دو هزار گیلانی عضو بانک خون بند ناف رویان هستند

۱۵ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۱ کد : ۱۴۷۶ پژوهشی
معاون پژوهشی جهاددانشگاهی گیلان با بیان اینکه بانک خون بند ناف رویان به عنوان یک بانک خصوصی حدود صد هزار عضو دارد که بیش از ۲۰۰۰ عضو آن گیلانی هستند افزود: در زمینه سلول درمانی نیز تاکنون حدود ۱۵ مورد عمل در سطح کشور صورت گرفته که میزان موفقیت بالای ۷۰ درصد بوده است.
به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان گیلان، سید محسن نساج حسینی، با بیان این که با گذشت زمان، توسعه و پیشرفت علوم مختلف شتاب و فناوری‌های مختلف شکل گرفته تا پاسخی باشد به نیازها و مشکلات بشر اظهار کرد: چند سالی بیش نیست که با تدوین دانش فنی ذخیره سازی و کاربرد سلول‌های بنیادی توسط پژوهشگران جهاد دانشگاهی، بانک خون بند ناف تشکیل شده و سلولهای بنیادی حاصل از خون بند ناف ذخیره‌سازی می‌شود.
وی تصریح کرد: سلول‌های بنیادی سلول‌های اولیه‌ای هستند که توانایی تبدیل و تمایز به انواع مختلف سلول‌های انسانی را دارند و از آنها می‌توان در تولید سلول‌ها و نهایتا بافت‌های مختلف در بدن انسان استفاده کرد.
معاون پژوهشی جهاددانشگاهی گیلان با بیان این که در واقع در تمام بافت‌های بدن نوعی از سلول‌های بنیادی یافت می‌شود که توانایی تبدیل به سلول‌های تخصص یافته‌ی همان بافت را دارند و در موقع اختلال بافتی، دست به کار شده و تکثیر پیدا می‌کنند افزود: به دلیل داشتن همین توانایی به آنها "سلول بنیادی" می‌گویند و منابع اصلی این سلول‌ها شامل؛ مغز استخوان، بند ناف و جفت است.
نساج با تاکید بر این که امروزه استفاده از این سلول‌ها جهت ترمیم بافت‌های آسیب دیده انسانی در حال گسترش است یادآور شد: متخصصان معتقدند در آینده‌ای نه‌چندان دور، سلول‌های بنیادی کاربردهای گسترده‌تری در علم پزشکی خواهد داشت و با این اعتقاد، هم‌اکنون در اقصی نقاط جهان تحقیقات وسیعی در خصوص استفاده از سلول‌های بنیادی در جهت تامین سلامت انسان در حال انجام است.
وی خاطرنشان کرد: در یکی از استان‌های جنوبی کشورمان، پسری 9 ساله با بیماری سرطان خون دست و پنجه نرم می‌کرد که والدینش به توصیه پزشکان تصمیم به درمان وی با سلول‌های بنیادی گرفتند. برای این منظور، بهترین راه تولد نوزاد دیگر (که بهترین سازگاری ژنتیکی را داشت) بود و به این ترتیب هنگام تولد برادر کوچک، خون بند ناف وی استخراج و برای جداسازی سلول‌های بنیادی به بانک خون بند ناف رویان منتقل شد و پس از ذخیره سازی برای پیوند و درمان برادر بزرگتر به کار گرفته شد و با تایید پزشکان اکنون که نزدیک به دو سال از آن می‌گذرد، وی بهبودی خود را بدست آورده و اکنون به مدرسه می‌رود .
معاون پژوهشی جهاددانشگاهی گیلان، با بیان اینکه پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز، به بیماران سرطانی قدرت می‌دهد شیمی‌درمانی و پرتودرمانی با میزان بالای دارو یا پرتو، یا هر دوی آنها را با هم تحمل کند افزود: میزان بالای دارو یا پرتو سلول‌های سرطانی و سلول‌های سالم را در مغز استخوان همزمان از بین می‌برد. پس از درمان، به‌وسیله یک لوله پلاستیکی انعطاف‌پذیر که درون یک ورید اصلی قرار می‌گیرد، سلول‌های بنیادی و سالم خون‌ساز به بیمار تزریق می‌شود. این سلول‌های بنیادی پیوندی، سلول‌های خونی جدیدی تولید می‌کنند و می‌توان آنها را از فردی دیگر یا خود بیمار (پیش از شروع درمان) گرفت.
نساج یادآور شد: اکنون پژوهش‌های بیشتر در زمینه کارآزمایی‌های بالینی در زمینه سلول‌های بنیادی و سلول درمانی توسط پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با همکاری مراکز درمانی وابسته به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در حال انجام است و در این زمینه به نتایج خوبی هم دست یافته‌اند.
وی با بیان این که بانک خون بند ناف رویان به عنوان یک بانک خصوصی حدود صد هزار عضو دارد که بیش از 2000 عضو آن گیلانی هستند گفت: در زمینه سلول درمانی نیز تاکنون حدود 15 مورد عمل در سطح کشور صورت گرفته که میزان موفقیت بالای 70 درصد بوده است.
 

نظر شما :