سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران خبر داد:

ذخیره ۵۰ هزار نمونه زیستی در قالب ۲۷ کلکسیون

۱۵ دی ۱۳۹۸ | ۰۹:۲۰ کد : ۱۴۸۶۲ عمومی تاپ خبر
سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران درباره تعداد ذخایر زیستی و چالش‌های این مرکز گفت: ۵۰ هزار نمونه زیستی در قالب ۲۷ کلکسیون در چهار حوزه گیاهی، سلول‌های انسانی و جانوری، مولکولی و میکروارگانیسم‌ها در این مرکز شناسایی و نگهداری می‌شود و چالش اصلی مرکز در این حوزه، تأمین منابع مالی مناسب جهت حفظ استانداردهای موجود با بودجه بسیار محدود خود است.
ذخیره ۵۰ هزار نمونه زیستی در قالب ۲۷ کلکسیون

 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل از ایسنا، دکتر سید مجید تولیت اظهار کرد: با اشاره به اهمیت منابع و ذخایر ژنتیکی و زیستی به عنوان سرمایه عظیم ملی و رکن اصلی تحقیقات، پژوهش ها و پیشرفت ها در حوزه‌های مختلف بیولوژی و زیست فناوری گفت: بهره برداری از این ثروت در زمینه‌های مهمی مانند اقتصاد، سلامت، غذا، محیط‌زیست و ...  بر متخصصان و سیاستگذاران پوشیده نیست. این ذخایر از سویی در ارتباط مستقیم با امنیت غذایی، امنیت سلامت، امنیت اقتصادی و در نهایت امنیت ملی هستند و از سوی دیگر، منجر به حفاظت از تنوع زیستی کشور می‌شوند.

وی افزود:  اهمیت نگهداری نمونه­‌های زیستی در سه سطح قابل ذکر است، نخست جهت جلوگیری از انقراض و از دست رفتن ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور  و قابلیت استفاده و بهره برداری برای آیندگان؛ دوم: دسترسی محققان و جامعه علمی حوزه علوم زیستی کشور به منابع استاندارد و شناسنامه‌­دار نمونه های زیستی و ژنتیکی جهت انجام تحقیقات خود و سوم: استقرار و توسعه زیرساخت‌های لازم برای صنایع و فعالیت‌­های دانش بنیان اقتصادی، صنعتی و تجاری در حوزه زیست فناوری که کشور از این لحاظ وابستگی شدیدی به خارج از کشور دارد و امنیت غذایی و سلامت و محیط زیست مردم را با خطر مواجه می‌کند.

دکترتولیت با بیان این که درحال حاضر، مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با هفت کلکسیون و دانشگاه مختلف از کشورهای ایتالیا، اسپانیا، ژاپن و هلند تفاهم­ نامه همکاری و روابط آموزشی و پژوهشی پایدار و رو به توسعه دارد، گفت:  نمونه­‌های گیاهی و میکروبی از ۱۴ کشور اروپایی و آسیایی در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ثبت، ذخیره و نگهداری می‌شوند.

سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در ادامه درباره ملزومات رعایت استانداردهای بین‌المللی در حفظ و نگهداری منابع و ذخائر ژنتیکی و زیستی گفت: یکی از ملزومات رعایت استانداردهای بین ­المللی در حفظ و نگهداری منابع و ذخایر ژنتیکی و زیستی به روز بودن تجهیزات و زیرساخت های آزمایشگاهی و دستگاه ­های مربوطه و همچنین پشتیبانی، نگهداری و تعمیرات تجهیزات راهبردی مربوطه است.

وی افزود:  نگهداری ایمن نمونه­ های زیستی با دستورالعمل­ ها و دانش فنی مختص هر نمونه اعم از گیاه، میکروارگانیسم­‌های مختلف، رده‌­های سلولی انسانی و جانوری و مواد ژنتیکی مانند DNA و ... بسیار متفاوت بوده و مستلزم اتخاذ و حفظ و نگهداری پایدار و ایمن آن­ها در شرایط فیزیکی خاص مانند محدوده دمایی فرا سرد، ازت مایع، لیوفیلیزه و ... است.

دکترتولیت در ادامه چالش اصلی مرکز در این حوزه را تأمین منابع مالی مناسب جهت حفظ استانداردهای موجود با بودجه بسیار محدود خود دانست.

سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران بیان کرد: همگرایی بیشتر کلکسیون­‌های موضوعی در سپردن ذخایر پشتیبان خود، ضمن تضمین حفظ نمونه­‌های آن‌ها، به غنی‌تر شدن مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران  کمک شایانی می کند. این امر نیازمند رویکرد دستگاه‌­های مختلف ذیربط در اتخاذ راهکارهایی برای همگرایی بیشتر و پرهیز از موازی کاری است  که می­‌تواند سبب صرفه­‌جویی اقتصادی و بهره بیشتر از منابع مالی شود.


نظر شما :