توسط یک شرکت عضو پارک علم و فناوری البرز صورت گرفت؛ تولید محصول صد درصد سبز برای استفاده بهینه آب در مصارف کشاورزی و صنعتی

۲۲ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۳ کد : ۱۰۶۵۴ پژوهشی
دستگاه مغناطیس کننده آب برای کاهش مصرف آب دربخش کشاورزی و کاهش مصرف مواد شیمیایی توسط شرکت فناور کیمیا آبنوش با نام کامل کیمیا آبنوش جهان بابک عضو پارک علم و فناوری البرز ساخته شد.
توسط یک شرکت عضو پارک علم و فناوری البرز صورت گرفت؛ تولید محصول صد درصد سبز برای استفاده بهینه آب در مصارف کشاورزی و صنعتی

دستگاه مغناطیس کننده آب برای کاهش مصرف توسط شرکت فناور کیمیا آبنوش با نام کامل کیمیا آبنوش جهان بابک عضو پارک علم و فناوری البرز  ساخته شد.

 به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، کاربرد دستگاه مغناطیس کننده  آب جهت کاهش مصرف آب دربخش کشاورزی و کاهش مصرف مواد شیمیایی  جهت پاکسازی رسوبات  در صنایع می باشد که یک محصول 100 درصد سبز به شمار می رود.

مدیرعامل شرکت فناور کیمیا آبنوش در این زمینه گفت:  از آنجایی که هدف این شرکت ساخت و تولید محصولاتی اقتصادی و در عین حال دوست محیط زیست می باشد مطالعات و بررسی های لازم جهت ساخت، تولید و عرضه سایر محصولات سبز همچون سلولهای خورشیدی و سنسورهای پایش سامانه های کشاورزی در حال انجام است.

مهندس احمدرضا بابک  درباره ویژگی های این محصول افزود: این محصول به دلیل استفاده از مواد و دانش فنی خاص، بدون نمونه ی داخلی و قابل رقابت با نمونه­های خارجی با هزینه­ای بسیار کمتر، تولید می شود که به جرئت می توان اذعان نمود یکی از مصادیق بارز مدیریت سبز می باشد.  از جمله مزایای آن در راستای مدیریت سبز، کاهش هزینه های مستقیم (مصرف آب، برق و سوخت­های فسیلی) و غیر مستقیم (تعمیر و تعویض انشعابات و تأسیسات) به دلیل کاهش رسوب­گذاری آب می باشد. عدم نیاز این محصول به مصرف آب، برق و از سویی دیگر سهولت در نصب، آن را به یک فناوری100درصد سبز و آسان -کاربرد تبدیل نموده است.

وی با اشاره به ضرورت توجه به بحث مدیریت آب در کشور و با توجه به مشاهده مستقیم استفاده از این محصول در کشورهای پیشرفته خارجی و مکانیزم کارآمد آن در راستای افزایش بهره وری اقتصادی و کاهش آلودگی محیط زیستی و از سویی فقدان مشابه داخلی با متریال اصلی و کیفیت مطلوب خاطرنشان کرد: این فناوری بطور مستقیم از سوی این واحد فناور وارد کشور شده و از طریق مهندسی معکوس و ایجاد چندین مرحله پیچیدگی فنی در نسخه اصلی، در یک طراحی جدید و کارآمد به بخش صنعت و کشاورزی کشور عرضه گردید. در این راستا افتخار همکاری با تعداد 14 نفر از دانشجویان و فارغ التحصیلان پرتلاش و نخبه کشور در زمینه صنعت و کشاورزی بطور مستقیم و تعدادی نیز بطور غیر مستقیم، جهت تولید و عرضه و تحقیق و توسعه هر چه بیشتر این محصول و محصولات مشابه را دارم.

 بابک جهان درباره مشکلات شرکت های دانش بنیان نیز گفت: اگرچه امروز لزوم استفاده و گسترش تولید محصولات دانش بنیان توسط مسئولین محترم و مردم فهیم ایران در جای جای بخش کشاورزی و صنعت احساس می شود اما کمبود سرمایه در گردش شرکتهای دانش بنیان جهت معرفی هر چه بیشتر محصول به بازارهای هدف داخلی و خارجی و محدودیت در انجام تحقیقات و تبلیغات گسترده و از سویی دیگر قوانین سخت برای ورود آن ها به پروژه های دولتی و کسب تسهیلات از مهمترین مشکلات میتواند باشد.

وی درباره نقش شرکت ها و واحدهای فناور در شرایط تحریم نیز تصریح کرد: در مورد محصول شرکت بطور خاص، با تحریم بسیاری از مواد شیمیایی و ورود تجهیزات و تأسیسات گران قیمت به بخش صنعت و کشاورزی، تجهیز مغناطیس کننده آب، جایگزین بسیار مناسبی برای مواد شیمیایی و از جمله لوازم جانبی مورد نیاز تأمین کننده امنیت و عمر ادوات در بخش های مختلف صنعت و کشاورزی است. در زمینه تاب آوری، با توجه به اهمیت و لزوم شروع هر پروژه بر پایه علم و دانش جهت کسب موفقیت،  تشکیل شرکت ها با ماهیت دانش بنیان و به کارگیری محصولات آن ها، یک مزیت رقابتی برای مدیران در بازارهای داخلی و خارجی محسوب می شود که این شرکت ها با استفاده از فراگیری فرآیندهایی بر پایه علمی و تحقیقاتی و تلاش بی وفقه در زمینه انطباق با استانداردهای جهانی میتوانند بسیار مفید باشند.

مهندس بابک  با اشاره به اینکه امروزه در دنیا مهمترین کاربرد آب مغناطیسی،کمک به حل مشکل رسوبات در صنایع و سامانه های آبیاری تحت فشار در کشاورزی و نیز افزایش عملکرد کمی و کیفی محصولات آن اعم از گیاهان، دام، طیور و آبزیان می باشد اظهار داشت:  طبق برنامه استراتژیک تببین شده از سوی متخصصین، هم اکنون این شرکت در وضعیت تولید انبوه و وضعیت تهاجمی قرار دارد. همچنین  مزیت های رقابتی این محصول به شرح زیر است:

 •  استفاده از سوپرمگنت نئودیمیوم (N42)، قویترین سوپرمگنت جهان  با قابلیت نفوذ در سیال آب
 • استفاده از آلیاژ آلومینیوم به دلیل خواص فرومغناطیس به جای استفاده از مواد پلیمری و با عمر ک
 • آنودایز و آلوداین نمودن بمنظور افزایش مقاومت تجهیز به خوردگی، اکسید شدن و بهبود خواص رنگ پذیری
 • تنوع در پوشش برای استفاده در محیط های مختلف (خشک، مرطوب، اعماق آب و خاک)
 • تنوع در سایز (پوشش همه سایزهای استاندارد لوله)
 • نصب آسان بصورت حلقه ای بدون نیاز به منبع تغذیه، اپراتوری و نصب
 •   دارای دبی 2m3/s و محدوده تحمل دمایی 80 الی 90 درجه سانتی گراد
 •  مقاوم به حد معینی از اسید و نمک دارای 2000 ساعت تست پاشش نمک(Salt spray)
 •   دارای عمر مفید بالا (تا 25 سال)
 • امکان نصب در عمق آب و خاک

نظر شما :