کتاب "کنترل اعوجاج در جوشکاری" توسط انتشارات جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیر کبیر منتشر شد

۱۰ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۴ کد : ۱۹۰۲ فرهنگی
کتاب "کنترل اعوجاج در جوشکاری" توسط انتشارات جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیر کبیر تألیف ان . آر . مندل به منتشر شد.
کتاب "کنترل اعوجاج در جوشکاری" توسط انتشارات جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیر کبیر منتشر شد

 

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر، کتاب " کنترل اعوجاج در جوشکاری "  تألیف ان . آر . مندل به ترجمه " دکتر اسلام رنجبر نوده  و مهندس محسن کارشناس"، توسط انتشارات جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر منتشر شد.

در پیشگفتار این کتاب به قلم مؤلف آمده است:

 " جوشکاری یکی از عمده ترین و اصلیترین فعالیتها درصنعت کشتی‌سازی و صنایع فراساحلی امروز است. عملکرد این صنایع  از نظر بهره وری، مطابقت از جداول زمانی، کیفیت محصول و غیره به مقدار زیادی به طراحی‌های سازه‌ای و تکنولوژی جوشکاری بکار گرفته شده در این حوزه ها و همچنین اقدامات اجرایی اندازه گیری و کنترل اعوجاج حین ساخت بستگی دارد. ذکر این نکته شایان توجه است که برای رسیدن به محصول نهایی چه یک کشتی باشد یا یک سازه فراساحلی، زیر مجموعه ها و مجموعه های بزرگی سرهم می شوند. این قطعات برای رسیدن به محصول نهایی باید مونتاژ شوند. در تمام طول این فرایند، تا جایی که بهره‌وری و کیفیت محصول نهایی مد نظر است، جوشکاری نقش بسیارمهمی را برعهده دارد. اعوجاج ناشی از جوش، یکی از مشکلات مهم در زمینه کشتی‌سازی و ساخت و ساز فراساحلی است. در مورد ساخت ورق های نازک این مشکل حاد می شود. کشتیهای دریایی به سبب محدودیت وزنی رو به استفاده بیشتر از ورق های نازک فولادی با استحکام بالا، آورده اند. در صورتیکه اقدامات کنترلی مناسب برای جلوگیری از اعوجاج صورت نگیرد، قطعات تولیدی دچار اعوجاج شدید شده و آنها را در صورت عدم انجام عملیات صافکاری، غیر قابل قبول می سازد.......... آلیاژ آلومینیوم از جمله این مواد است که به طور گسترده ای برای دستیابی به این هدف به کار برده می شود......برخلاف جوشکاری فولاد، جوشکاری آلومینیوم به دلیل ویژگیهای فیزیکی و حرارتی ذاتی اش بسیار پیچیده تر است. از اینرو برای جوشکاری با کیفیت و مورد تایید دسته آلیاژ آلومینیوم، کنترل و نظارت دقیق بر فرایند لازم است. رسیدن به این هدف فقط از طریق داشتن دانش کافی و صحیح نسبت به تمام متغیرهای فرایند امکان پذیر است. این کتاب نتیجه تجارب من در تدریس ساخت کشتی ,تکنولوژی جوشکاری و ساخت و ساز دریایی و تکنیکهای تعمیر به عنوان واحدهای رایج در برنامه‌های درسی دانشجویان کارشناسی و ارشد و سایر دوره های کوتاه مدت و پروژه های انجام شده توسط من طی12 سال گذشته می باشد. حین تدریس و کار من در این زمینه، کمبود یک کتاب مناسب که در بر گیرنده جزییات جنبه های جوشکاری و کنترل اعوجاج  در زمینه کشتی سازی و صنعت فراساحلی باشد را احساس نمودم. همین موضوع مرا بر آن داشت که وارد این کارزار شوم و یک کتاب جامع در مورد جوشکاری و کنترل اعوجاج در زمینه کشتی سازی برای مهندسین دست اندر کار و دانشجویان علم جوشکاری تهیه کنم. مطالب این کتاب بطور منطقی جمع آوری و در 5 فصل گنجانده شده است."

گفتنی است، این کتاب درپنج فصل، 208صفحه و به قیمت180 هزار ریال به بازار کتاب عرضه شده است و علاقمندان میتوانند کتاب مذکور را از طریق فروشگاه و نمایشگاه دائمی انتشارات جهاددانشگاهی امیرکبیر واقع در خیابان حافظ جنب درب اصلی دانشگاه و یا فروشگاه اینترنتی انتشارات به آدرس jdamirkabir.ac.ir/shop  ؛ خریداری نمایند.


( ۲ )

نظر شما :