سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت در نشست با رییس جهاددانشگاهی مطرح کرد:

سازمان دهی نیازهای صنعتی و معدنی به همت جهاددانشگاهی/ ضرورت ایجاد آزمایشگاه مرجع

۲۵ دی ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۶ کد : ۱۵۱۴۵ پژوهشی تاپ خبر
نشست مشترک مهدی صادقی نیارکی سرپرست معاونت امور صنایع و دکتر حمیدرضا طیبی رییس سازمان جهاددانشگاهی ۲۴ دی با هدف توسعه ساخت داخل در صنایع راهبردی نظیر نفت، گاز، پتروشیمی، ریلی و برق الکترونیک برگزار شد.
سازمان دهی نیازهای صنعتی و معدنی به همت جهاددانشگاهی/ ضرورت ایجاد آزمایشگاه مرجع

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکترحمید رضا طیبی رییس جهاددانشگاهی در این نشست که با حضور مدیران هر دو مجموعه برگزارشد، در خصوص توانمندی های فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه های مختلف توضیحاتی ارایه کرد و گفت: جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد فناور اجرای پروژه های بزرگ ملی را براساس توانمندی های ساخت داخل و بومی سازی فناوری در دستور کار دارد و انتطار دارد بخش های دولتی حمایت لازم را جهت اشتغال مولد و بومی سازی فناوری داشته باشند.

وی به پروژه های فناورانه جهاد در حوزه تامین منابع تغذیه صنعتی(UPS) و رکتیفایرهای پرقدرت صنعتی ایستگاه های مترو(قطار شهری) اشاره کرد و سپس به تامین نیازهای فناورانه حوزه نفت و گاز خصوصا طراحی و ساخت دکل حفاری خشکی و بازوهای بارگیری نفت، راه اندازی خط تولید مته حفاری پرداخت و اعلام کرد: جهاددانشگاهی در صورت حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت می تواند گلوگاه های فناورانه کشور را حل کند.

رییس جهاددانشگاهی سپس به پروژه های جاری جهاد که در حوزه تولید کاتالیست خودرو، موتورهای درون چاهی، تاسیسات فرآورش نفت و گاز و پمپ های ESP، سیستم رانش واگن های مترو و الکتروموتورهای دور متغیر VFD پرداخت و خواستار حمایت وزارت صمت برای تاسیس آزمایشگاه مرجع شد.

در ادامه مهدی صادقی نیارکی در این نشست با تبیین سیاست های حمایتی از صنایع داخلی و مدیریت واردات محصولات دارای مشابه داخلی به تبیین مهم ترین برنامه اجرایی وزارت صمت با عنوان نهضت ساخت داخل پرداخت.

سرپرست معاونت امور صنایع وزات صنعت، معدن وتجارت با اشاره به توانمندی جهاددانشگاهی به ظرفیت هایی که در کشور می توان در ساخت محور صنایع ماشین سازی و تجهیزات صنعتی و انواع تکنولوژی ها در حوزه های مختلف ایجاد کرد، گفت: جهاددانشگاهی با 2 رویکرد می تواند در کنار صنعت کشور باشد، یکی به عنوان تولید‌کننده داخلی که همانند سایر تولیدکنندگان در سایه قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی باید در برابر خرید خارجی حمایت بشود و دومی که بسیار حایز اهمیت است و کار اصلی جهاددانشگاهی می تواند تعریف بشود؛ ساماندهی نیازهای صنعتی و معدنی است، به عبارت دیگر با حضور جهاددانشگاهی و صنعتی که نیازهای آن شناسایی شده و همچنین سازمان متولی آن صنعت می توان به صورت پروژه راهبردی از ظرفیت های دانشی و تولیدی جهاددانشگاهی بهره مند شد.

وی تصریح کرد: با تدوین این پروژهای راهبردی در قالب پروژه نهضت ساخت داخل در صنایعی نظیر فولاد، ریلی ،خودرو، دانش بنیان و ... هدایت و ساماندهی نیازهای اساسی در کشور سرعت خواهد گرفت و کشور با آهنگ مناسب تری به سمت توسعه صنعتی حرکت خواهد کرد. 

صادقی نیارکی در بخش دیگری از سخنانش یکی دیگر از رویکردهای وزارت صمت را شناسایی شاخص هایی برای ایجاد محدودیت برای توسعه صنایع تکراری برشمرد و گفت: ما منشور سیاستی برای مدیریت این صنایع تدوین کردیم که با اجرای این سیاست ها امیدواریم سرمایه به سمت صنایع مزیت دار و نوین سوق داده می شود.

وی همچنین پیشنهاد انعقاد یک تفاهم نامه میان معاونت امور صنایع و جهاددانشگاهی را جهت تعریف پروژه های راهبردی در نهضت ساخت داخل ارایه داد.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت همچنین در پایان ضمن تاکید بر ضرورت ایجاد آزمایشگاه های مرجع از بررسی این موضوع راهبردی در هیات نظارت بر اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی خبر داد.


نظر شما :