محققان پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی موفق شدند؛

ساخت نوعی ریز زیست حسگر تشخیصی سرطان پستان

۳۱ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۵ کد : ۲۱۰۷ پژوهشی تاپ خبر
محققان گروه پژوهشی زیست مواد و مهندسی بافت پژوهشکده معتمد- مرکز تحقیقات سرطان پستان-جهاد دانشگاهی موفق به ساخت نوعی ریز زیست حسگر تشخیصی سرطان پستان شده اند که قادر است سلول های توموری در گردش خون را اندازه گیری کند.
ساخت نوعی ریز زیست حسگر تشخیصی سرطان پستان

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده معتمد جهاددانشگاهی، دکتر سید مرتضی نقیب مجری این طرح با اشاره به اینکه، تشخیص زودرس سرطان از مهمترین عوامل در درمان و یا پیشگیری از رشد آن محسوب می شود؛ گفت: از بین روش های تشخیصی، بیوسنسورها توجه بسیاری از محققین را به دلیل استفاده آسان، سرعت عملکرد بالا، دقت و حساسیت زیاد و انتخاب پذیری قابل قبول، به خود جلب کرده اند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه؛  پیشرفت سریع نانومواد بر اساس زیست‌حسگرهای الکتروشیمیایی تأثیر عمده‌ی آن‌ها را بر تشخیص سرطان در آینده‌ای نزدیک نشان می‌دهند؛ افزود: حساسیت فوق العاده بالای برخی نانوذرات بر اساس پروتکل‌های حسگری الکتروشیمیایی احتمال تشخیص بیومارکرهای سرطان که نمی‌توانند توسط روش‌های معمول اندازه گیری شوند را افزایش می‌دهد و می‌تواند منجر به تشخیص زودهنگام بیماری شود.

دکتر نقیب عضو هیات علمی پژوهشکده معتمد در ادامه تصریح کرد: در این تحقیق یک بیوسنسور بر پایه ساختارهای نانو با دقت، حساسیت و گزینش پذیری بالا پیشنهاد داده شد که از تلفیق خواص پلیمرها و نانو صفحات دو بعدی و فعالیت اختصاصی آنتی بادی هرسپتین بهره می برد. این زیست حسگر قادر خواهد بود تا سلول بیان کنندهHER-2  را در خون بیمار اندازه گیری کند و حد آشکارسازی این زیست حسگر 2 سلول در ملی لیتر است که نسبت به کارهای کلی نتایج بهتری را نشان می دهد.

لازم به ذکر است: نتایج این تحقیق در مجله معتبر Biosensors and Bioelectronics در سال 2018 منتشر شده است که لینک زیر قابل مشاهده است .https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0956566318303981

گفتنی است: سرطان پستان پس از سرطان ریه، دومین علت مرگ‌ و ‌میر ناشی از سرطان در زنان و پس از سرطان غیرملانومی پوست، شایع‌ترین سرطان زنان می‌باشد. براساس آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO)، هرساله بیش از 2/1 میلیون بیمار مبتلا به سرطان پستان تشخیص داده شده و بیش از 500 هزار نفر در اثر این بیماری فوت می‌کنند. کشور ایران نیز از این امر مستثنی نیست. چنان‌که این سرطان عامل 4/21 درصد از کل بدخیمی‌ها و شایع‌ترین سرطان در زنان ایرانی است. علاوه بر شیوع بالای سرطان پستان در ایران، توجه به این مسئله که زنان ایرانی در مقایسه با کشورهای توسعه یافته، حداقل یک دهه زودتر به این بیماری گرفتار می‌شوند، اهمیت آن را دو چندان می‌کند و از هر 10 هزار نفر زن ایرانی 24 نفر به این بیماری مبتلا می شوند. در حال حاضر اقدام درمانی اولیه برای سرطان پستان، جراحی و شیمی درمانی می‌باشد. در بسیاری از افراد بعد از عمل جراحی، عود بیماری دیده شده که در بیش‌تر موارد منجر به مرگ می‌شود.

 


( ۱ )

نظر شما :