با امضای تفاهم نامه؛

همکاری‌های جهاددانشگاهی و محیط زیست یزد توسعه می‌یابد

۲۷ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۵:۰۳ کد : ۱۷۴۲ پژوهشی
سازمان‌های جهاددانشگاهی و محیط زیست استان یزد به منظور توسعه همکاری و بهره‌گیری از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های موجود در راستای اجرای اقدامات موثر در کاهش آلایندگی‌های محیط زیست شامل آب، خاک و هوا در فضای شهری، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
همکاری‌های جهاددانشگاهی و محیط زیست یزد توسعه می‌یابد

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی استان یزد، در قالب این تفاهم‌نامه، انجام طرح‌های مطالعاتی و تحقیقاتی، برگزاری همایش‌ها و نشست‌های پژوهشی در سطوح مختلف، طراحی و اجرای دوره‌های آموزشی تخصصی در زمینه موضوع تفاهم‌نامه، همکاری در ارایه خدمات آزمایشگاهی، نظارت بر طرح‌های ارزیابی محیط زیستی و راه‌اندازی کارگروه‌های علمی مشترک به منظور استفاده از نظرات کارشناسان و خبرگان در اجرای طرح‌‌های از سوی دو طرف دنبال می‌شود.
این تفاهم‌نامه در 7 ماده و دو نسخه برای اجرا به مدت سه سال به امضای مهدی باصولی رییس سازمان جهاددانشگاهی استان و سید حسین سادات موسوی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان رسید.
سید حسین سادات موسوی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان در آیین امضای این تفاهم‌نامه که در ستاد مرکزی جهاد‌دانشگاهی یزد انجام شد، اظهار کرد: سازمان محیط زیست در حوزه تنوع زیستی، کاهش آلاینده‌ها، آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگ‌سازی با مشارکت مردم فعالیت می‌کند
وی با اشاره به تعامل خوب مسوولان برای رفع و کاهش مشکلات زیست محیطی، تصریح کرد: موضوع آمایش آب باید در راستای تنش‌ها و تهدیدهای آبی استان مطرح شود چرا که معتقدیم وقتی آب محور توسعه قرار گیرد، خود به خود مشکلات حل می‌شود.
سادات موسوی خواستار ورود جهاددانشگاهی از نظر علمی در زمینه نظارت عالی که برعهده محیط زیست است، شد و افزود: بنیه نیروی ‌انسانی اداره‌ی کل محیط زیست محدود است و این تعداد برای نظارت بر چهار هزار واحد صنعتی جوابگو نیست.
وی با بیان این‌ که در حوزه طبیعی با اجرای طرح قرق‌بندی توانستیم علاوه بر حفاظت از این محدوده‌ها، در‌آمد‌زایی نیز داشته باشیم، اظهار کرد: سه قرق‌ از مجموع قرق‌های کشور در استان یزد قرار دارد و 7 قرق دیگر نیز در اولویت قرار دارد.
سادات موسوی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌ که سازمان محیط زیست استان دو طرح جامع کاهش آلودگی هوا و طرح کاهش گرد و غبارها را انجام داده است، اظهار کرد: طرح جامع آلودگی هوا چند سال پیش براساس الگوی کلان شهرها اجرا شد ولی این در حالی بود که سهم صنایع و سهم خودروهای یزد در این آلودگی متفاوت از دیگر شهرها بود.
دکتر مهدی باصولی رییس سازمان جهاد‌دانشگاهی استان نیز با اشاره به فعالیت مرکز تولید کالای فرهنگی در این سازمان، اظهار کرد: یکی از وظایف این مرکز تولید محتوا و کمک به فرهنگ‌سازی در حیطه‌های مختلف است.
وی با اشاره به این ‌که طرح داناب یکی از فعالیت‌های مهم این مرکز در سال جاری بوده است، گفت: طرح دانش نجات آب موسوم به داناب با همکاری شرکت آب منطقه‌ای یزد اجرایی شد.
رییس جهاد‌دانشگاهی استان ادامه داد: در این طرح علاوه بر تولید محتواهای مختلف آموزشی، جنب و جوشی در رابطه با موضوع آب به وجود آمد و سطح آگاهی دانش‌آموزان در این زمینه افزایش یافت.
وی با بیان این ‌که طرح آموزش چهره به چهره‌ی تفکیک زباله از مبدا یکی دیگر از اقدامات انجام شده در مرکز محیط زیست این سازمان بوده است، تصریح کرد: گزارشی که از پیمانکار پسماند دریافت کردیم، نشان دهنده رشد 25 درصدی تفکیک در مناطق اجرای این طرح  بوده است.


نظر شما :