توسط انتشارات جهاددانشگاهی کردستان کتاب هیدرولیک و پنوماتیک وارد بازار نشر شد

۰۵ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۴:۰۹ کد : ۱۸۳۹ فرهنگی
کتاب هیدرولیک و پنوماتیک تألیف امجد احمدی از اعضای هیأت علمی دانشگاه توسط انتشارات جهاددانشگاهی کردستان وارد بازار نشر شد.
توسط انتشارات جهاددانشگاهی کردستان کتاب هیدرولیک و پنوماتیک وارد بازار نشر شد

 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی کردستان، کتاب هیدرولیک و پنوماتیک مطابق با سرفصل وزارت علوم بوده و مخصوص دانشجویان رشته‌های الکتروتکنیک، مکانیک خودرو، ساخت و تولید و نقشه کشی صنعتی است.

از جمله بخش‌های این کتاب می‌توان به اصول و مقدمات فیزیکی، هیدرولیک، ابزارهای عیب یابی هیدرولیک و پنوماتیک اشاره کرد که در ذیل این بخش‌ها توضیحات لازم ارایه شده است.

در مقدمه این کتاب آمده است: امروزه در بسیاری از فرآیندهای صنعتی، انتقال قدرت آن هم به صورت کم هزینه و با دقت زیاد مورد نظر است در همین راستا بکارگیری سیال تحت فشار در انتقال و کنترل قدرت در تمام شاخه های صنعت رو به گسترش است. استفاده از قدرت سیال به دو شاخه مهم هیدرولیک و نیوماتیک تقسیم می شود.

از نیوماتیک در مواردی که نیروهای نسبتا پایین(حدود یک تن) و سرعت های حرکتی بالا موردنیاز باشد (مانند سیستم‌هایی که در قسمت‌های محرک ربات‌ها بکار می روند) استفاده می کنند در صورتی که کاربردهای سیستم های هیدرولیک عمدتاً در مواردی است که قدرت های بالا و سرعت های کنترل شده دقیق مورد نظر باشد(مانند جک های هیدرولیک، ترمز و فرمان هیدرولیک و...

 حال این سؤال پیش می آید که مزایای یک سیستم هیدرولیک یا نیوماتیک نسبت به سایر سیستم های مکانیکی یا الکتریکی چیست؟ در جواب می توان به موارد زیر اشاره کرد: طراحی ساده، قابلیت افزایش نیرو، سادگی و دقت کنترل، انعطاف پذیری، راندمان بالا، اطمینان در سیستم های هیدرولیک و نیوماتیک نسبت به سایر سیستم‌های مکانیکی قطعات محرک کمتری وجود دارد و می توان در هر نقطه به حرکت های خطی یا دورانی با قدرت بالا و کنترل مناسب دست یافت، چون انتقال قدرت توسط جریان سیال پر فشار در خطوط انتقال(لوله ها و شیلنگها) صورت می گیرد ولی در سیستم های مکانیکی دیگر برای انتقال قدرت از اجزایی مانند بادامک، چرخ دنده، گاردان، اهرم، کلاچ و... استفاده می کنند.

از آنجا که سرفصل درس هیدرولیک و پنوماتیک رشته های دانشگاهی الکتروتکنیک(برق)، مکانیک خودرو، ساخت و تولید و نقشه کشی صنعتی و... تا حدودی مشترک بوده و سرفصل ارائه شده به صورت تئوری و عملی و مفصل است، این کتاب تلاشی برای بیان موضوعات مختلف هیدرولیک و پنوماتیک با حفظ تعادل مناسب بین کارهای عملی و تئوری می باشد و با ارایه مثال ها و اشکال مختلف و تشریح کاربردی برای دانشجویان دوره های مختلف و برای کسانی که در صنعت اشتغال دارند می تواند مفید باشد.

 

 


نظر شما :