به همت جهاددانشگاهی استان کردستان انجام شد؛

تجلیل از پژوهشگر نخبه گیاه شناسی در کردستان

۳۰ دی ۱۳۹۸ | ۱۰:۵۴ کد : ۱۵۲۸۱ فرهنگی
در راستای اجرای طرح دیدار با مفاخر، جهاددانشگاهی استان کردستان از پیشکسوت و نخبه گیاه شناسی در کردستان تجلیل به عمل آورد.
تجلیل از پژوهشگر نخبه گیاه شناسی در کردستان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان کردستان، "تجلیل از مفاخر" از برنامه های ویژه ای است که توسط معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی با هدف ارج نهادن به خدمات برجسته چهره‌های دانشگاهی، علمی و فرهنگی که در قید حیات بوده و هنوز جامعه از خدمات آن ها بهره‌مند است، برگزار می شود.

این بار مخاطب جهاددانشگاهی مهندس "حسین معروفی" است که در سال ۱۳۳۷ در روستایی در اطراف شهرستان بوکان متولد شد که تحصیلات خود را در دانشگاه تبریز و براساس علاقه در رشته گیاه شناسی ادامه داد.

وی پس از اتمام دوران تحصیلات، به استخدام مرکز تحقیقات جهادکشاورزی استان کردستان درآمد و در شهر سنندج مشغول به فعالیت شد.

معروفی در اوایل استخدامی در بخش جنگل داری مشغول به فعالیت شد و این مهم را تا چند سال ادامه داد و در نهایت تصمیم گرفت تا به دنبال علاقه خود که گیاه شناسی است برود.

این معلم باسابقه که در طول دوران خدمت خود توانست دانشجویان زیادی را پرورش دهد، گفت: زمانی که در این شهر گیاه شناسی را آغاز کردم هیچ گونه اطلاعاتی در دست نبود و تنها مجبور بودیم به منابع خارجی که محدود بود مراجعه کنیم.

وی از سختی آن زمان می گفت و ادامه داد: در سال های ۶۷ و ۶۸ تنهایی راهی کوه ها و دشت های کردستان می شدم و انواع گونه های گیاهی را جمع آوری می کردم تا به تمام جهان ثابت کنم که کردستان سرشار از گونه های گیاهی ناب است.

بلاخره تلاش های معروفی جواب داد و توانست به همراه شاگردانش بیش از دو هزار گونه گیاهی را در کردستان شناسایی کند که این مهم کار بسیار بزرگی بود و موجب شد نام حسین معروفی به عنوان گیاه شناس برتر در کشور مطرح شود و دکترای افتخاری را به او تقدیم کنند.

اکنون که ۳ سال از بازنشستگی وی نیز می گذرد همچنان مشغول به فعالیت است و با آموزش و راهنمایی دانشجویانی که به این فعالیت علاقه نشان می دهند همچنان در راه کشف گونه های گیاهی بیشتر تلاش می کند.

به اعتقاد این پیشکسوت علم و پژوهش گونه های گیاهی همانند ذخایر نفتی یک سرمایه بزرگ است که نباید آن را نادیده گرفت و باید دولت توجه بیشتری به آن داشته باشند.

وی که در کارنامه خود چندین تألیف کتاب در خصوص گونه های گیاه دارد، می گوید: گونه های گیاهی گستردگی زیادی دارد، ولی از این میان ۵۹ گونه گیاهی هستند که فقط مختص این آب و خاک است و توانسته ایم آنها را شناسایی کنیم.

گفتنی است: در این دیدار که با نام تجلیل از مفاخر استان کردستان مطرح است رئیس و جمعی از کارکنان جهاددانشگاهی به همراه چند تن از بنیاد نخبگان استان کردستان حضور داشتند و حسین معروفی را مورد تجلیل قرار دادند


نظر شما :