دومین همایش محیط پاک برگزار شد

۲۵ دی ۱۳۹۸ | ۰۹:۲۶ کد : ۱۵۱۲۴ فرهنگی
دومین همایش محیط پاک با رویکرد تخصصی ذوب یخچال‌های طبیعی ایران و تاثیر آن بر محیط زیست" به همت کانون سبزاندیشان دانشگاه تربیت مدرس، معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تربیت مدرس، کمپین هر دانشجو یک آبادگر، باشگاه کوهنوردی و ورزش های کوهستانی آزادی آمل، فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی کشور، باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی و انجمن ایرانی ژئومورفولوژی ۲۳ دی ماه در سالن شهید مطهری دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.
دومین همایش محیط پاک برگزار شد

به گزارش روابط عمومی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی، نعمت اله کریمی مجری طرح حفاظت از یخچال های طبیعی کشور در این همایش گفت: به دلیل شرایط آب و هوایی و بارندگی یخچال های کشور ما محدود و به دلیل ماهیت یخچال های طبیعی دسترسی به آن ها بسیار سخت است.

وی ضمن تاکید بر این موضوع که هیچ پدیده ای در طبیعت به اندازه یخچال ها نمی تواند بیان کننده وضعیت اقلیمی اطراف ما باشد گفت: یخچال های طبیعی مهم ترین سنسور طبیعی برای ارزیابی اثرات تغییر اقلیم است.

کریمی ادامه داد: گونه های منحصر به فرد جانوری و گیاهی مناطق یخچالی به وجود آمده و اگر یخچال ها از بین بروند اولین اتفاقی که رخ می دهد از بین رفتن این گونه هاست.

مجری طرح حفاظت از یخچال های طبیعی کشور خاطرنشان کرد: خیلی از افراد جامعه یخچال ها را نمی شناسند و نیاز به افرادی داریم که در زمینه یخچال ها ورود کرده و در خصوص آن ها تحقیق و پژوهش کنند.

نقشه پوشش گیاهی کشور دارای اطلاعات ناقص و غیر قابل استناد است

کوروش کاووسی گیاه شناس و دانشجوی پسادکتری دانشگاه سن پترزبورگ، دیگر سخنران این همایش، با بیان اینکه یخچال ها اکوسیستم های منحصر به فردی هستند گفت: ما میراث دار آخرین یخبندان ها هستیم و باید از آن حفاظت کنیم.

وی افزود: با حضور دام در ارتفاعات، مواد آلی وارد ارتفاعات می شود، و گونه های گیاهی از خانواده گندم از مناطق پایین تر به سمت بالا آمده و بعد از آن جانورهایی جهت استفاده از این گونه ها ورود پیدا کرده و در نهایت باعث از بین رفتن گیاهان بومی و خاص این مناطق می شود.

کاووسی ادامه داد: تعدای زیادی نمونه پروانه از یخچال های علم کوه جمع اوری شده است که هنوز نوع گونه بعضی از آن ها شناسایی نشده است، اگر یخچال ها را دست بدهیم بخش زیادی از این گونه ها را نیز از دست خواهیم داد.

گیاه شناس و دانشجوی پسادکتری دانشگاه سن پترزبورگ با اشاره به این کهداده های ما در مورد این مناطق از کشورمان را بسیار ضعیف دانست و گفت: نقشه پوشش گیاهی کشور قدیمی، دارای اطلاعات ناقص و غیر قابل استناد است، در حالی که در کشورهای مترقی هر ۵ سال یکبار نقشه های پوشش گیاهی به روز می شود.

امین معین، مسوول کارگروه محیط زیست فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ایران ضمن اشاره به قابلیت های جامعه کوهنوردی در کمک به پروژه های علمی گفت: داده های ارزشمندی مثل عکس ها و فیلم ها در فواصل زمانی مختلف که کوهنوردان دارند می تواند در راستای اهداف علمی استفاده شود.

وی ادامه داد: عکس هایی که کوهنوردان تهیه کرده اند می تواند با تاثیرگذاری روی جوامع عمومی و نمایش میزان تخریب در فواصل کمتر از یک قرن به دغدغه مند کردن افراد به حفظ یخچال ها کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: فدراسیون کوهنوردی آمادگی دارد با در اختیار قرار دادن امکانات سخت افزاری، شرایط حمل و نقل و پناهگاه ها بتواند به اعتلای محیط زیست کشور کمک کند.

نیاز جامعه تقدم توسعه فرهنگی بر توسعه اقتصادی است

منوچهر فرج زاده اصل، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس با گرایش اقلیم شناسی، گفت: از نکات مهم مورد توجه جهان در حال حاضر، یخچال های طبیعی به عنوان یکی از شاخص های نشان دهنده پیامد تغییر آب و هوا و گرمایش جهانی است.

وی ادامه داد: باید محیط زیست یخچال های طبیعی را به عنوان یک دغدغه عمومی مطرح کرده و توجه مردم و مسئولین را به این واحد طبیعی کشور جلب کنند.

عقد تفاهم نامه بین موسسه تحقیقات آب و دانشگاه ها در خصوص تحقیق از یخچال های طبیعی، تشکیل کارگروه تخصصی یخچال های طبیعی با همکاری کانون ها، انجمن ها و دانشجویان حامی محیط زیست، انجام مطالعات تخصصی توسط دانشجویان، برگزاری تورهای تخصصی جهت آشنایی دانشجویان با یخچال های طبیعی، ایجاد زیرساخت لازم برای همکاری دانشجویان جهت جمع آوری داده های مورد نیاز، تشکیل پایگاه داده تخصصی در خصوص یخچال ها و ارایه پیش نویس دستورالعمل بازدید از یخچال ها برای تورهای گردشگری از جمله پیشنهاداتی بود که در پایان نشست تخصصی ذوب شدن یخچال های طبیعی ایران و تاثیر آن بر محیط زیست مطرح شد.


نظر شما :