معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی در نشست با نماینده مردم ساوه در مجلس عنوان کرد:

کرونا فرصتی برای تغییر و بازنگری در نظام آموزشی جهاددانشگاهی/ لزوم توانمندسازی اقشار مختلف جامعه

۲۲ آبان ۱۳۹۹ | ۱۰:۳۶ کد : ۲۴۶۳۸ عمومی تاپ خبر
معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی بابیان اینکه کرونا تهدیدی جدی برای توسعه آموزش‌های تخصصی جهاددانشگاهی است، بر لزوم بازنگری فعالیت‌های آموزشی این نهاد برای رفع این تهدیدها تأکید کرد.
کرونا فرصتی برای تغییر و بازنگری در نظام آموزشی جهاددانشگاهی/ لزوم توانمندسازی اقشار مختلف جامعه

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل از ایسنا، دکترمهدی باصولی معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی  چهارشنبه ۲۱ آبان ماه در نشست مشترک با حجت‌الاسلام محمد سبزی نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی و علی میرزایی معاون استاندار و فرماندار ساوه که در دفتر نماینده مجلس برگزار شد، به فعالیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه‌های آموزشی، تحقیقاتی، علمی، پژوهشی، درمانی، فرهنگی و ... اشاره کرد و افزود: عمده‌ترین فعالیت‌های جهاددانشگاهی در شهرستان ساوه بیشتر به حوزه آموزش‌های تخصصی کوتاه‌مدت و آموزش عالی معطوف شده است.

وی با اشاره به تهدیدهایی که درنتیجه شیوع کروناویروس متوجه حوزه آموزش‌های کوتاه‌مدت و آموزش عالی شده است، گفت: برای برون‌رفت از این تهدیدها باید یک بازنگری در نحوه و نوع فعالیت‌های آموزشی صورت گیرد.

وی به برنامه‌های پیشنهادی از سوی نماینده مجلس، فرماندار و جهاددانشگاهی ساوه برای ارتقای فعالیت‌ها اشاره کرد و گفت: برنامه‌های پیشنهادی که در جهاددانشگاهی امکان اجرایی شدن آن وجود دارد مورد واکاوی قرار گرفت و پس از بازنگری در فعالیت‌ها امیدواریم بتوانیم ظرف مدت ۲۰ روز آینده به یک برنامه مدون عملیاتی در شهرستان ساوه دست‌یابیم.

معاون جهاددانشگاهی تصریح کرد: گستره خدمات متنوع جهاددانشگاهی در شهرستان ساوه در سایه حمایت همه‌جانبه مسئولان و هم‌افزایی بین بخشی دستگاه‌های اجرایی محقق خواهد شد و درصدد هستیم تا در قالب این برنامه پیشنهادی عمل کنیم.

وی تصریح کرد: جهاددانشگاهی یک‌نهاد عمومی غیردولتی است که از سال ۱۳۵۹ فعالیت خود را آغاز کرده و با توجه به شرایط و اقتضائات در طول ۴۰ سال گذشته خدمات متنوع خود را به کشور ارائه داده است و به‌عنوان پلی بین جامعه و دانشگاه در چهار حوزه آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و تجاری‌سازی فعالیت می‌کند.

او آموزش‌های کوتاه‌مدت و آموزش عالی را دو حوزه خدمتی این نهاد انقلابی در بخش آموزش برشمرد و افزود: توانمندسازی گروه‌ها و اقشار مختلف جامعه با فعالیت بیش از ۱۰۰ مرکز تخصصی کوتاه‌مدت در سراسر کشور نظیر شهرستان ساوه، از اهداف جهاددانشگاهی است و در این راستا به آحاد مختلف جامعه خدمات آموزشی ارائه می‌دهد.

دکتر باصولی به فعالیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه آموزش‌های بلندمدت از دهه ۷۰ اشاره کرد و گفت: ساختارهای متعددی نظیر دو دانشگاه، ۶ موسسه آموزش عالی و ۴۰ مرکز علمی کاربردی در مجموعه جهاددانشگاهی کشور فعال هستند.

وی به فعالیت جهاددانشگاهی در حوزه پژوهشی نیز اشاره کرد و گفت: پژوهش‌های توسعه‌ای و بنیادی دو ساختار تعریف‌شده برای فعالیت‌های جهاددانشگاهی است که در پژوهش‌های بنیادی حرکت بر مسیر دانش‌بنیان مورد تأکید قرارگرفته و با تشکیل گروه‌های مختلف پژوهشی در حوزه سلول‌های بنیادین، رویان، اصلاح نژاد دام، صنعت برق و ... خدمات لازم را ارائه می‌دهد و در پژوهش‌های توسعه‌ای نیز خدمات لازم تخصصی متناسب با مزیت‌ها و ظرفیت‌های هر منطقه‌ای با فعالیت بیش از ۱۴۰ مرکز خدمات تخصصی در سراسر کشور در حوزه‌های کشاورزی، پزشکی، علوم اجتماعی، علوم انسانی و ... انجام می‌شود که متأسفانه خدمات پژوهشی توسعه‌ای و بنیادی در ساوه ارائه نمی‌شود.

معاون جهاددانشگاهی به فعالیت خبرگزاری ایسنا به‌عنوان بزرگ‌ترین خبرگزاری غیردولتی کشور و خبرگزاری ایکنا به‌عنوان تنها خبرگزاری تخصصی بین‌المللی قرآنی کشور در قالب فعالیت‌های فرهنگی جهاددانشگاهی اشاره کرد و گفت: مراکز افکار سنجی و نظرسنجی جهاددانشگاهی نیز از دیگر فعالیت‌های زیرمجموعه فرهنگی است.

وی تبدیل کردن دانش به ثروت را از فعالیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه تجاری‌سازی برشمرد و گفت: توانمندسازی افراد برای ورود به بازار کار و ایجاد بستری برای رونق کسب‌وکار ازجمله اهداف فعالیت این حوزه است و راه‌اندازی دبیرخانه مشاغل خانگی در ساوه در امتداد فعالیت‌های جهاد در این حوزه است.

دکتر باصولی گفت: تمامی فعالیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و تجاری‌سازی در تمام استان‌ها و شهرستان‌های کشور به‌صورت یکجا و متوازن ارائه نمی‌شود بلکه بستگی به ظرفیت‌ها و مزیت‌های هر منطقه‌ای برای اجرایی شدن دارد که امیدواریم بتوانیم با تعامل بیشتر و هم‌افزایی شاهد گسترش خدمات متنوع این نهاد در استان مرکزی و شهرستان ساوه باشیم.

توزیع عادلانه خدمات و امکانات زمینه‌ساز توسعه فعالیت جهاددانشگاهی در شهرستان‌هاست
حجت‌الاسلام محمد سبزی نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار  گفت: توزیع عادلانه خدمات و امکانات زمینه‌ساز دستیابی به توسعه فعالیت‌های جهاددانشگاهی در شهرستان‌هایی نظیر ساوه و زرندیه است.

حجت‌الاسلام سبزی به موقعیت‌های ویژه شهرستان ساوه و مزیت‌های فراوانی که به دلیل نزدیکی به پایتخت دارد اشاره کرد و افزود: جهاددانشگاهی به‌عنوان یک‌نهاد انقلابی و خلاق می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌های جمعیتی، مزیت صنعتی و کشاورزی این منطقه به‌عنوان قطب صنعت و کشاورزی استان و کشور در عمل به رسالت و مأموریت‌های خود، موفق و تأثیرگذار عمل کند.

وی با تأکید بر توزیع متوازن و عادلانه اعتبارات و امکانات بیان کرد: فعالیت جهاددانشگاهی در ساوه با یک ساختمان استیجاری هزینه‌بردار درشان این شهرستان نیست و لازم است تا با تزریق اعتبارات و حمایت مسئولان ساختمان اداری مستقلی به مالکیت این نهاد درآید تا فعالیت‌های آن با تأمین زیرساخت‌های لازم شتاب گیرد.

این نماینده مردم در خانه ملت افزود: اگر بخواهیم برای آینده جهاددانشگاهی اهداف توسعه‌ای تدوین و اجرایی کنیم باید یک‌چشم انداز در قالب برنامه پیشنهادی عملیاتی و تدوین شود و امیدواریم برنامه‌های پیشنهادی ظرف مدت ۲۰ روز آینده آماده و در نشستی با حضور رئیس جهاددانشگاهی و استاندار مرکزی موردبحث و بررسی قرار گیرد و درنهایت به تصمیم‌گیری و تصمیم سازی منجر شود تا به توسعه فعالیت‌های جهاددانشگاهی در ساوه ختم شود.

وی با اشاره به واگذاری قطعه زمینی برای احداث ساختمان اداری و فضای فیزیکی جهاددانشگاهی در ساوه از ۱۰ سال پیش گفت: تعیین تکلیف احداث ساختمان جهاددانشگاهی از مهم‌ترین محورهای برنامه پیشنهادی است و معتقدیم با فضای استیجاری و هزینه‌بردار نمی‌توان فعالیت‌های این نهاد را در شهرستان ساوه توسعه داد.

حجت‌الاسلام سبزی در ادامه با اشاره به کاهش اعتبارات شهرستان ساوه درنتیجه اجرای قانون مالیات بر ارزش‌افزوده در برنامه ششم توسعه اظهار کرد: در حال حاضر ساوه سالانه بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان درآمد مالیاتی و ارزش‌افزوده دارد و با اجرای قانون برنامه ششم توسعه که برای شهر درآمدزایی نظیر ساوه ناعادلانه است، مشخص نیست چه میزان از این درآمد سالانه در شهرستان هزینه می‌شود.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون به دنبال ارائه طرحی در مجلس شورای اسلامی هستیم تا با اصلاح این قانون برای شهرهایی نظیر ساوه که در حق آن‌ها اجحاف شده است میزان اعتبارات را افزایش دهیم که با افزایش میزان اعتبارات بخشی از نیاز مالی نهادهایی نظیر جهاددانشگاهی تأمین خواهد شد.

وی تصریح کرد: ساوه و زرندیه پذیرای جمعیت سرریز پایتخت بوده و از مشکلات خاصی برخوردار هستند و باید نگاه ویژه‌ای نسبت به این منطقه با افزایش میزان تخصیص اعتبارات شود تا جایگاه این منطقه با توجه به مزیت‌های بالقوه آن ارتقاء یابد.

در ادامه علی میرزایی معاون استاندار و فرماندار ساوه نیز گفت: توزیع خدمات و امکانات جهاددانشگاهی در شهرستان ساوه عادلانه نبوده است و ساوه به نسبت جمعیت در حوزه زیرساخت‌ها عقب‌تر است.

میرزایی افزود: باید کمک کنیم که فضای فیزیکی برای جهاددانشگاهی احداث و فعالیت این مرکز از حالت استیجاری خارج شود و امید است در نشستی با رییس جهاددانشگاهی  برای تعیین تکلیف زمین واگذاری شده جهت احداث یک فضای فیزیکی مناسب تصمیم‌گیری کنیم.

وی با اشاره به فعالیت ۱۷ مجموعه دانشگاهی غیرانتفاعی در ساوه اظهار کرد: جهاددانشگاهی ساوه از ظرفیت بالایی برخوردار است اما به دلیل ضعف در زیرساخت‌ها به‌ویژه ساختمان استیجاری نمی‌تواند با ظرفیت حداکثری در راستای انجام مأموریت‌های این نهاد انقلابی فعالیت کند.

در این نشست مشترک رییس جهاددانشگاهی استان مرکزی نیز گفت: شیوع کرونا بسیاری از فعالیت‌های کشور را تحت تأثیر خود قرار داده است و در استان مرکزی نیز شرایط به‌گونه‌ای شده که بسیاری از فعالیت‌های آموزشی و فرهنگی تحت تأثیر تبعات منفی شیوع این بیماری است و ادامه این روند نیز آسیب جدی به این فعالیت‌ها وارد می‌کند.

مهندس مسعود شهرجردی بیان کرد: بیشترین فعالیت‌های جهاددانشگاهی ساوه در حوزه آموزشی و  برگزاری دوره‌های تخصصی کوتاه مدت بوده است و هم‌اکنون کرونا بیشترین تأثیر خود را بر روند تشکیل این دوره‌ها دارد.

رییس جهاددانشگاهی استان مرکزی تصریح کرد: درصدد هستیم تا با یک هماهنگی بین جهاددانشگاهی کشور، نماینده مجلس و فرماندار شهرستان بتوانیم فعالیت‌های علمی، تحقیقاتی، دانش‌بنیان و توسعه‌ای را در مجموعه جهاددانشگاهی شهرستان ساوه توسعه دهیم.

وی توسعه فعالیت‌های جهاددانشگاهی ساوه را مطالبه نماینده مجلس و فرماندار شهرستان بیان کرد و افزود: راه‌اندازی دبیرخانه مشاغل خانگی ازجمله اقدامات خوبی بود که در ساوه عملیاتی شده و کمکی برای اشتغال متقاضیان در اجرای این طرح ملی است.

بازدید از بخش‌های مختلف جهاددانشگاهی ساوه و نحوه ارائه خدمات این نهاد و دفتر خبرگزاری ایسنا مستقر در این شهرستان و نیز بازدید از زمین واگذارشده برای احداث ساختمان این نهاد از دیگر برنامه‌های معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی کشور در سفر به ساوه بود.
 

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی استان مرکزی معاون هماهنگی و امور مجلس نمایندگان مجلس


( ۲ )

نظر شما :