کتاب "راهنمای معاینه اسب" منتشر شد

۱۹ دی ۱۳۹۷ | ۱۱:۳۶ کد : ۴۵۶۱ فرهنگی
کتاب "راهنمای معاینه اسب" اثر نیکلاس کنگیتر و د.ا مایجر به همت جهاددانشگاهی کردستان چاپ و منتشر شد.
کتاب "راهنمای معاینه اسب" منتشر شد

 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان کردستان ،کتاب "راهنمای معاینه اسب" اثر نیکلاس کنگیتر و د.ا مایجر توسط رسول رحیم زاده، آیرین نجفی و روژین فرشگر ترجمه و به همت انتشارات جهاددانشگاهی کردستان چاپ و منتشر شده است.

کتاب انجمن دامپزشکی اسب استرالیا «راهنمای معاینه اسب ‎ ها» که تحت عنوان کتاب آبی شناخته شده است، یکی از کتاب‌های منتشر شده مهم در این زمینه بوده و توسط این انجمن ارائه شده و حاوی تمامی نکات مهم در آزمون ها، قوانین و معاینات قبل از خرید و فروش اسب‌ها برای دامپزشکان است .

کتاب آبی در برگیرنده روش‌های رایج استاندارد توصیه شده، برای معاینه پیش از خرید و بیمه اسب است، تغییرات متعددی در ویرایش چهارم انجام شده و یک فرم جدید گزارش نیز توسط انجمن دامپزشکی اسب استرالیا تهیه شده است. این فرم حاوی داده‌های قانونی بوده که با هدف محافظت از دامپزشکان در مقابل ادعاهای حقوقی و به همان اندازه محافظت از فروشنده و خریدار تا جایی که ممکن باشد، مجددا طراحی شده است.

در این کتاب فصل جدیدی تحت عنوان روش های تکمیلی معاینات پیش از خرید گنجانده شده است. در این فصل اطلاعات جامعی از نحوه استفاده از پرتونگاری و آندوسکوپی در معاینات پیش از خرید و نیز اطلاعاتی در ارتباط بالکتروکاردیوگرافی،اولتراسونوگرافی و روش‌های آزمایشات دارویی فراهم آمده است.

  هدف کتاب این است که هر دامپزشک برای هر اسب پیش از خرید یک معاینه ی جامع و دقیق را ارائه دهد، با توجه به عدم وجود چنین کتابی در ایران به زبان فارسی و اهمیت نظامند معاینات و آزمون ها قبل از خرید و فروش اسب، نیاز به کتاب معتبری در این زمینه، به عنوان راهنمای دانشجویان دامپزشکی، دامپزشکان عمومی و متخصص، پرورش دهندگان، مالکان اسب، مربیان، داوران، سوارکاران و افراد مرتبط با بیمه اسب احساس می شد.

تصور اشتباه و رایج در ارتباط با معاینات پیش از خرید اسب، این است که هنگامی که معاینه انجام می‌گیرد، طرف نظر از یافته‌های گزارش شده توسط دامپزشک، یک گواهی معاینه، نشان دهنده ضمانت این است که اسب پیش از خرید کاملا سالم و بدون مشکل است، اما هیچ گاه این معاینات یک ضمانت محسوب نمی‌شوند و صرفا به معنی معاینه اسب پیش از خرید توسط یک دامپزشک است.

مترجمین کتاب امیدوارند تا با ترجمه کتاب و تقدیم آن به دوستداران اسب، قدمی را در راستای اعتلای علم دامپزشکی اسب و صنعت اسب در ایران برداشته باشند تا این کتاب الگویی در جهت سامان دهی شیوه های علمی در خرید و فروش اسب و بازیابی نقش دامپزشکان در این عرصه باشد

این کتاب به مترجمی رسول رحیم زاده، آیرین نجفی و روژین فرشگر و توسط انتشارات جهاددانشگاهی واحد کردستان به چاپ رسیده است.


( ۲ )

نظر شما :