در نشست مشترک دکتر طیبی با رییس مجمع نمایندگان استان کرمان تاکید شد؛

استفاده از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه صنایع و معادن/ ورود این نهاد برای بومی‌سازی قطعات فولادسازان

۱۴ آبان ۱۳۹۹ | ۰۸:۰۶ کد : ۲۴۳۹۴ عمومی تاپ خبر
رییس جهاددانشگاهی در نشست مشترک با رییس مجمع نمایندگان استان کرمان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برنامه ویژه‌ای این نهاد در حوزه صنایع و معادن استان کرمان گفت: هدف جهاددانشگاهی توسعه علم و فناوری جهت افزایش بهره‌وری در این حوزه است.
استفاده از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه صنایع و معادن/ ورود این نهاد برای بومی‌سازی قطعات فولادسازان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی 12 آبان ماه در شست مشترک با شهباز حسن‌پور‌بیگلری، رییس مجمع نمایندگان استان کرمان و عضو کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به همکاری‌های جهاددانشگاهی با ایمیدرو درزمینه‌ی سیستم‌های غبارگیری منطقه سرچشمه و نیز بهینه‌سازی دستگاه‌های غبارگیری(ESP) منطقه خاتون‌آباد که دارای معضلات زیست‌محیطی بوده است گفت: این همکاری‌ها بیشتر درزمینه‌ی تجهیزات بود، این در حالی است که با توجه به زمینه کاری زیادی که در این حوزه وجود دارد استراتژی مشترک جهاددانشگاهی و ایمیدرو استفاده از دانش فنی خودمان است و معتقدیم اگر صنایع صاحب فناوری نباشد رقابت سخت خواهد بود.

دکتر طیبی در ادامه به بومی‌سازی و کسب فناوری مته‌های حفاری، کسب فناوری سیستم نمک‌زدایی و طراحی و ساخت بازوی بارگیری نفت خام در اسکله جزیره خارک، بومی‌سازی فناوری الکتروموتورهای دور متغیر (VFD) برای ایستگاه تلمبه‌خانه شهرری و طراحی و ساخت دکل‌های حفاری خشکی و دستگاه لوله مغزی سیارتوسط جهاددانشگاهی اشاره کرد افزود: در جهاددانشگاهی ظرفیت‌های مختلفی ازجمله پژوهشکده فرآوری مواد معدنی و سایر پژوهشکده‌ها وجود دارد.

وی بابیان اینکه سابقه کاری ما درزمینه‌ی تجهیزات موفقیت‌آمیز بوده و در این خصوص سیستم‌های غبارگیر صنعتی جهاددانشگاهی در صنایع معدنی مورداستفاده هستند اظهار داشت: جهاددانشگاهی برنامه ویژه‌ای در حوزه صنایع و معادن استان کرمان دارد و هدف ما توسعه علم و فناوری جهت افزایش بهره‌وری در این حوزه است.

 

جهاددانشگاهی برای بومی‌سازی قطعات در کنار فولادسازان باشد

رییس مجمع نمایندگان استان کرمان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست مشترک با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص پتانسیل‌های بخش معدن برای رشد و توسعه اقتصادی کشور گفت: بدون شک و بنا به گفته مقام معظم رهبری معادن جایگزین خوبی برای اقتصاد نفت محسوب می‌شود و برای به شکست کشاندن طرح‌های دشمن نیاز به حمایت ویژه از بخش معدن داریم.

حسن‌پور اظهار داشت: هم‌اکنون در راستای رونق بخشی به تولید و جهش تولید در بخش معدن هماهنگی خوبی بین مجلس و وزارت صمت و شرکت‌های معدنی وجود دارد و امیدواریم بر پایه این تعامل امسال تولید معادن جهش ویژه‌ای داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه معادن مطابق با برنامه ششم توسعه باید پیشران تولید و توسعه اقتصادی کشور باشند گفت: در این راستا باید از تمام ظرفیت‌های معدنی کشور استفاده کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تأکید کرد: امیدواریم با هماهنگی بین بخشی در سال جهش تولید شاهد تأمین یک‌سوم ارز موردنیاز کشور از سوی بخش صنایع معدنی کشور باشیم.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی در پایان با اعلام آمادگی صنایع و معادن استان برای سپردن کارهای بزرگ در این حوزه به جهاددانشگاهی، گفت: به‌طورقطع با استفاده از ظرفیت‌های ملی جهاددانشگاهی شاهد انجام کارهای ارزشمندی در حوزه صنایع و معادن در سطح استان کرمان و کشور خواهیم بود. 
وی اظهار داشت انتظار ما از جهاددانشگاهی این است در موضوع فولاد ورود کند و در امر مسائل دانش‌بنیان و بومی‌سازی قطعات در کنار فولادسازان باشد.

دکتر مهدی بازمانده سرپرست جهاددانشگاهی کرمان نیز در این نشست با اشاره به برنامه‌ها و اهداف جهاددانشگاهی کرمان گفت: ایجاد مرکز تحقیقات معدن و صنایع معدنی در جهت شناسایی فناوری‌های نوین موجود در این حوزه، توسعه علم و فناوری‌های نوین درزمینه‌ی فرآوری مواد معدنی، ارائه خدمات مشاوره به معادن و صنایع، استحصال عناصر نادر خاکی و باارزش از باطله‌های کارخانه‌های فراوری ازجمله  فرآوری مجدد آهن و عناصر باارزش از باطله‌های کارخانه‌های فرآوری آهن گل‌گهر، ایجاد واحد مهندسی معکوس و بومی‌سازی قطعات و تجهیزات معدنی و صنعتی و تربیت و پرورش نیروی متخصص از برنامه‌های ویژه جهاددانشگاهی کرمان است.

وی اعلام کرد:  همواره مدل ما شناسایی مشکلات و نیازها و انجام علمی و تحقیقاتی پروژه‌ها بر اساس نیازهای استان و  کشور است و در این زمینه از همه امکانات فنی، دانشی و تخصصی و نیروی انسانی خود در سراسر کشور استفاده می‌نماییم.

کلید واژه ها: دکتر طیبی سازمان جهاددانشگاهی استان کرمانشاه


نظر شما :