توسط جهاددانشگاهی خراسان رضوی؛

کتاب " آمار و احتمال؛ مفاهیم و کاربردها در مهندسی آب" منتشر شد

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ | ۰۸:۴۵ کد : ۲۰۰۸ فرهنگی
پانصد و پنجاه و چهارمین کتاب انتشارات جهاددانشگاهی خراسان رضوی با عنوان " آمار و احتمال؛ مفاهیم و کاربردها در مهندسی آب" منتشر شد.
کتاب " آمار و احتمال؛ مفاهیم و کاربردها در مهندسی آب" منتشر شد

 

 به گزارش روابط سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی این کتاب که در 4 بخش آمار توصیفی، احتمال، آمار استنباطی، رگرسیون و همبستگی، توسط دکتر بیژن قهرمان عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد تالیف شده است.

 در پشگفتار مولف این کتاب آمده است که، کتاب‌های فراوانی به زبان فارسی درخصوص آمار و احتمال برای رشته‌های مختلف دانشگاهی برای مثال، آمار حیاتی، علوم انسانی و غیرهتألیف شده است. در این کتاب‌ها مثال‌ها و تمرین‌هایی درخصوص این رشته ها وجود دارد که دانشجویان را با کاربردهای گوناگون آمار و احتمال آشنا کرده و این علم را برای آنها جذاب کند.

در ادامه این پیشگفتار آمده است که گرچه در مهندسی، آمار و احتمال نقشی اساسی در تصمیم‌گیری و طراحی ایفا می‌‎کند ولی کتاب‌های اندکی در زمینه مهندسی وجود دارد و به طور مشخص هیچ کتابی به مهندسی آب نپرداخته است. مهندسی آب از شاخه‌های گوناگون تشکیل شده که از آن میان می‌توان به هیدرولوژی، منابع آب، کیفیت آب و فاضلاب، آبیاری، زهکشی، هواشناسی کشاورزی و نیز سازه‌های آبی اشاره کرد.

این کتاب برمبنای سرفصل درسی آمار مهندسی مقطع کارشناسی برای رشته مهندسی آب مصوب ستاد انقلاب فرهنگی تهیه شده است. مثال‌ها و تمرین‌های این کتاب تقریباً به طور کامل توسط مؤلف طراحی شده تا کاربردهای آمار و احتمال در شاخه‌های مختلف مهندسی آب برای دانشجویان این رشته روشن شده و موجب علاقه‌مندی بیشتر آنها گردد. بخشی از داده‌های این مثال‌‌ها و تمرین‌ها واقعی بوده و از پایان‌نامه‌های دانشجویان و برخی پژوهش‌های مؤلف گرفته شده و برخی دیگر ساختگی هستند. گرچه این کتاب بر اساس سرفصل درس کارشناسی تهیه شده ولی برخی مطالب پیشرفته‌تر نیز به کتاب اضافه شده تا دامنه مخاطبین کتاب گسترش یافته و دانشجویان کارشناسی ارشد و مهندسین مشاور نیز بتوانند از آن استفاده کنند. در معادل سازی واژگان لاتین از فرهنگ لغت آماری که توسط پژوهشکده آمار و مرکز آمار ایران تهیه شده است.

گفتنی است، علاقمندان می‌توانند جهت خرید این کتاب به فروشگاه‌های معتبر سراسر کشور یا به درگاه اینترنتی www.jdmpress.com مراجعه و یا تلفن 38842230 دفتر پخش انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد تماس حاصل کنند.

 


( ۲ )

نظر شما :