نماینده وزارت ورزش و جوانان عنوان کرد:

جهاددانشگاهی؛ مجری خوب برای طرح مهارت‌آموزی سربازان وظیفه

۱۱ دی ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۵ کد : ۱۴۷۷۱ عمومی تاپ خبر
نماینده وزارت ورزش و جوانان گفت: جهاددانشگاهی مجری خوبی برای طرح مهارت‌آموزی سربازان وظیفه است.
جهاددانشگاهی؛ مجری خوب برای طرح مهارت‌آموزی سربازان وظیفه

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی زنجان، محمدمهدی فقیهی‌رضائیان پیش از ظهر 11 دی در جلسه مهارت‌آموزی سربازان وظیفه که در مرکز رشد جهاددانشگاهی زنجان برگزار شد، اظهار کرد: پس از دستوری که رهبر معظم انقلاب به ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر آموزش سربازان، صادر کردند تا از اوقات سربازی استفاده بیشتری شود، تفاهم‌نامه‌ها منعقد و مقرر شد دوره‌های مهارت‌آموزی اشتغال به صورت عمومی و مهارت‌های زندگی توسط وزارت ورزش و جوانان برگزار شود.

این مسوول با بیان این که در حال حاضر قرارداد برگزاری دوره‌های مذکور با جهاددانشگاهی منعقد شده است، ادامه داد: پس از انعقاد قرارداد با جهاددانشگاهی، دستورالعمل برای اجرا به استان‌ها ارسال شده است و در سال گذشته پنج استان به صورت پایلوت و امسال، ۱۱ استان برای اجرا انتخاب و در مرحله دوم نیز ۱۳ استان برای اجرا، انتخاب شده‌اند.

وی افزود: برای اجرای این طرح در هر استان، ابلاغ اعتبار برای ۱۰۰۰ سرباز انجام می‌شود و در مجموع وضعیت اجرا در استان‌ها رضایت‌بخش است و جهاددانشگاهی نیز به عنوان مجری توانسته است به خوبی از عهده انجام این کار برآید.

فقیهی‌رضائیان با اشاره به کاهش جمعیت سربازان، تصریح کرد: این مشکل عمده‌ای است که به ستاد کل برای رفع آن، اعلام خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: سربازان پس از فراغت از سربازی با استفاده از آموزش‌های پایه و مقدماتی و حتی آموزش‌های تکمیلی که می‌آموزند، می‌توانند اشتغالی برای خود که در حال حاضر مشکل اصلی برای جوانان است، ایجاد کرده و کسب ‌و کارهای کوچک و خانگی خود را به کسب ‌و کارهای بزرگ تبدیل کنند.

رییس جهاددانشگاهی استان زنجان نیز در ادامه این جلسه با یادآوری این که در این دوره از طرح مهارت‌آموزی سربازان وظیفه که مشتمل بر مهارت‌های عمومی اشتغال و کارآفرینی و نیز مهارت‌های عمومی زندگی است، ۱۰۰۰ نفر در استان زنجان تحت پوشش قرار خواهند گرفت، افزود: تا به امروز ۵۰۲ نفر در دوره‌های مهارت‌آموزی شرکت کرده‌اند.

کامران جعفری با اشاره به این که بیکاری یکی از چالش‌های مهم پیش‌روی جوانان پس از پایان دوران سربازی بوده و به همین خاطر برای مقابله با این مشکل باید در خصوص مهارت‌آموزی سربازان در حین خدمت توجه بیشتری انجام گیرد تا پس از پایان این مدت برای نظام و کشور بهره‌وری بیشتری داشته باشند، ادامه داد: بی‌تردید باید از تجربه اولین دوره برای بهتر برگزار کردن دوره در سال‌های بعد استفاده کرد.

وی با یادآوری این که آموزش‌های ارایه شده به سربازان، توسط جهاددانشگاهی طبق قرارداد منعقده شامل دو دوره «آشنایی با مهارت‌های زندگی» به میزان ۳۲ ساعت و دوره «آشنایی با مهارت‌های عمومی حوزه اشتغال و کارآفرینی» به میزان ۴۸ ساعت بود، تصریح کرد: دوره اخیر با توجه به مدرک تحصیلی سربازان مورد آموزش، در دو گروه کاردانی و بالاتر و دیپلم و پایین‌تر از دیپلم در حال برگزاری است.

این مسوول با بیان این که این دوره آموزشی به میزان ۴۸ ساعت در دو سطح برای سربازان دارای مدرک کاردانی و بالاتر به‌صورت ۲۴ ساعت نظری و ۲۴ ساعت عملی و سربازان دارای مدرک دیپلم و پایین‌تر به صورت ۲۵ ساعت نظری و ۲۳ ساعت عملی در حال برگزاری است، اظهار کرد: آماده‌سازی افراد برای آشنایی با مهارت‌های شغلی و کارآفرینی از اهداف این دوره به‌شمار می‌رود.

رییس جهاددانشگاهی استان زنجان خاطرنشان کرد: دوره‌های آموزشی مهارت‌های عمومی اشتغال و کارآفرینی و مهارت‌های زندگی تا به امروز برای ۵۰۲ نفر از سربازان پادگان‌ها و مراکز نظامی استان از جمله پادگان آمادگاه ولایت ارتش ۵۵ نفر، پادگان تیپ ۲۱۶ زرهی ارتش ۱۴۷ نفر، سپاه انصارالمهدی (عج) ۲۰۹ نفر و نیروی انتظامی استان زنجان ۹۱ نفر برگزار شده است.

گفتنی است، در ادامه نماینده وزارت ورزش و جوانان از روند اجرای طرح مهارت آموزی سربازان وظیفه در زنجان بازدید به عمل آورد.


( ۱ )

نظر شما :