اثر تغذیه سالم بر سلامت جسم و روان

۲۴ مهر ۱۳۹۸ | ۱۶:۵۴ کد : ۱۲۲۸۵ پژوهشی
تغذیه سالم و با کیفیت و همچنین داشتن رژیم غذایی مفید، یکی از مهم ترین و تاثیر گذارترین عواملی است که نقش اساسی در سلامت بدن انسان برعهده دارد.
اثر تغذیه سالم بر سلامت جسم و روان

 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل از سیناپرس، دکتر فرشته حسینی معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی به اهمیت کیفیت ماده غذایی پرداخت و گفت: غذا عامل حیات انسان است و ارتباط مستقیمی بین سلامت جسم و روان انسان با نوع تغذیه و کیفیت مواد غذایی مصرفی او وجود دارد.

  بخش اعظم مردم کشور به غذای کافی دسترسی دارند اما به دلیل بی توجهی و ناآگاهی های تغذیه ای به نوعی گرفتار سوء تغذیه و عدم دریافت مواد مغذی هستند.

وی افزود: رژیم غذایی سالم و متعادل باید تمامی نیازهای فرد را به مواد مغذی در شرایط فیزیولوژیکی مختلف تامین کند از اینرو با توجه به تفاوت های فردی افراد مانند سن، جنس، مراحل رشد، بلوغ، دوران بارداری و شیردهی و ....  که هر کدام همراه با شرایط فیزیولوژیک خاص هستند باید یک رژیم غذایی متناسب اتخاذ شود.

حسینی اظهارداشت: برای داشتن روح و جسمی سالم لازم است افراد آگاهی و دانش خود را در ارتباط با نوع تغذیه و کیفیت مواد غذایی مصرفی افزایش داده و آگاهانه غذاها را انتخاب و مصرف کنند.

وی به کیفیت مواد غذایی ایرانیان اشاره کرد و گفت: هم اکنون تعداد تولید کنندگان محصولات غذایی و تنوع تولیدات و محصولات آنها نسبت به گذشته افزایش چشمگیری داشته است و این امکان برای مصرف کنندگان فراهم می شود که بتوانند با آگاهی محصولات غذایی سالم تر و با کیفیت تر را انتخاب کنند.

معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی بیان کرد: هرچه مصرف کننده گرایش و تمایل بیشتری به سمت کیفیت و سلامت نشان دهد، به همان نسبت تولید کننده هم به ارتقاء کیفیت محصولات خود به عنوان عامل بقاء در رقابت جذب مشتری توجه بیشتری نشان می دهد و این امر سبب رشد صنعت غذای سالم در کشور خواهد شد.

وی ادامه داد: در کشور تولیدات غذایی با کیفیت زیادی وجود دارد که با استانداردهای جهانی قابل رقابت هستند و در دسترس مصرف کننده ها قرار دارند. در عین حال سودجویان و افراد متقلب زیادی هم وجود دارند که محصولات بی کیفیت و عاری از سلامت را با ظاهر مشتری پسند عرضه می کنند بنابراین آگاهی و اطلاعات کافی در انتخاب ماده غذایی نقش تعیین کننده ای دارد.

وی در پاسخ به اینکه آیا ایرانیان از الگوی غذای سالمی پیروی می کنند؟ گفت: الگوی مصرف غذا در کشور ما در حال حاضر تلفیقی از فرهنگ سنتی تغذیه و الزامات زندگی مدرن است. با توجه به مشغله های موجود در زندگی روزمره، فرهنگ استفاده از غذاهای آماده و نیمه آماده و مصرف مواد اولیه آماده سازی شده در آشپزی گسترش زیادی پیدا کرده است.

معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی بیان کرد: متاسفانه خیلی از افراد به خاطر همین مشغله ها تنها به ظواهر غذاها و طعم خوب آن توجه کرده و ارزش غذایی و آن و نیازهای تغذیه‌ای خود را نادیده می گیرند. لذا با اینکه بخش اعظم مردم کشور به غذای کافی دسترسی دارند اما به دلیل همین بی توجهی و ناآگاهی های تغذیه ای به نوعی گرفتار سوء تغذیه و عدم دریافت مواد مغذی هستند.

حسینی اظهارداشت: غذا علاوه بر رفع نیاز تغذیه ای، بخش مهمی از فرهنگ و هویت یک ملت، قوم و اجتماع است و به طور عمیقی در تمام جنبه های اقتصادی، امنیتی، مدیریتی، اجتماعی و مذهبی زندگی روزمره ریشه دارد.

وی تصریح کرد: توسعه صنایع تبدیلی و مراکز عرضه مواد غذایی عمدتا بر مبنای فرهنگ غیر بومی صورت گرفته و این موجب تغییر ذائقه و وابستگی مادی و معنوی به خارج از کشور شده است. بر این اساس به نظر می رسد، قانون گذاران و مجریان قانون در کشور باید به دنبال راهکارهایی برای تطبیق فرهنگ غذایی سنتی با الزامات زندگی مدرن و بهبود فرهنگ غذایی مردم و سلامت جامعه باشند.

به گفته وی، تدوین قانون های حمایتی درخصوص تولید محصولات غذایی سالم و با کیفیت می تواند در تحقق این هدف تاثیر چشمگیری داشته باشد.

 


( ۱ )

نظر شما :