برگزاری کارگاه آموزشی «بهسازی روابط بین فردی و مدیریت اختلاف زوجین» در جهاددانشگاهی اردبیل

۲۴ دی ۱۳۹۸ | ۱۰:۴۳ کد : ۱۵۰۹۴ فرهنگی
​​​​​​​به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی اردبیل، کارگاه آموزشی «بهسازی روابط بین فردی و مدیریت اختلاف زوجین» دوشنبه ۲۳ دی برگزار شد.
برگزاری کارگاه آموزشی «بهسازی روابط بین فردی و مدیریت اختلاف زوجین» در جهاددانشگاهی اردبیل

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان اردبیل، در این کارگاه عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به مهارت‌های ارتباطی و رفتار مناسب زوجین، افزود: مهارت‌هایی نظیر گوش دادن فعال، شفاف سازی گفت و گو و انعکاس نظرات به ایجاد ارتباط موثر بین افراد کمک می کند.

علی خالق‌خواه با بیان این که آشنایی افراد با مهارت‌ مشارکت و ارتباط، اصل مهمی در موفقیت روابط‌ زوجین است، اظهار کرد: یک فرد آگاه در برقراری ارتباط باید بر موانع غلبه کرده و تلاش کند تا با بررسی مستمر، قابل درک بودن پیام و همچنین ارائه‌ی بازخورد مناسب، تاثیر این موانع را کاهش دهد.

وی با اشاره به این که کنترل خشم از مهارت‌های ضروری در زندگی است که آموختن آن می‌تواند از پیامدهای نامطلوب ناشی از آن پیشگیری کند، یادآور شد: خشم بر نگرش و رفتار خود و دیگران تاثیر می‌گذارد به همین خاطر با شناخت کافی از خود و روش‌هایی همچون ترک محیط، تغییر وضعیت و گفت وگو با فرد دیگر می‌توان آن را مهار کرد.

مدرس این کارگاه تصریح کرد: باید فرد به صورت خودآگاهانه به خشم خود بیندیشد و قبل از رسیدن به مرحله پرخاشگری خشم را کنترل کند.

خالق‌خواه ادامه داد: مهارت‌های زندگی مجموع اصول و فنونی هستند که هر اندازه آشنایی و توانایی افراد در اداره امور زندگی بیشتر باشد سطح سلامت جسمی و روانی بیشتر خواهد بود و احتمال بروز رفتارهای آسیب‌زا کاهش خواهد یافت.

وی با بیان این که یادگیری گفت و گوی موثر با همسر اصل مهمی برای داشتن یک ارتباط مناسب در زندگی مشترک است، یادآور شد: مردان و زنان باید در ارتباط خود در زندگی زناشویی، همسر خود را با الفاظ زیبا و پسندیده مورد خطاب قرار دهند و احساسات را درک و با او همدردی کنند.

هیئت علمی دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به اینکه عشق و محبت یکی از مهمترین مسائل برای دوام خانواده و زندگی مشترک است، افزود: خودشناسی در زندگی منجر به شناخت اهداف و تقویت مهارت‌های زندگی می‌شود و با استفاده از آن می‌توان سلامت زندگی فردی و اجتماعی را ارتقا بخشید.

خالق‌خواه یادآور شد: ارتباط کلامی شامل دو مهارت صحبت کردن و گوش دادن است که آگاهی از این مهارت‌ها، فرآیند ارتباط را تسهیل و پیامدهای خوشایندی را در روابط به دنبال دارد.

وی با بیان این که عاملی چون استرس می‌تواند موجب تنش در زندگی شود، اظهار کرد: استرس روی عملکرد و فعالیت افراد اثر می‌گذارد و می‌تواند فرد را دچار مشکلات جسمانی، روانی، عاطفی و اجتماعی کند.

مدرس این کارگاه خاطرنشان کرد: استرس از عدم کنترل و مدیریت بر شرایط در افراد ایجاد می‌شود و نوع پاسخ‌دهی افراد به آن به ویژگی‌های شخصیتی، مسائل فرهنگی، شرایط زندگی و تجربه‌های افراد بستگی دارد.


( ۱ )

نظر شما :