وبینار «الگوی دولتمردان؛ شهیدمحمدعلی رجایی» برگزار شد

۲۱ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۱:۰۳ کد : ۲۷۸۹۳ فرهنگی
وبینار «الگوی دولتمردان؛ شهیدمحمدعلی رجایی» به مناسبت ایام دهه فجر انقلاب اسلامی به همت دبیرخانه نکوداشت مفاخر ایران و جهان اسلام سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی برگزار شد.
وبینار «الگوی دولتمردان؛ شهیدمحمدعلی رجایی» برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، وبینار «الگوی دولتمردان؛ شهید محمدعلی رجایی» به مناسبت ایام دهه فجر انقلاب اسلامی به همت دبیرخانه نکوداشت مفاخر ایران و جهان اسلام سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی برگزار شد.

در ابتدا محمدرضا واعظ مهدوی استاد دانشگاه شاهد و معاون سابق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تبریک ایام دهه فجر و پیروزی انقلاب گفت: تداعی این ایام بسیار مهم است تا مروری بر بایدها و نبایدها داشته باشیم و نگاهی به اصول و مبانی انقلاب کنیم، به‌خصوص این‌که در این سال‌ها انحرافاتی در روند اجرایی کشور رخ داده است و می‌توان با رجوع به این مبانی خود را از اسارت شرایط موجود آزاد کرد.

وی افزود: رجوع به الگوها در این راستا بسیار مهم است و بشر اصولا خود را با الگو تطبیق می‌دهد و از الگوها برای ساختن خودش استفاده می‌کند و الگوها هم همیشه فراتر از وضعیت موجود هستند. قرآن هم رسول خدا را اسوه حسنه معرفی کرده است. در درجات پایین‌تر نیز شخصیت‌هایی داریم که اگرچه در سطح و شأن پیامبران و ائمه معصومین نیستند، اما به‌طور نسبی می‌توانند الگو باشند و ما در دوران اخیر شخصیتی مانند شهید قاسم سلیمانی را به‌مثابه یک الگو داشتیم.

واعظ مهدوی اظهار کرد: شهید رجایی نیز یکی از این الگوهاست که شخصیت تراز انقلاب اسلامی است. زندگی و مبارزات و نقش‌های ایشان نشان ‌دهنده این بود که فرد صادقی است و مردم‌دوستی و فداکاری در وجودش قرار دارد. از طرفی ایشان در پاک دستی و درستکاری نیز یک نمونه بی‌نظیر بود که از پایین‌ترین طبقات جامعه رشد کرد و به بالاترین سطح سیاسی رسید؛ اما ایشان سطح زندگی خود را در سطح زندگی مستضعفان قرار داد و حتی حقوق حقه نخست‌وزیری را نمی‌گرفت و برای خودش سقف حقوق تعیین کرده بود و می‌گفت ما به‌عنوان مسوول نباید سطح زندگی‌مان از سطح زندگی عامه مردم خیلی بالاتر باشد.

وی ابراز کرد: ایشان همچنین شخصیتی بود که به آینده نگاه می‌کرد و سرمایه‌گذاری را در تربیت کودکان می‌دانست و به همین دلیل خدمت در آموزش‌وپرورش را به همراه شهید باهنر انتخاب کرد. از دیگر ویژگی‌های بارز شخصیتی ایشان اعتقاد شدید به تقسیم‌کار و سازمان‌دهی بود و معتقد بود فرد در مقام بالاتر نباید در همه امور دخالت کند.

واعظ مهدوی بیان کرد: ایشان در دوران نخست‌وزیری بسیار نسبت به‌نظام تصمیم‌گیری حساس بودند تا تصمیمات در سطح دولت به نحوی انجام شود که طبقات فرودست و مستضعفان را ببیند. ایشان در ایام جنگ ستاد بسیج اقتصادی را ایجاد کرد و قوی‌ترین فرد را مسوول این ستاد کرد و نمایندگان تمام دستگاه‌های اجرایی را برای مدیریت کالاها و ارزاق مورد نیاز مردم در آن ستاد حضور داشتند تا کالاهای اساسی به دست همه مردم برسد. در آن دوران مردم اعتماد بسیار زیادی به دولت داشتند و این اعتماد کسب‌شده بود؛ زیرا دولت‌های قبل از انقلاب نماد بی‌اعتمادی بودند اما این دولت نشان داد که به فکر محرومین و فقرا است و خود را اسیر دست بازار نمی‌کند.

وی اظهار کرد: شهید رجایی معتقد بود عرضه و تقاضا مکانیزم سرمایه‌داری است که دلیل ندارد در بازار اسلامی حاکم شود و بازار اسلامی باید مبتنی بر سود عادله باشد. در طول سال‌های جنگ هم ما موفق شدیم تمام کالاهای اساسی مردم را تامین کنیم و ایران توانست در این دوره اقتصاد خود را بدون بدهی و قحطی اداره کند و این‌ها از معجزات اقتصاد جنگ بود.

واعظ مهدوی ابراز کرد: انتخاب شهید رجایی به‌عنوان نامزد حزب جمهوری اسلامی نیز یک الگو است؛ زیرا ایشان عضو حزب نبود درحالی‌که اعضای شایسته دیگری نیز در حزب بودند که بخواهند مطرح شوند اما در نهایت نام شهید رجایی از فرآیند انتخاب نامزد بیرون آمد. این نشان داد نگرش‌های آن زمان گروهی و باندی نبود و ملاک انتخاب صلاحیت‌های عمومی بود و شهید رجایی به دلیل پاک دستی، ساده زیستی، سوابق انقلابی و توانمندی صاحب صلاحیت‌تر شناخته شد. در واقع چنین روند انتخابی از اصالت‌های انقلاب بود که نشان داد انقلاب به فکر گروه‌های فرودست بوده است.

وی تصریح کرد: انقلاب می‌خواست این‌گونه افراد نماد و الگو باشند؛ افرادی که صداقت خود را در عرصه‌های مختلف کشور نشان داده باشند و امروز هم این الگوها راهنمای راه ما هستند.

در ادامه حسن رجایی، برادرزاده شهید رجایی، در سخنانی به تبیین ویژگی‌های شخصیتی شهید رجایی پرداخت و گفت: ویژگی برجسته ایشان موحد بودن، مسلمان بودن و اهل‌بیتی بودن است. ایشان کاملا معتقد و باورمند به توحید و معاد و مسیر اهل‌بیت (ع) بود که ایشان را کاملا ساخته بود و این باورها در رفتارش هم تبلور داشت.

وی دیگر ویژگی شهید رجایی را خودساختگی دانست و گفت: همچنین متأثر از همین ایمان، توحید باوری و معادباوری ایشان یک مؤمن واقعی بود و کسانی که به ایشان رجوع می‌کردند از اینکه اطلاعاتشان در اختیار ایشان باشد هیچ احساس نگرانی نداشتند. این مومن بودن در ایثارگری، فداکاری، پرتلاش بودن، قدرتمند بودن در مقابل ظلم و نرم بودن در مقابل مردم خود را نشان می‌داد.

سومین و آخرین سخنران وبینار، غلامعلی رجایی نویسنده کتاب سیره شهید رجایی و از فعالان سیاسی و مشاور مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، بود که با اشاره به زلال بودن شهید رجایی گفت: حق شهید رجایی بود که این‌گونه شهید شود و یکپارچه بسوزد. ایشان شهیدی است که کهنه نمی‌شود و از شهدایی است که بر بسیاری از شهدا برتری دارد.

وی افزود: تمام وجود شهید رجایی وقف دین و اعتقاداتش بود و شخصیتی بسیار خالص و مخلص بود. ایشان خیلی ساده‌زیست بود و در عین حال دید و بینش بالایی داشت و خون‌دل بسیاری از رفتارهای بنی‌صدر می‌خورد، اما به تبعیت از فرمان امام (ره) برای جلوگیری از اختلاف هیچ حرفی نمی‌زد.

رجایی بیان کرد: شهید رجایی فردی بسیار عاقل بود که خودش را کشف کرده بود و می‌توان گفت هیچ‌گاه خود را گم نکرد و تقوا داشت و همواره خود را می‌پایید تا فراموش نکند که چه گذشته‌ای داشته است.

 

کلید واژه ها: سازمان دانشجویان فرهنگی وبینار


نظر شما :