کتاب «هر دانشجو، یک خبرنگار» منتشر شد

۲۴ آبان ۱۳۹۹ | ۰۸:۱۹ کد : ۲۴۶۵۱ فرهنگی
کتاب «هر دانشجو، یک خبرنگار» از سوی سازمان انتشارات جهاددانشگاهی خوزستان منتشر شد.
کتاب «هر دانشجو، یک خبرنگار» منتشر شد

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خوزستان، «هر دانشجو، یک خبرنگار» عنوان اثر تازه‌ای است که به قلم محمدامین صالحی نژاد از سوی انتشارات جهاددانشگاهی و با مشارکت سازمان جهاددانشگاهی خوزستان منتشر شده است.

این کتاب که با عنوان دوم "چگونه یک نشریه دانشجویی منتشر کنیم؟" به چاپ رسیده است، به آموزش‌های مورد نیاز دانشجویان برای انتشار یک نشریه دانشجویی می‌پردازد.

این کتاب از ۶ فصل تشکیل شده است و نویسنده در پیشگفتار این کتاب آورده است:

"نشریات دانشجویی که در بسیاری از دانشگاه‌های کشور تولید و منتشر می‌شوند، ابزار بسیار خوبی برای انتقال اطلاعات و اخبار میان قشر فرهیخته جامعه (دانشجویان) است و قاعدتا این نشریات باید به قدری دارای محتوای مفید و موثر باشند، که دیگر اقشار جامعه نیز از آن به عنوان منبع موثق تفسیر و تحلیل شرایط و ابزاری برای افزایش آگاهی استفاده کنند؛ این در حالی است که آنچه شاهد هستیم، با آنچه انتظار داریم متفاوت است و بسیاری از نشریات دانشجویی با کیفیت و محتوای ضعیف منتشر می‌شوند و مطالبی که در برخی نشریات دانشجویی منتشر می‌شود، بازنشر مطالب موجود در سایت‌ها و فضای مجازی است!

در سال‌های دهه 70 و 80، شاهد رونق چاپ و انتشار نشریات دانشجویی در دانشگاه‌های کشور بودیم، نشریاتی که اگرچه از نظر چاپ، کیفیت خوبی نداشتند و بعضی از آنها با استفاده از دستگاه‌های کپی منتشر می‌شدند، ولی با استقبال گسترده دانشجویان مواجه شدند و بر فضای حاکم بر دانشگاه‌ها در آن دوره، اثرگذاری خوبی داشتند. با شروع دهه 90، استقبال از نشریات دانشجویی در دانشگاه‌ها تا حدودی رو به کاهش گذاشت؛ البته از این موضوع نیز نباید به سادگی عبور کرد که فضای عمومی مشارکت سیاسی اجتماعی نیز در دانشگاه‌ها نسبت به گذشته رو به افول گذاشته است.

بسیاری از دانشجویان عدم حمایت از نشریات دانشجویی توسط مسئولان دانشگاهی را علت کاهش رونق این نشریات می‌دانند و مسئولان نیز از عدم استقبال دانشجویان از کارگاه‌های آموزشی مرتبط و غلبه فضای مجازی و نبود فرهنگ کار گروهی در دانشجو را به عنوان علت بیان می‌کنند. طبیعی است که هر دو موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار است و حمایت دانشگاه و روحیه انجام کار گروهی و اثرگذاری در دانشجو، هر دو لازمه چاپ نشریه‌ای وزین است.

نکته مهم اینکه آموزش، از ضروریات کار است و دانشجویی که قصد ورود به عرصه تولید محتوا و انتشار نشریه‌ای در فضای دانشگاه را دارد، حتما لازم است آموزش‌های لازم را نیز دریافت کند، در غیر این صورت نشریه‌ای زیبا از نظر ظاهری ولی بدون محتوای موثر منتشر خواهد شد و چنین محصولی، مخاطب نخواهد داشت؛ این در حالی است که نشریه‌ای با محتوای مفید و موثر، حتی اگر بر روی کاغذ کاهی نیز چاپ شود، خوانده می‌شود.

کتاب پیش رو با هدف آموزش دانشجویانی تدوین شده که قصد دارند نشریه‌ای دانشگاهی و پرمخاطب را مدیریت کنند؛ مطالب کتاب به گونه‌ای تنظیم شده که علاوه بر محتوای آموزشی، مانند چگونگی خبرنویسی، گزارش‌نویسی و موارد مشابه، تجربه‌های شخصی نویسنده از سال‌ها کار رسانه‌ای با دانشجویان و همچنین حضور در کارگاه‌های آموزشی نشریات دانشجویی و شناخت از نیازهای آموزشی دانشجویان، نیز بیان شده است. در فصلی از کتاب نیز با 18 نفر از برگزیدگان نشریات دانشجویی دانشگاه‌های کشور گفت‌وگو شده و تجربه آنها در زمینه مدیریت نشریه منعکس شده است. امید است که در سال‌های پیش رو شاهد رونق چاپ و انتشار نشریات دانشجویی در دانشگاه‌های کشور باشیم."

کتاب «هر دانشجو، یک خبرنگار» در 204 صفحه در قطع رقعی توسط سازمان انتشارات جهاددانشگاهی و با همکاری سازمان جهاددانشگاهی خوزستان با قیمت 38 هزار تومان منتشر شده است. علاقه‌مندان برای تهیه این اثر می‌توانند به فروشگاه‌های کتاب سازمان انتشارات جهاددانشگاهی و جهاددانشگاهی خوزستان مراجعه کنند.

گفتنی است، آیین رونمایی از این کتاب یکشنبه 25 آبان 1399 در سازمان جهاددانشگاهی خوزستان برگزار می‌شود.

 

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی خوزستان انتشار کتاب فرهنگی


نظر شما :