مراسم اختتامیه جشنواره سوانح طبیعی و مسابقه ملی طراحی اسکان موقت برگزار شد

۰۴ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۴:۳۸ کد : ۲۸۴۱۹ فرهنگی
مراسم اختتامیه جشنواره سوانح طبیعی و مسابقه ملی طراحی اسکان موقت به میزبانی دانشگاه علم و فرهنگ جهاددانشگاهی سوم اسفندماه برگزار شد.
مراسم اختتامیه جشنواره سوانح طبیعی و مسابقه ملی طراحی اسکان موقت برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، مراسم اختتامیه جشنواره سوانح طبیعی و مسابقه ملی طراحی اسکان موقت با حضور دکتر اسماعیل نجار معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران کشور، دکتر سید سعید هاشمی رییس دانشگاه علم و فرهنگ، دکتر احمد سلطانی معاون پژوهش و رییس مرکز آموزش عالی جمعیت هلال‌احمر ایران، دکتر رضا کرمی محمدی رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و محمدرضا پورعابدی معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی سوم اسفندماه سال جاری به میزبانی دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد.

 

 

در ابتدای این مراسم رییس دانشگاه علم و فرهنگ با اشاره به این‌که اهمیت مدیریت بحران برآمده از دل دانشگاه‌هاست، گفت: باعث خرسندی است که در شرایط دشوار امروز و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی توانستیم این همایش و مسابقه را برگزار کنیم. از آنجایی که رویکرد دانشگاه علم و فرهنگ مساله محور بودن است همواره در تلاش هستیم معضلات و مسایل جامعه را حل تا جایی که امکان داریم، حل کنیم.

وی افزود: یکی از معضلات اصلی در کشور ما سوانح طبیعی به‌ویژه زلزله است، زیرا متاسفانه کمتر به مباحث علمی در باب مدیریت بحران توجه شده است. بنابراین این همایش‌ها باعث می‌شود که متخصصان در رشته‌های مختلف کنار همدیگر جمع شود تا دست‌کم بخشی از این آسیب‌ها را حل کنند. به اعتقاد من باید بتوان راهکارهای علمی و عملیاتی را در جامعه جاری کرد.

دکتر سید سعید هاشمی با اشاره به موضوع جشنواره سوانح طبیعی و مسابقه ملی طراحی اسکان موقت گفت: در دنیا نمونه فعالیت‌های بسیار خوبی برای اسکان موقت انجام ‌شده است. این همایش نیز به همت دانشکده هنر و معماری این دانشگاه شکل گرفت و ما در تلاش هستیم تا بتوانیم در این زمینه با دانشگاه‌های مختلفی چون شهید بهشتی، خوارزمی و دیگر موسسات دانش‌بنیان همکاری‌هایی داشته باشیم.

 

مکان‌یابی مهم‌ترین مولفه

دکتر سلطانی در ادامه این مراسم با اشاره به اهمیت مکان‌یابی در بحث اسکان موقت گفت: گروه معماری دانشگاه علم و فرهنگ می‌تواند به بحث مدیریت بحران کشور کمک کند. گفتنی است، مسابقه امروز بر محوریت اسکان موقت است و در زمینه مکان‌یابی اهمیت زیادی دارد؛ بنابراین برگزاری این‌گونه همایش‌ها می‌تواند در حوزه مدیریت بحران مهم باشد چراکه در حقیقت عرصه حضور دانشگاهی در این زمینه نویدبخش این است که می‌توانیم از اغلب ظرفیت‌های ممکن استفاده کنیم.

وی ادامه داد: رسانه‌ها همواره شاهد گلایه‌مندی آسیب‌دیدگان بودند که باعث شدند مردم کمی در این زمینه حساس شوند؛ بنابراین باید نگاهمان به اقلام امدادی چند وجهی باشد. در حقیقت باید استراتژی اسکان در کشور را تدوین کنیم.

معاون پژوهش و رییس مرکز آموزش عالی جمعیت هلال‌احمر ایران در ادامه تاکید کرد: در کشور ما روی کاغذ مدیریت اسکان سه مرحله دارد؛ درحالی‌که در ایالات‌متحده با توجه به این‌که در این زمینه پیشرفته‌ترین کشور است چهار مرحله‌ای است؛ بنابراین باید در گام نخست استراتژی اسکان طراحی شود و بعد در اختیار ذی‌نفعان قرار بگیرد.

 

باید تاب‌آوری را افزایش داد

گفتنی است، پیش‌بینی مخاطرات در بحث مدیریت بحران اهمیت زیادی دارد این موضوعی بود که کرمی محمدی در ادامه این نشست به آن اشاره کرد و گفت: در بحث مدیریت بحران معمولا موضوع را با پیش‌بینی‌های از قبل انجام‌شده تحلیل می‌کنیم. باید اذعان کرد که تاب‌آوری در این زمینه جزو مولفه‌های مهم است. با افزایش خسارات، روندهای تاب‌آوری اهمیت زیادی پیدا می‌کند. کشورهایی را داشتیم که بعد از زلزله مانند هایتی نتوانستند به شرایط قبل باز گردند چراکه تاب‌آوری بالایی نداشتند. در حقیقت در بحث مدیریت بحران هدف افزایش تاب‌آوری است؛ یعنی اینکه ما به‌سرعت به وضعیت قبلی یا بهتر از آن برگردیم.

وی در ادامه گفت: موضوع اسکان اضطراری یا موقتی می‌تواند در افزایش تاب‌آوری کمک کند. طرح‌های ارایه شده در این مسابقه را مغتنم می‌دانیم و برای عملیاتی شدن آن‌ها همواره تلاش می‌کنیم.

کرمی محمدی با اشاره به طرح مدرسه آماده گفت: در این طرح آموزش‌هایی برای معلمان، دانش‌آموزان و مربیان در مدارس داده و سپس آسیب‌پذیری مدرسه مشخص می‌شود. در فاز بعدی عملیاتی شدن آموزش‌ها آغاز می‌شود. در واقع این آموزش‌ها می‌تواند میزان تاب‌آوری مردم را زیاد کند. حتی می‌توان از طریق ساخت برخی فیلم‌ها توانایی تاب‌آوری را در مردم افزایش داد. همان‌گونه که کشوری مانند ایالات‌متحده چند سالی می‌شود که با این روش در تلاش است توان تاب‌آوری مردم خود را افزایش دهد. در دانشگاه هم ما می‌خواهیم برای کارکنان اعضای هیات علمی و دانشگاه‌ها این آموزش‌ها داشته باشیم.

سوانح طبیعی؛ یک مانع توسعه‌ای

در ادامه معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی نیز اظهار کرد: یکی از مواردی که به‌عنوان موانع توسعه بشری همواره از آن یاد می‌شود سوانح و بلایای طبیعی است که همواره سنگ راه پیشرفت و توسعه بشری بوده است. متاسفانه باور به این مساله در بین مسوولان ما نهادینه نشده است اما نگرش و تفکر نسبت به این موضوع عنوان یک رفتار در طبیعت، در جهاددانشگاهی شکل‌گرفته است.

محمدرضا پورعابدی تاکید کرد: در واقع جهاددانشگاهی به‌عنوان یک نهاد علمی، آموزشی و فرهنگی در تلاش است در تمامی زمینه‌ها به‌ویژه در حوزه عمران و معماری فعالیت‌های خوبی داشته باشد. گفتنی است در بحث بازآفرینی بافت‌های فرسوده شهری فعالیت‌های بسیاری نیز داشته‌ایم.

وی در ادامه گفت: برای این‌که در این‌گونه حوادث خسارات کمتری بروز کند؛ برنامه‌ریزی اصلی باید پیش از حادثه باشد و چون جهاددانشگاهی دارای نهادهای رسانه‌ای مانند ایسنا، ایکنا و سینا است می‌توانند نقش مهمی در این زمینه در راستای آگاهی سازی در جامعه داشته باشد.

چندان با دادن کانکس موافق نیستم

معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران کشور در ادامه با اشاره به مخالفت در خصوص ساخت کانکس گفت: مدیریت بحران یک موضوع ریشه‌ای و اساسی است. در سال‌های نخست انقلاب که در کردستان فرماندار بودم تجربه‌های زیادی در این باره کسب کردم؛ آن زمان که مرتب شهر بمباران می‌شد مردم نمی‌توانستند در سرما و گرما زندگی کنند و تمایل چندانی هم برای رفتن به اردوگاه‌ها نداشتند.

وی بهترین روش برای بازیابی زندگی مردم را ارایه امکانات مالی بلاعوض دانست و گفت: باید به مردم جهت تامین اسکان دائمی امکانات مالی بلاعوض داد تا خودشان خانه‌هایشان را بازسازی کنند.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: تجربه دادن کانکس به مردم در سرپل ذهاب چندان خوب نبود، زیرا برخی خانوارها بالای ۵ تا ۷ کانکس دریافت کرده بودند و از آن خارج نمی‌شدند. این در حالی است که سیاست اصلی در چنین شرایطی بازگرداندن افراد حادثه دیده به شرایط قبل است.

به گزارش سینا پرس، در پایان این مراسم نیز از برندگان مسابقه تقدیر شد.

کلید واژه ها: دانشگاه علم و فرهنگ جهاددانشگاهی فرهنگی


( ۱ )

نظر شما :