کارگاه «ریشه‌شناسی مفردات قرآن در زبان‌های سامی» برگزار شد

۲۷ آبان ۱۳۹۷ | ۰۹:۳۸ کد : ۳۲۲۷ فرهنگی
اولین نشست کارگاه ریشه‌شناسی مفردات قرآن کریم در زبان‌های سامی در سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور برگزار شد.
کارگاه «ریشه‌شناسی مفردات قرآن در زبان‌های سامی» برگزار شد

 

به گزارش روابط عمومی سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور؛ اولین نشست کارگاه «ریشه‌شناسی مفردات قرآن کریم در زبان‌های سامی»، ۲۳ آبان در سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور با تدریس محمدحسین اخوان‌طبسی، دانشجوی دکتری علوم قرآن و حدیث دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد. این کارگاه مشتمل بر ۴ نشست بود که مدرس کارگاه در هر کدام از این جلسات به بیان سرفصل‌های تعیین شده، پرداخت.

در نشست اول، به کلیاتی پیرامون چیستی ریشه‌شناسی، حوزه‌های زبانی مرتبط با ریشه‌شناسی، ضرورت ریشه‌شناسی، معرفی خانواده‌های زبانی و یکی از زیرشاخه‌های آنها با عنوان زبان‌های سامی، آشنایی با جغرافیا و تاریخ زبان‌های سامی و در نهایت کاربرد ریشه‌شناسی در مطالعه مفردات قرآن کریم پرداخته شد.

در نشست دوم مطالبی در مورد آواها و واج‌شناسی زبان‌های سامی به طور تفصیلی مطرح شد. در جلسه سوم، مدرس کارگاه به معرفی الفباها و منابع زبان‌های سامی برای پژوهش‌های قرآنی پرداخت و با توضیح نحوه یافتن نظایر یک واژه قرآنی در زبان‌های سامی، مثال‌هایی را که شرکت‌کنندگان کارگاه پیشنهاد دادند، بررسی کرد.

در پایان، اخوان‌طبسی در آخرین نشست کارگاه، به ریشه‌شناسی دور پرداخت و توضیحاتی پیرامون ریشه‌یابی در سامی باستان و آفروآسیایی باستان ارایه کرد.


نظر شما :