توسط جهاددانشگاهی استان کرمان نشست کارگروه تدوین برنامه جامع مدیریت و احیا تالاب جازموریان برگزار شد

۳۱ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۴ کد : ۲۱۰۶ پژوهشی
توسط جهاددانشگاهی استان کرمان نشست کارگروه تدوین برنامه جامع مدیریت و احیا تالاب جازموریان ، تحت نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان برگزار شد.
توسط جهاددانشگاهی استان کرمان نشست کارگروه تدوین برنامه جامع مدیریت و احیا تالاب جازموریان برگزار شد

 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان کرمان، دکتر رضا کامیاب مقدس رییس جهاددانشگاهی استان کرمان در این نشست که با حضور مدیران حفاظت محیط زیست استان های کرمان، سیستان و بلوچستان، سازمان حفاظت محیط زیست کشور، مدیران و کارکنان ادارات کل جهادکشاورزی جنوب و شمال استان، شرکت آب منطقه ای، اداره کل مدیریت بحران استانداری کرمان و استادان و محققان امور زیست محیطی کارگروه تدوین برنامه جامع مدیریت و احیاء تالاب جازموریان در سالن دکتر آشتیانی کاظمی جهاددانشگاهی استان کرمان برگزار شد، اظهار کرد: تالاب جازموریان از بحث های بسیار مهم زیست محیطی کشور و منطقه است که تا چند دهه قبل از پوشش گیاهی بسیار خوبی برخوردار بود اما امروز شاهد هستیم به دلایل مختلف این تالاب خشک و به یکی از منابع تولید ریزگرد در کشور تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه این تالاب کانون تولید ریزگرد در بخش بزرگی از کشور شده و وظیفه دستگاه های ذیربط است که برای خروج از این وضعیت نامناسب چاره جویی کنند تصریح کرد: نشست امروز دومین کارگاه در زمینه تدوین برنامه جامع مدیریت و احیاء تالاب جازموریان است.

 رضا جزینی زاده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان نیز در این نشست با بیان اینکه این تلنگر به استان زده شده که به هم خوردن تعادل محیط زیست، بحران ایجاد خواهد شد افزود: وضعیت تالاب جازموریان حاصل کار ماست و با بالا رفتن تب و تاب احداث سد و عدم اعمال مدیریت بعد از احداث سد، این وضعیت را می بینیم که 25 درصد از کانون های گرد و غبار کشور مربوط به تالاب جازموریان است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با تاکید بر اینکه اگر نتوانیم به صورت علمی و بنیانی مشکل را حل کنیم، نسل بعدی مشکل جدی خواهد داشت، بیان کرد: اگر بخواهیم دست به ترکیب هر کدام بزنیم تبعات اجتماعی دارد و کسی جرات نمی کند و از سوی دیگر تغییر الگوی کشت و مدیریت منابع آبی به درستی صورت نگرفته است.

مجید سعیدی سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری کرمان نیز در این نشست اظهار کرد: تالاب جازموریان در سال های گذشته بخش تاثیرگذاری در اکوسیستم منطقه داشت که با اقدامات غیرکارشناسی، اجرای طرح هایی و قهر طبیعت وضعیت تالاب به وضعیت کنونی رسیده است.

وی افزود: برای احیاء تالاب جازموریان راهی جز این نیست که عزم ملی در کنار بحث های کارشناسی و اقدامات تخصصی قرار بگیرد و همه با هم تلاش کنیم.

 سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری کرمان تصریح کرد: باید اقدامات و راهکارهای علمی و عملی لازم برای احیاء تالاب اتخاذ شود و مدیریت استان از اقدامات پشتیبانی می کند و ما در اداره کل بحران در پیشگیری و مقابله با تمام توان در کنار شما هستیم تا بتوانیم راهکار عملی ارایه دهیم.


نظر شما :