/گام‌به‌گام با انقلاب اسلامی (۸۹)/ رییس جهاددانشگاهی البرز:

از فعالیت‌های فرهنگی نوآورانه تا آموزش‌های تخصصی و مهارت‌محور

۲۳ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۲:۳۸ کد : ۱۰۶۷۸ عمومی تاپ خبر
سرپرست جهاددانشگاهی واحد استان البرز گفت: امروز که شاهد تحمیل تحریم‌های سخت توسط دشمنان هستیم، می‌توان از ظرفیت جهاد دانشگاهی برای دستیابی به خودکفایی به خصوص در حوزه‌های علمی و فناورانه استفاده کرد که این امر در گرو اعتماد مسئولین به توانمندی‌های این نهاد است.
از فعالیت‌های فرهنگی نوآورانه تا آموزش‌های تخصصی و مهارت‌محور

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی البرز، احمدرضا فیروزی با اشاره به سابقه فعالیت جهاددانشگاهی اظهار کرد: با تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 59 و به فرمان بنیان گذار کبیر انقلاب، جهاددانشگاهی فعالیت خود را آغاز کرد و از آن سال تا کنون این نهاد توانسته به وظایف خود بر اساس اساسنامه ای که برای آن تعریف شده در حوزه‌های مختلف فرهنگی، علمی، پژوهشی، اجتماعی و ... به خوبی عمل کند.

وی با اشاره به اولین ماموریت جهاددانشگاهی توضیح داد: دانشگاه‌ها در ابتدای انقلاب با مخاطراتی مواجه بودند که حتی به تعطیلی دو ساله آن ها ختم شد و در آن شرایط جهاددانشگاهی ماموریت پیدا کرد تا راه اندازی مجدد دانشگاه‌ها را در دستور کار خود قرار دهد.

فیروزی ابراز کرد: بعد از راه اندازی دانشگاه‌ها، جهاددانشگاهی با ایجاد پل ارتباطی بین دانشگاه‌ها و جامعه به پویایی هر چه بیشتر فضای آن روز کشور کمک بسیاری کرد که البته این مامویت تا کنون نیز ادامه دارد.

 

سابقه فعالیت جهاد دانشگاهی در البرز طولانی است

سرپرست جهاددانشگاهی البرز با بیان این که جهاددانشگاهی به واسطه ماموریت‌های محوله خود سعی در بهبود شرایط جامعه در زمینه‌های مختلف دارد، خاطرنشان کرد: این نهاد در طول چند دهه فعالیت خود سعی داشته متناسب با ظرفیت‌های استان‌های مختلف در مسیر توسعه و رفع کمبود و کاستی‌های کشور گام بردارد.

فیروزی در ادامه با اشاره به سابقه فعالیت جهاددانشگاهی البرز گفت: جهاددانشگاهی تا قبل از استانی شدن البرز در دانشگاه خوارزمی به عنوان جهاددانشگاهی واحد خوارزمی (تربیت معلم) فعالیت داشت و بعد از استانی شدن البرز ارتقا پیدا کرد و به جهاد استان تغییر عنوان داد.

وی با اشاره به ماموریت‌های پژوهشی واحد استان اظهار کرد: جهاددانشگاهی البرز در حوزه پژوهش دارای سه گروه آسیب شناسی اجتماعی، برنامه ریزی و مطالعات شهری و گروه علوم شناختی است.

این مسوول توضیح داد: در کنار این سه گروه، مرکز خدمات تخصصی جی آی اس(سامانه های جغرافیایی) و مرکز تخصصی خون بند ناف کرج و فردیس نیز تحت پوشش جهاددانشگاهی البرز در حوزه پژوهشی فعالیت دارند.

 

ذخیره سازی 1750 نمونه خون بند ناف در نمایندگی البرز

فیروزی با اشاره به سازوکار مرکز تخصصی خون بند ناف گفت: نمایندگی بانک خون ‌بندناف رویان در البرز از سال 93 فعالیت خود را آغاز کرده و تا کنون بیش از هزار و 750 مورد ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون ‌بندناف نوزادان در استان انجام‌ شده است.

وی با اشاره به تعداد خون بند ناف ذخیره شده البرز در سال گذشته افزود: سال گذشته بیش از 450 مورد ذخیره سازی خون بند ناف نوزادان در استان صورت گرفته است.

سرپرست جهاددانشگاهی البرز تصریح کرد: اگر خانواده‌ای تمایل به انجام ذخیره‌سازی خون‌ بندناف فرزند خود را دارد باید از ابتدای ماه نهم در ۳۶ هفتگی بارداری اقدامات لازم را برای هماهنگی با مرکز، جهت تهیه خون‌ بندناف انجام دهد.

فیروزی افزود: سلول‌های بنیادی بعد از زایمان در بیمارستان در شرایط کاملا استریل توسط کارشناسان خون‌گیر جمع‌آوری و نمونه به تهران منتقل می‌شود تا در آنجا سلول‌های بنیادی از سایر سلول‌ها جداشده و آزمایش‌ها مختلف بر روی آن صورت بگیرد.

این مسوول با بیان این که سلول‌های بنیادی خون ‌بندناف برای هرکس که از نظر ژنتیکی با فرد شباهت داشته باشد قابل‌استفاده است، تصریح کرد: شباهت ژنتیکی والدین 50 درصد، خواهر، برادر، عمو، دایی، خاله و سایر بستگان حداقل 25 تا 30 درصد است و این افراد شانس استفاده از سلول‌های بنیادی را دارند.

فیروزی ادامه داد: خون بند ناف حاوی سلول‌های بنیادین است و بهترین فاکتورهای خونی را در خود دارد و می‌توان از آن برای درمان بسیاری از بیماری‌های خاص و صعب العلاج مثل تالاسمی استفاده کرد.

وی با اشاره به لزوم اطلاع رسانی مناسب در خصوص فعالیت نمایندگی بانک خون بندناف در فردیس و کرج گفت: متاسفانه خانواده‌های زیادی در استان از امکان فریز خون بند ناف فرزند خود مطلع نیستند که در این خصوص رسانه‌ها باید اطلاع رسانی بیشتری صورت دهند تا خانواده‌ها فرصت موجود را از دست ندهند.

این مسوول تاکید کرد: بدون شک با اطلاع رسانی درست، فرهنگسازی مناسبی در خصوص ذخیره خون بند نوزادان در خانواده‌های البرزی صورت می‌گیرد و به سمتی پیش می ریم که همه خانواده‌ها به این مرکز مراجعه و زندگی را برای عزیزان خود ذخیره کنند.

 

جهاددانشگاهی البرز؛ پیشرو در فعالیت‌های فرهنگی نوآورانه

فیروزی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به کارکردهای فرهنگی جهاددانشگاهی توضیح داد: یکی از ویژگی‌های جهاددانشگاهی در حوزه فرهنگی، فعالیت‌های نوآورانه فرهنگی است که به ویژه با برگزاری سلسله نشست‌های خلاقانه فرهنگی اجتماعی، اردوهای فناورانه، مسابقات و جشنواره‌های فرهنگی هنری، در این حوزه همواره پیشرو بوده است.

وی گفت: جهاددانشگاهی طی سال‌های گذشته اقدامات مناسبی برای عمل به این رسالت‌های فرهنگی صورت داده که برگزاری مسابقات مناظرات دانشجویی یکی از مهم ترین آن ها است.

فیروزی ابراز کرد: مسابقات مناظرات دانشجویی در سال‌های اخیر به ویژه سال قبل با استقبال خوب دانشجویان مواجه بوده که این امر نشان دهنده پویایی دانشجویان دانشگاه‌های استان است.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره علم تا عمل به عنوان دیگر فعالیت فرهنگی جهاددانشگاهی، گفت: سالی که جهاددانشگاهی البرز مجری برگزاری این جشنواره شد، از استان ما 80 طرح نوآورانه انتخاب شد که در مقایسه با دوره‌های قبل قابل مقایسه نبود.

سرپرست جهاددانشگاهی البرز توضیح داد: در سالی که جهاد البرز مجری این جشنواره بود، البرز جزء سه استان برتر در حوزه معرفی طرح‌های فناورانه معرفی شد.

 

کتاب طرح ملی پیمایش خانواده

فیروزی در ادامه با اشاره به دیگر طرح اجرا شده توسط جهاددانشگاهی البرز افزود: طرح پیمایش ملی خانواده یکی دیگر از طرح هایی است که جهاددانشگاهی به فراخور نیاز جامعه طی دو سال گذشته اجرا کرده و این طرح با هدف حل مشکلاتی که خانواده ها با آن مواجه هستند اجرایی شده است.

این مسوول اضافه کرد: در این طرح محورهای مختلفی همچون ازدواج، نگرش جنسیتی، روابط خانوادگی و اجتماعی، عوامل خوشبختی، فرزندآوری، فرزندپروری و ... مورد بررسی قرار گرفت و امید است نتایج این طرح از طریق دستگاه‌های مختلف در برنامه‌ریزی‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

 

وی ادامه داد: نتایج اولیه این پیمایش در قالب کتابی به چاپ رسیده است.

فیروزی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این که باید از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی بیش از پیش استفاده شود، ابراز کرد: جهاددانشگاهی به دنبال شناسایی اولویت‌های جامعه است و امیدواریم از ظرفیت‌های این نهاد به خوبی استفاده شود تا کشور بتواند در شرایط خاص امروز مسیر توسعه را به درستی طی کند.

وی خاطرنشان کرد: امروز که شاهد تحمیل تحریم‌های سخت توسط دشمنان هستیم، می‌توان از ظرفیت جهاددانشگاهی برای دستیابی به خودکفایی به خصوص در حوزه‌های علمی و فناورانه استفاده کرد که این امر در گرو اعتماد مسوولان به توانمندی‌های جهاد است.

فیروزی افزود: نباید اجازه دهیم توانمندی‌های داخلی به هدر بروند چون در شرایط امروز با تکیه بر این توانمندی‌ها است که می‌توانیم نیازهای مختلف کشور را برطرف کنیم.

وی در ادامه با اشاره به زیرمجموعه های جهاددانشگاهی استان گفت: دفتر تجاری‌سازی و اشتغال دانش‌آموختگان، دفتر تسهیلگری اجتماع محور کلاک و خلج‌آباد، خبرگزاری ایسنا منطقه البرز و نمایندگی استانی خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)، دفتر مطالعات فرهنگی، شعبه مرکز افکار سنجی دانشجویان( ایسپا)، مرکز آموزش‌های کوتاه مدت و بلند مدت از دیگر بخش‌های جهاددانشگاهی البرز هستند.

فیروزی توضیح داد: جهاددانشگاهی البرز شش مرکز آموزش کوتاه مدت دارد که سالانه حدود 40 هزار فراگیر از آموزش‌های این مراکز بهره‌مند می‌شوند و در مرکز آموزش بلند مدت (مرکز علمی کاربردی) نیز بیش از هزار و 200 دانشجو مشغول تحصیل هستند.

وی تصریح کرد:‌ همواره تلاش جهاددانشگاهی البرز بر این بوده است که به اقتضای نیازهای جامعه و در راستای مهارت‌افزایی شهروندان با راه‌اندازی دپارتمان‌های مختلف آموزش در حوزه‌های تخصصی و عمومی به ایفای نقش بپردازد.

 

ما می توانیم...

سرپرست جهاددانشگاهی البرز در ادامه با بیان این که جهاددانشگاهی در طول چند دهه فعالیت خود همواره حامی دولت‌ها بوده و نگاه سیاسی به هیچ دولتی نداشته، ابراز کرد: رویکرد جهاددانشگاهی هرگز قائل به فرد نبوده و در تمام این سال ها در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری گام برداشته است.

وی در پایان با اشاره به این که مجموعه جهاددانشگاهی همواره برای تحقق شعار"ما می‌توانیم" تلاش می‌کند، گفت: خوشبختانه به واسطه انعطافی که جهاددانشگاهی دارد، طرح ها و پروژه‌های تعریف شده در این مجموعه بدون بروکراسی اداری و در کوتاه‌ترین زمان ممکن اجرایی می‌شود که همین باعث شده تا حد زیادی به تحقق شعار ما می‌توانیم نزدیک شویم.

این مسوول افزود: هر زمان که از سوی مسوولان به جهاددانشگاهی اعتماد شده و ماموریت‌های سپرده شده است همواره تلاش بر این بوده است که پاسخ این اعتماد به گونه مطلوبی داده شود.

فیروزی در پایان اظهار امیدواری کرد که با افزایش اعتماد دستگاه‌های مختلف به جهاددانشگاهی، ظرفیت‌های این نهاد انقلابی بیش از پیش متبلور شود.

کلید واژه ها: سی‌ونهمین سالگرد جهاددانشگاهی جهاددانشگاهی البرز


نظر شما :