کتاب «بهای حقیقت» روانه بازار نشر شد

۲۶ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۱:۰۷ کد : ۲۲۷۹۱ فرهنگی
سازمان انتشارات جهاددانشگاهی از معرفی اثری جدید به بازار نشر با عنوان «بهای حقیقت» خبر داد.
کتاب «بهای حقیقت» روانه بازار نشر شد

 به گزارش روابط عمومی سازمان انتشارات جهاددانشگاهی، «بهای حقیقت: چگونه پول بر هنجارهای علم تأثیر می‌گذارد؟» عنوان اثر تازه‌ای است که به قلم دکتر دیوید بنجامین رسنیک و با ترجمه دکتر طالب جابری منتشرشده است. این کتاب که ترجمه فارسی آن برای نخستین بار منتشر می‌شود، از مجموعه «اخلاق عملی و حرفه‌ای» است که توسط انتشارات دانشگاه آکسفورد منتشر می‌شود.

 رسنیک که آثار متعددی درزمینهٔ اخلاق علمی به چاپ رسانده، در این اثر می‌کوشد به مقوله روابط مالی و اقتصادی حاکم بر هنجارهای تولید علم بپردازد. این نویسنده در مقدمه «بهای حقیقت» علم را به‌مثابه یک «کسب‌وکار» تلقی می‌کند که به اعتقاد او، «مانند هر کسب‌وکار دیگری تحت تأثیر نیروهای اقتصادی و منافع مالی قرار دارد».

 رسنیک در فصل نخست کتاب خود مقدمه‌ای را درباره اقتصاد علم مدرن مطرح می‌سازد و در فصل‌های بعدی به مبانی بحث خود با محوریت هنجارهای علم و عینیت علمی می‌پردازد. پول و هنجارهای علم، تضاد منافع، مالکیت فکری، انتشار اثر و تأمین بودجه پژوهش ازجمله عناوینی است که در فصل‌های مختلف بهای حقیقت، توجه نویسنده را جلب کرده است. رسنیک در پایان با توجه به مباحث مطرح‌شده، توصیه‌هایی را در راستای بهبود مدیریت پیوند میان پژوهش علمی و منافع اقتصادی مطرح کرده است.

 رسنیک نویسنده آثار متعددی ازجمله «اخلاق سلامت محیط‌زیست»، «اخلاق علم»، «انجام مسئولانه پژوهش»، «اخلاق پژوهش روی سوژه‌های انسانی» و «سیاست‌بازی با علم» است. ترجمه «اخلاق علم» این نویسنده پیش‌ازاین توسط دفتر نشر معارف  (وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها) منتشرشده است.

کتاب بهای حقیقت در چارچوب مجموعه «اخلاق حرفه‌ای» سازمان انتشارات جهاددانشگاهی منتشر می‌شود. از این مجموعه پیش‌تر آثاری همچون «اخلاق در فناوری شبیه‌سازی انسان»، «اخلاق تدریس»، «ساده‌نویسی و اخلاق اصالت» و «به‌سوی دانشگاه فضیلت‌اند» منتشرشده است.

این اثر با ترجمه روان طالب جابری روانه بازار نشر شده است. از این مترجم پیش‌تر آثار دیگری نظیر «هستی و زبان در اندیشهٔ هایدگر»، «جهان و زبان در اندیشه ویتگنشتاین»، «اصل بنیاد» و «مبانی علم حساب: پژوهشی منطقی-ریاضیاتی درباره مفهوم عدد» به چاپ رسیده است.

 کتاب بهای حقیقت در 385 صفحه و 9 فصل در قطع وزیری توسط سازمان انتشارات جهاددانشگاهی باقیمت 650 هزار ریال منتشرشده است. علاقه‌مندان برای تهیه این اثر می‌توانند به فروشگاه سازمان انتشارات جهاددانشگاهی به آدرس تهران، خیابان انقلاب، خیابان فخر رازی، تقاطع ژاندارمری، ساختمان منشور دانش، طبقه همکف، پلاک ۶ مراجعه کنند و یا با شماره تلفن ۰۲۱۶۶۴۸۷۶۲۵تماس بگیرند.

 بهای حقیقت در چارچوب مجموعه «اخلاق حرفه‌ای» سازمان انتشارات جهاددانشگاهی با همکاری دفتر مطالعات فرهنگی جهاددانشگاهی منتشر می‌شود. از این مجموعه پیش‌تر آثاری همچون «اخلاق در فناوری شبیه‌سازی انسان»، «اخلاق تدریس»، «ساده‌نویسی و اخلاق اصالت» و «به‌سوی دانشگاه فضیلتمند» منتشرشده است.

کلید واژه ها: سازمان انتشارات جهاددانشگاهی انتشار کتاب فرهنگی پیام جهاد 6


نظر شما :