای از پایان نامه های دانشجویی را نمونه دیگری از اقدامات موثر فرهنگی جهاد دانشگاهی عنوان کرد و افزود:علاوه بر مسابقات دفاع 3 دقیقه ای، جهاد دانشگاهی کارنامه درخشانی در حوزه برگزاری مسابقات ملی مناظره دانشجویی، برگزاری چندین  دوره همایش ملی تبیین حقوق شهروندی وبرگزاری نشست ها و میزگردهای تخصصی فرهنگی دارد و نگاه معاونت فرهنگی دانشگاه ارومیه هم راستا با معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی بوده و  آمادگی خود را برای حمایت از طرحهای فرهنگی مشترک با جهاد دانشگاهی استان اعلام می کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ارومیه اظهار کرد: از نزدیک شاهد برنامه های متنوع جهاد دانشگاهی استان بوده ام و نوع نگاهی که جهاددانشگاهی استان به دانشجو محوری و مشارکت دادن آنها، ایجاد همدلی و شورو نشاط در بین دانشجویان دارد قابل تقدیر است.

دکتر علیجو ادامه داد: شناخت دانشگاه و دانشجو و ترغیب دانشجویان با هر فکر، فرهنگ و زبان به مشارکت در برنامه های فرهنگی  هنری است که متولیان امر باید به درستی با آن آشنا باشند و خدا را شکر نهاد انقلابی جهاد دانشگاهی در استان به خوبی توانسته در این زمینه گام بردارد.

گفتنی است؛ در اختتامیه این مسابقات براساس رای داوران جعفر اصغرزاده دانشجو دکترای ترم آخر  رشته فقه و حقوق اسلامی از دانشگاه ارومیه  با کسب 222 امتیاز به عنوان نفر اول و زینب نجمی فارغ اتحصیل مقطع ارشد رشته فقه و حقوق اسلامی از دانشگاه ارومیه با کسب 219 امتیاز به عنوان نفر دوم  و اکبر رمزی فارغ التحصیل مقطع دکتری رشته علوم سیاسی از دانشگاه علامه طباطبایی  به عنوان نفر منتخب مخاطبان انتخاب شدند و در نهایت نفرات اول و دوم به مرحله منطقه ای مسابقات راه پیدا کردند.


نظر شما :