رییس جهاد دانشگاهی لرستان:

محیط زیست کشور در حوزه سیاستگذاری‌های کلان پژوهش‌های دانشگاهی را مدنظر قرار دهد

۲۶ آذر ۱۳۹۷ | ۱۳:۴۹ کد : ۴۰۰۹ فرهنگی
رییس جهاد دانشگاهی لرستان گفت: مساله محیط‌زیست در ایران از یک دغدغه ملی به یک نگرانی فردی تبدیل شود چرا که زندگی همه ما وابسته به محیط زیست است.
محیط زیست کشور در حوزه سیاستگذاری‌های کلان پژوهش‌های دانشگاهی را مدنظر قرار دهد

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان لرستان، دکتر سید علی نادر دهقانی‌الوار بیست و ششم آذر ماه،در نشست منطقه هفت باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی کشور که به همت سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی لرستان برگزار شد، با بیان اینکه جهاددانشگاهی در مجموع تلاش کرده فضایی را برای حضور پویای دانشجویان در عرصه محیط‌زیست و منابع طبیعی فراهم کند، اظهار کرد: مساله محیط زیست و منابع‌طبیعی  و موضوعات مرتبط با آن مساله‎ای جهانی است که باید بیش از پیش روی آن کار شود چرا که همه دنیا روی این مهم اتفاق نظر دارند.

وی با بیان اینکه در این برهه زمانی موضوعات محیط زیست و منابع طبیعی از دغدغه ملی در سطح کلان بوده که مورد اهتمام برنامه‌ریزان، سیاستمداران، نمایندگان مجلس و دانشگاهیان است،اضافه کرد: ضرورت دارد مساله محیط‌زیست از یک دغدغه کلان و ملی به یک نگرانی فردی تبدیل شود  و تک تک افراد و آحاد جامعه را حساس کنیم و همه باید در حفظ وصیانت از آن تلاشی دوچندان داشته باشیم چرا که در حوزه محیط زیست (گیاهی و جانوری) موثر هستیم.

دهقانی الوار تصریح کرد: سعی کردیم در دانشگاه‎ این دغدغه محیط زیستی را به عنوان یک موضوع اصلی و مهم در ذهن اکثر افراد، دانشجویان و دانشگاهیان جا بیندازیم.

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی لرستان اضافه کرد: براساس دغدغه‌ای که در امر محیط زیست داشتیم جهاد دانشگاهی لرستان باشگاه و کانون محیط زیست را با حضور دانشجویان دانشگاه‎های استان راه‌اندازیکرده و هماهنگی خوبی دراین حوزه با مسئولین و اداره کل حفاظت محیط زیست استاندارد.

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان با تاکید براینکه دانشگاهیان در حوزه نظریه‌پردازی و گفتمان‌سازی در عرصه محیط زیست باید پیش قدم و حساسیت لازم را داشته باشند، عنوان کرد: خوشبختانه توانسته‎ایم فضای علمی دانشگاه را به سمت تولید نظریه در این راستا سوق دهیم.

وی یکی از مشکلات حوزه توسعه پایدار که رکن اصلی محیط زیست  است را نبود اطلاعات و دیتای کافی عنوان کرد و افزود: اگر کشورمان به لحاظ اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و... با مشکلاتی مواجه است به دلیل فقدان یا نبود اطلاعات کافی، جامع، کارآمد، قابل اعتماد و اثر بخش در این حوزه‌هاست.

دهقانی الوار با تاکید براینکه آموزش و توانمندسازی افراداز دغدغه‌های جهاد دانشگاهی لرستان است، تصریح کرد: چنانچه در این عرصه افراد توانمند، کارآمد،موثر و آموزش دیده داشته باشیم قطعا مسائل ما حل خواهند شد.

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی لرستان عنوان کرد: در راستای تشکیل باشگاه محیط زیست جهاددانشگاهی استان فضایی در اختیار افراد قرار داده است و دانشجویان با تلاش و درایت خود تیم‌سازی  کرده‎اند به گونه‎ای که هم‌اکنون این باشگاه به عنوان گروهی با اعتباردر سطح کشور مطرح است.

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان بیان کرد: لرستان و لرستانی دغدغه محیط زیستی دارند و معتقدند که محیط زیست بستر حیات است ولی برای پرداختن به مساله محیط زیست کشور ضمن انجام کارهای فوق،نیاز دارد سیاستگذاران کلان کشوری به این مهم اهتمام و توجه ویژه‌ای داشته باشند.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی لرستان آمادگی دارد در حوزه جمع‌آوری اطلاعات و دیتا، آموزش و توانمندسازی افرادحمایت‎های لازم را انجام دهد، گفت: خبرگزاری منطقه‌ای لرستان که زیر مجموعه جهاددانشگاهی استان است در حوزه اطلاع‌رسانی موضوعات محیط زیست و منابع طبیعی و سایر مسائل مورد توجه استان تلاش کرده در این راستا آگاهی بخشی و فرهنگ‌سازی کنند.

دهقانی الوار بیان کرد: از سازمان محیط زیست کشور توقع داریم در حوزه سیاستگذاری‌های کلان کشور پژوهش‌های دانشگاهی را مدنظر قرار دهد و دانشجویان و دانشگاهیان را به عنوان مخاطب فکور در راس گزینه‎های برنامه‌ریزی خود  قرار دهند چرا که این مهم می‌تواند به موفقیت هرچه بیشتر برنامه‌ریزی‎های این سازمانکمک کند.

وی بیان کرد: امید می‌رود خروجی این جلسه قدمی راسخ در راستای حفظ محیط زیست و منابع‌طبیعی استان و کشور باشد.


( ۱ )

نظر شما :