مراسم گرامیداشت شهدای دانشجو ۲۷دی تبریز برگزار می‌شود

۲۴ دی ۱۳۹۷ | ۰۹:۱۶ کد : ۴۶۴۰ فرهنگی
مراسم بزرگداشت شهدای دانشجو ۲۷ دی تبریز در محل موزه شهدای دانشگاه برگزار می‌شود.
مراسم گرامیداشت شهدای دانشجو ۲۷دی تبریز برگزار می‌شود

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی، مراسم گرامیداشت شهدای ۲۷دی دانشگاه تبریز 26 دی ماه ساعت 14 در محل موزه شهدای دانشگاه برگزار می‌شود.

۲۷ دیماه سالگرد شهادت ۲۲تن از دانشجویان دانشگاه تبریز بر اثر یورش وحشیانه رژیم بعثی به دانشکده فنی دانشگاه تبریز است. دانشجویانی که از درس و امتحان و موقعیت اجتماعی خود زده بودندتا بتوانندحداقل کاری را که از دستشان بر می‌آمد انجام بدهند و با استفاده ازتخصص‌های فنی و علمی خود نیازجبهه رابه نوبه خود برطرف سازند.پاکبازانی که همچون شمع  سوختند تا بتوانند دین خودرابه میهن اسلامی خود ادا کنند و به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.شهیدانی که برای همیشه تاریخ نامشان برتارک تاریخ دانشگاه خواهد درخشید .

سال ۱۳۶۵ از جمعی از دانشجویان دانشگاه تبریز که آماده اعزام به جبهه‌ها بودند، خواسته شد که به جای اعزام به جبهه، به عنوان نیروهای بسیجی در ساخت مهمات در دانشکده فنی این دانشگاه که در ساعات غیر درسی در اختیار دانشجویان بسیجی به جهت تامین مهمات جبهه قرار گرفته بود، از تخصص‌شان استفاده شود.

دانشجویان با شور و انگیزه خالص و نابی، از هر رشته و شهری ثبت‌نام کردند، قرار بر این شد که این دانشجویان با استفاده از امکانات و دستگاه‌های موجود در کارگاه، قطعات نظامی مورد نیاز در جبهه را تولید کنند، این اقدام از اوایل دی‌ماه سال ۱۳۶۵ شروع شد، دانشجویان با سن کم اما درک و شعوری بسیار، عمق این رسالت عظیم را با جان و دل درک کرده بودند و عاشقانه، بعد از اتمام ساعات درسی و امتحانات دانشگاه، به سمت کارگاه فنی پر می کشیدند و تا پاسی از شب بیاد رزمندگان جبهه های جنگ علیه باطل، هرچند با تجهیزات مختصر و ناقص، اما با چاشنی عشق و ایمان می ساختند مهماتی را که سپر شود در مقابل تیرهایی که اسلام را نشانه رفته است.

اما نهایتا در روز ۲۷ دی‌ماه همان سال، حدود ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه شب، این پرستوهای عاشق مورد هجوم وحشیانه رژیم بعثی عراق قرار گرفته و در نتیجه این هجوم وحشیانه ۲۲ نفر از دانشجویان مشغول در کارگاه به نام‌های «شهید هاشم اخترشمار»، «شهید عباس ارشدی پور»، «شهید بیاض‌علی اسدی‌فرد»، «شهید یعقوب اسماعیل‌زاده جیقه»، «شهید سعید امیرخانی»، «شهید مهدی امیرکاظمی»،« شهید سیدمحسن امین جواهری»، «شهید مرتضی جابری»، «شهید عادل جعفری نویمی پور»،«شهید ایرج (سجاد) خلوتی»، «شهید حسین رضاپور»، «شهید علیرضا رضوانجو»، «شهید مرتضی زمانپور نیاوران»، «شهید حسین شیرین سرند»، «شهید شیرزاد شریفی»، «شهید صدیار صفری»، «شهید علی فصیح کجابادی»،«شهید رحمان قفل گری»، «شهید علیرضا کریمی وفایی‌پور»، «شهید محسن محمدی غریبانی»، «شهید فؤالدین محمودی نیا دهشتران» و «شهید حمیدرضا ملکوتی خواه» به مقام والای شهادت نائل شده و ۷ نفر نیز مجروح گردیدند و این حادثه آقایان «جمال شکوری»، «یحیی خلیلی»، «مجید خیراللهی»، «مجید اسم حسینی»، «علیرضا دل‌فکار باغبان» در این حادثه مجروح شده و به عنوان اسناد زنده این جنایت فجیع هستند.

آری ۲۷ دیماه هرسال سالگرد عروج عارفانه ۲۲عاشق پاکباز که به ندای دلنواز «ارجعی الی ربک راضیه مرضیه »حضرت سبحان لبیک گفته و با  خون  خود جبهه مقدس تعلیم وتربیت را رنگین نمودند می‌باشد. اینک در آستانه سالگرد شهادت این عزیزان یاد و خاطره آنها را در دلها گرامی می‌داریم.

مدیریت کارگاه مذکور در آن زمان برعهده جهاد دانشگاهی استان آذربایجان‌شرقی بوده است.

 


نظر شما :