راهیابی تیم "منادیان سلامت" قزوین به مرحله منطقه ای مسابقات مناظره

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۴:۵۰ کد : ۴۲۶ فرهنگی
مرحله استانی هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره در استان قزوین که با شعار «مناظرات فرصتی برای یادگیری» و به همت جهاددانشگاهی استان قزوین آغاز شده بود ۲۴ اردیبهشت با معرفی نفرات برتر به پایان رسید
راهیابی تیم "منادیان سلامت" قزوین به مرحله منطقه ای مسابقات مناظره

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی قزوین، در این مرحله و در دوره مقدماتی، ۲۰ گروه دانشجویی مناظره کننده با یکدیگر به رقابت پرداختند و تیم‌های پیروز در مرحله بعد به مصاف یکدیگر رفتند.

براساس این گزارش، تیم‌های دانشجویی: «جاویدان خرد، میقات، شهید افشردی، رایان، ریحانه، رسا، آیتار، شهید حسن باقری، ماهان، حقیقت، بنت الهدی صدر، جدال احسن، مصداق، حکمت، جدال، مدافعان فرهنگ، اتاق آسمان، جز از کل منادیان سلامت، فیلوسوفیا» از دانشگاه‌های استان در این رقابت‌ها شرکت کردند.

جهاد دانشگاهی آماده توسعه مناظرات دانشجویی در سطح استان است

فرشاد پیله‌چی رییس جهاددانشگاهی واحد قزوین در آیین اختتامیه هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان قزوین که در سالن آمفی تئاتر دانشکده آینده پژوهی دانشگاه بین‌‌‌المللی امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار کرد: موضوعات و گزاره‌های انتخابی از سوی دانشجویان در این دور از مسابقات، گزاره‌هایی با محتوای غنی بود که به صورت مطلوب نیز ارائه شد.

وی افزود: نمایش و حضور خوب دانشجویان در این دور از مسابقات نشان داد ادامه این مسابقات، نتایح مثبتی را برای فضای علمی کشور رقم خواهد زد.

رییس جهاددانشگاهی واحد قزوین تاکید کرد: با توجه به اینکه جهاد دانشگاهی نهادی علمی با رویکرد علمی و فارغ از جناح‌بندی و نگاه‌های سیاسی است، می‌تواند با ترکیبی از ظرفیت‌های دانشگاهی و غیردانشگاهی گام‌های مثبتی را در حوزه مناظرات و فضای باز گفتمانی در حوزه دانشجویان بردارد.

وی با بیان اینکه توانایی توسعه مناظرات در سطح استان را داریم، اضافه کرد: حوزه علوم انسانی یکی از حوزه‌هایی است که می‌توان با جدیت وارد آن شد و در حوزه نقد گفتمانی و مناظره ورود پیدا کرد.

پیله‌چی تاکید کرد: استعدادهای خوبی در این دور از مسابقات شناسایی شده‌اند و امیدواریم از  نتایجی که از این مسابقات کسب شده افق‌های روشنی را برای توسعه علمی و پژوهشی استان شاهد باشیم.

مسابقات مناظره زمینه‌ساز رشد فن بیان و استدلال در دانشجویان

مهدی گلدوزها، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی استان قزوین در آیین اختتامیه هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان قزوین اظهار کرد: اجرای این مسابقات با سال‌های گذشته دارای تفاوت بود و در این دور تلاش شد تا از ظرفیت همه دانشگاه‌ها استفاده شود.

وی با بیان این که در سال‌های گذشته از دانشگاه درخواست می‌کردیم مشارکت کنند اما سهم مشارکت جهاددانشگاهی از دیگر دانشگاه‌ها بیشتر بود، افزود: امسال به دلیل هزینه برگزاری مسابقات از دانشگاه‌ها خواستیم به نسبت تیم‌های حاضر از آن دانشگاه، سهم خود را ادا کنند.

گلدوزها با اشاره به حضور ۲۰ تیم از دانشگاه‌های استان قزوین در این مسابقات، ادامه داد: در این مسابقات ۱۱ تیم از دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)، ۴ تیم از دانشگاه آزاد اسلامی، ۲ تیم از دانشگاه علوم پزشکی، ۲ تیم از دانشگاه فرهنگیان و یک تیم نیز از دانشگاه فنی بویین‌زهرا شرکت داشتند.

وی عنوان کرد: برگزاری مناظرات به این شکل در همه جای دنیا مرسوم است و در هفته گذشته نیز شاهد برگزاری اولین دوره مسابقات مناظره به زبان انگلیسی بودیم و این نشان می‌دهد کم‌کم زمینه این امر ایجاد می‌شود که ما نیز نماینده‌ای در مسابقات بین‌المللی داشته باشیم.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی استان قزوین تاکید کرد: این مسابقات در کشورهایی مانند امریکا و کانادا قدمتی بالغ‌ بر ۱۰۰ سال را دارد و جهاددانشگاهی برای اولین بار آن را بومی کرده و با مواضع حقیقی تیم‌ها برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: موضع تیم‌ها در مناظره موضع حقیقی آن‌ها است اما در مسابقات بین‌المللی موضع را به تیم‌ها اعلام می‌کنند و تیم‌های شرکت‌کننده باید با تکنیک‌های اقناعی و گاهاً مغالطه بتواند طرف مقابل و هیئت‌داوران را مجاب کند.

گلدوزها بابیان اینکه تنها مسئله‌ای که می‌توانیم بگوییم از آن مدل پیروی می‌کنیم داوری‌های شکل سوری ما است، اضافه کرد: داوری‌ها ارزشی اتفاق نمی‌افتد و شاخصه‌های داوری بر اساس ۳۰ شاخصه همچون اخلاق مناظره، انسجام تیمی از منظر استدلال، فرآیند استدلالات، منطقی که از سوی تیم‌ها بکار گرفته می‌شود و انسجام تیمی بین تیم مناظره کننده تیم محقق و اساتید پشتیبانی‌کننده محاسبه می‌شوند.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان قزوین در پایان یادآور شد: دنبال هیجانات سیاسی کاذب نیستیم و این را مشاهده کردیم که تیم‌ها از مرحله مقدماتی تا مرحله نهایی از جهت فن بیان و استدلال رشد می‌کنند و تلاش می‌کنند بدون مطالعه در مناظره شرکت نکنند.

گفتنی است در مرحله فینال این مسابقات که بین دو تیم «جدال احسن» به‌عنوان موافق و «منادیان سلامت» به‌عنوان تیم مخالف با گزاره «شاغل بودن زنان به بنیان خانواده لطمه وارد می‌کند» برگزار شد که تیم «منادیان سلامت» توانست با کسب امتیازات بیشتر در جایگاه نخست این مسابقات قرار بگیرد.

همچنین تیم «مدافعان فرهنگ» نیز توانست تیم «جزء از کل» را مغلوب کرده و عنوان سوم این مسابقات را از آن خود کند.

 

 


نظر شما :