دبیر ستاد توسعه‌ی سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری اعلام کرد:

ماموریت جدید پژوهشگاه ابن‌سینای جهاددانشگاهی؛ تولید تخمک و اسپرم از سلول‌های پرتوان القایی

۰۹ دی ۱۳۹۸ | ۱۱:۲۷ کد : ۱۴۶۶۹ پژوهشی تاپ خبر
دکتر حمیدیه درباره‌ی مسوولیت‌های جدید پژوهشگاه ابن‌سینای جهاددانشگاهی، گفت: مسوولیت جدید این پژوهشگاه در حوزه‌ی ناباروری از امروز این است که از سلول‌های پرتوان القایی یا ips برای به دست آوردن تخمک یا اسپرم استفاده کند.
ماموریت جدید پژوهشگاه ابن‌سینای جهاددانشگاهی؛ تولید تخمک و اسپرم از سلول‌های پرتوان القایی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکتر امیرعلی حمیدیه، یک‌شنبه (8 دی) در نشست خبری رونمایی از بانک سلول‌های بنیادی خون قاعدگی با بیان این‌که بزرگ‌ترین مشکل یا اتفاقی که در دهه‌های اخیر رخ داد، کنترل جمعیت بود، افزود: امروزه، قرار گرفتن مردم در معرض عوامل محیطی باعث شده که ناباروری مشکل جدی برای مردم محسوب شود. خدا را شکر که پژوهشگاه‌هایی همچون ابن‌سینا وجود دارند که در جهت کاهش آلام مردم فعالیت می‌کنند.
وی با بیان این که «من هر گاه به چنین مراسم‌هایی دعوت می‌شوم، ماموریت جدیدی را از میزبانان می‌خواهم» افزود: ما منتظر بودیم تا این طرح پایان یابد و مسئولیت جدیدی را به پژوهشگاه ابن سینا بسپاریم. مسئولیت جدید پژوهشگاه ابن‌سینا در حوزه ناباروری از امروز این است که از سلول‌های پرتوان القایی یا ips برای به دست آوردن تخمک یا اسپرم استفاده کند. سال ۲۰۱۳ «یاماناکا» جایزه نوبل را به دست آورد و از سلول‌های پوست سلول‌های بنیادی را ساخت. سال گذشته در ژاپن فعالیت‌هایی را شروع کردند تا از سلول‌های پوست، اسپرم و تخمک بسازند. در کشور پیشرفته‌ای مثل ژاپن هدف این است که افراد در سنین ۸۰، ۹۰ سال صاحب اولاد شوند و نسل خود را حفظ کنند.
حمیدیه افزود: پس یکی از کارهای «ابن‌سینا» برای آینده، استفاده از ips برای تولید اسپرم و تخمک است. آی وی‌اف را ابن‌سینا شروع کرد و در کشور توسعه داد و در حال حاضر، خدا را شکر در همه شهرستان‌ها این خدمات وجود دارد. پنج یا ۱۰ سال دیگر تکنولوژی روز دنیا استفاده از ips برای به دست آوردن تخمک و اسپرم است. خواهش من از پژوهشگاه ابن‌سینا این است که تیم‌های ورزیده خود را به سمت فعالیت در این حوزه سوق دهد.
دبیر ستاد سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: ماموریت دیگری که می‌توان تعریف کرد، رفع مشکل بیماری‌های ژنتیکی میتوکندریال است که فکر می‌کنم به جز دو پژوهشگاه «ابن‌سینا» و «رویان» از جای دیگری در داخل کشور این فعالیت‌ها برنیاید.
به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل از ایسنا، دکتر حمیدیه در پایان با بیان این که پزشکی بازساختی این است که درمان بیماری‌ها براساس رفع علائم نباشد، افزود: پزشکی بازساختی یعنی اگر جنینی مشکلی دارد، منجر به سقط نشود. گاهی ممکن است دیر شود و قانون اجازه سقط ندهد، اما الان مبحثی به نام جینریتینگ وجود دارد؛ یعنی قبل از به دنیا آمدن نوزاد جینرتینگ (generating) بر وی اعمال می‌شود. ماموریت بزرگ دیگر «ابن‌سینا»، جینرتینگ (generating) در جنین است. ضمن تشکر از محققان ابن‌سینا بابت همه فعالیت‌ها، فکر می‌کنم با محققانی که ابن سینا دارد، طی سه یا چهار سال این فعالیت‌ها به بار خواهد نشست.


( ۹ )

نظر شما :